flaşör devresi yaptım, ama çalışmıyor!

Başlatan _emre_, 09 Şubat 2013, 23:00:17

_emre_

Merhaba arkadaşlar, siteye yeni üye oldum ve bir sorunum var.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=68244
Bu adresteki, polis flaşörü devresini yaptım.Kırmızı ve mavi ışıklar sırayla yanıyor.
Ancak, benim yaptığım devrede kırmızı ışık çok az yanıyor :( (mavi ışıkta sorun yok)

asma

Alıntı yapılan: _emre_ - 10 Şubat 2013, 00:16:53Yokmu yardım eden?  :(
Merhaba
Yardım eden olur elbette, aklımız erdikçe yardım etmeye çalışırız. Ama bu acele niye?
Arıza tarifinde daha fazla ayrıntı vermeliydiniz.
Kırmızı ışık çok az yanıyor derken süre olarak maviden az mı yanıyor? Yoksa parlaklık olarak az yani cansız yanıyor?
Zaten elektronikle pek alakanız olduğunu düşünmüyorum, bu devrede iki entegre kullanılmış ama biri yeterliydi. Kırmızı ve mavi ışıkların yanma süreleri eşit olamaz (devre izin vermiyor) Her ikisininde yanık kalma ve sönük kalma süreleri eşitlenemiyor.
Kontrol etmeniz gereken yerleri hangi uslupla yazacağımı bilemedim.
Arıza tarifi netleşirse vereceğimiz cevaplar sade ve anlaşılır olacaktır.
(problem yanma süresiyse dirençleri doğru değerde ve doğru yere bağladığınızdan emin olun)

Devreyi kaç voltla beslediğinizinde önemi var. 3V pille sağlanmışsa devredeki gibi ledler direnç kullanmadan yakılabilir. Ama voltaj artarsa önce kırmızı ledler zarar görüp sönük yanmaya başlar ve voltaj artışıyla ledlerin tamamı bozulur.  ;)

Kolay gelsin.

_emre_

elektronikle uğraşmaya yeni başladım, yani acemiyim
kırmızının yanma süresi maviyle aynı, yani sürelerde bi sorun yok.Sadece kırmızı cansız yanıyo!

yazici67

Kırmızılar sönük yanıyorsa LED\'ler yanmış olabilir. Mümkünse kırmızı ve mavi ledlerin kablolarını karşılıklı değiştirin. Mavi ledler kırmızıların yerinde sönük yanıyorsa devre arızalıdır. Normal yanıyorsa kırmızı ledler bozulmuştur. Beslemeye dikkat edin, kaç voltla besliyorsunuz?

_emre_

Alıntı yapılan: yazici67 - 10 Şubat 2013, 20:44:21Kırmızılar sönük yanıyorsa LED\'ler yanmış olabilir. Mümkünse kırmızı ve mavi ledlerin kablolarını karşılıklı değiştirin. Mavi ledler kırmızıların yerinde sönük yanıyorsa devre arızalıdır. Normal yanıyorsa kırmızı ledler bozulmuştur. Beslemeye dikkat edin, kaç voltla besliyorsunuz?

Teşekkürler;
kırmızı ve mavi ledlerin kablolarını değiştirdim ve maviler sönük yanıyor.Yani devre arızalı. Sizce neden olabilir?

blacklogic

Ekde çok güzel bir flasör var, astable multivibratör öeneği. Bunu 2 yıl kadar önce inşaat girşilerinin önüne koymak için uyarıcı üçgen ışıklar üretecek birine yapmıştım. Çok güzel bir çalışmadır sen bundan iki tane yapıp biri mavi biri kırmızı led yap istersen :)

Caos

Transistörlere dikkat et Elinde varsa değiştir Ve Ledlerin Watt larının Aynı olmasına dikkat et Daha önceden Bende Ypmıştım İlk önce Yanlış oldu zannettim ama Aynı Lambayı Bağladığımda Hata düzeldi
Ya bir yol Bulacağız, Ya bir Yol Açacağız....

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın