punto aleti yapımında bir sorun

Başlatan omercenk, 20 Şubat 2013, 11:55:26

omercenk

herkese merhaba ben sizler gibi profesyonel değilim dilerim sorunum hususunda yardımcı olursunuz.Bir bilgisayar ups kaynağından söktüğüm trafoda ikinci sarmalı çıkardım yerine kalın bakır tel sardım , fakat 220 voltu yani şebeke gerilimi resimdeki mavi ,sarı , kırmızı ,siyah hangisine bağlayacağımı bilmiyorum bu konuda yardımcı olmanızı diliyorum.Yaptığım alet belkide patlayacak bilemiyorum amatörüm işte youtube da izlemiştim punto yapımını.Keşke sizler gibi elektronik bilgim olsaydı.

Adnancoskun

öncelikle gördüğüm kadarıyla çift sargı var
hangi uçlar kendi arasında direnç gösteriyor onu tesbit etmeniz gerek, bir ölçü aletini direnç kademesine alın, ölçü aletinin bir ucunu kırmızıya tutun, diğer ucu sırasıyla mavi, sarı ve siyaha değdirin, bunlardan birinde direnç okuyacaksınız, işte o ucu ve direnç değerini not edin,
sonra kalan diğer iki uç arasını ölçün ve onuda not edin, gerisi kolay.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

omercenk

Merhaba Adnan bey yardımınız için teşekkür ederim ancak çok meraklı olmama rağmen çok amatörüm ekte fotografta şuan elimdeki multimeter aletim bulunuyor diren ölçün derken alt soldaki ohm kademelerinden mi direnci ölçeceğim? 2000 k , 200k, 20k, 2000 ve 200 ibreyi hangisine getireyim?

Adnancoskun

omercenk

direnç kademelerinin hepsini denedim hepsinde 1 sayısı çıkıyor yani mulktimeter aletindeki kırmızı probu kırmızı kabloya bağladım siyahı sırasıyla diğerlerine değdirdim sonuç hepsinde 1 çıkıyor.

Adnancoskun

ötekiler arasını bir ölçün bakalım 1 dn farklı bir değer var mı?

omercenk

Adnan Bey tekrar merhaba ölçüm yaptım  yeni değerler şunlar : multimeteri 200\' e  aldım: mavi-sarı :1,3-----mavi-siyah:8,8--------mavi-çıplak uçlu : 8,8----------mavi-kırmızı:1-------sarı-siyah:9,4---------sarı-çıplakuç:9,4--------sarı-kırmızı:1 şeklinde değerler okudum umarım bunlar bir işinize yarar şu işi bir yapayım size çok dua edecem.

Adnancoskun

yapacağız yapacağız,,, kafanı yorma

mavi ---- sarı   1.3 ohm
mavi -----siyah 8.8 ohm
mavi ----- çıplak 8.8 ohm
mavi ----- kırmızı 1 ohm

sarı ----- siyah  9.4 ohm
sarı ------ çıplak 9.4 ohm
sarı ------ kırmızı 9.4 ohm

böylemidir?

moss

Ölçü aletinin ohm kademelerinde sorun var gibi görünüyor.

omercenk

MOSS sözüm sana değil lütfen üzerine alınma, yazdığın cevap içinde çok sağol ama ben bu siteye artık bir yazı yazmam kim kime dumduma burda kimse kimsenin umrunda değil sorunu kendi çabalarımla hallettim kendine iyi bak.

parametre

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın