2*16 LCD nasıl sürülür, LCD kullanımı giriş için hazırladığım kaynağı paylaşıyrm

Başlatan RaMu, 25 Ocak 2013, 23:44:11

RaMu

http://s3.dosya.tc/server4/DljxyR/2X16LCDgiri_.rar.html   Özellikle 2*16 LCD ile ilgili hiç uygulama yapmamış ve kullanmak isteyen arkadaşlar için bacak bağlantıları, temel olarak lcd nin kullanımı hakkında kısa bir açıklama ve lcd yi tüm fonksiyonlarıyla kullanabilmek için gereken yardımcı dökümanlar hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştığım 2*16 LCD ye giriş niteliğindeki kaynağı istifadeye sunuyorum. Kullanacak arkadaşlara faydalı olmasını diliyorum. Kullananların, inceleyenlerin, faydalı olup olmadığını, eksik yanlış birşeyler görüp görmediklerini, kısaca emeğe saygılarını bildirmesini rica ediyorum, bu sayede bende uğraştığım işin amacına ulaşıp ulaşmadığını öğrenir ve gelecekteki çalışmalarımda kendime o yönde birşeyler katmaya çalışırım.
  Sonraki konuda 2*16 yı sürmek için örnek kod var.

halilbaris

ramu iznin olursa ben lcd kullaniminin daha basit nasil olur onu yazmak istiyorum

bunlar benim projemden kendi cektigim resimler

bir de bu va ki bunu ben cok seviyorum lcd 20x4  cikis 16 pin ama piyasada satilan I2C kartlari ile bu cikislar 4 tane oluyor ve bu sekilde kullanimi inanilmaz kolaylasiyor

bu da benim yaptigim gas sensoru ve isi nem sensorlu devre

Arduino ile artik PIC ler tarih olacak

RaMu

Bunun için yeni konu açsan daha iyi olurmuş, birde birşey anlatmamışsın, kodu senmi yazdın ne yaptın ne ettin yok birşey paylaşmamışsın, birde bana göre arduino oyuncaktır, yapboz gibi indir hazır uygulamayı yükle gösterilen bağlantıları yap al sana devre yaptım, ben yukarıdada belirttim özellikle asm ile lcd sürmek isteyenler diye, anlatımım daha çok o yönde oldu ayrıca bacak bağlantıları her lcd kullanmak isteyenin işine yaraması için anlatıldı, ne diyeyim çalışmalarında başarılar diliyorum, sende arduino için yapılmamış bir şeyin kütüphanesini yap o zaman tutar. bu arada bağlantılarını daha sade yapabilirsin örnek

halilbaris

evet arduino ayni yap boz gibidir , kesinlikle ama cok daha kolay oldugu asikar :) ee  ee ne yapalim bu kutuphane isine girmem yakindir   ;)  yazinca ilk sizinle paylasacam  arduino ile kutuphane yazimini anltan dersler mevcud ..
saygilar .

halilbaris

hocam gonderdigin resimdeki  grafik lcd mi ? ..... grafik lcdlerde kullanim nasil oluyor yani ben mesela bir yilan oyunu yapmak istiyorum ama aklim almiyor grafik lcd leri .... bilgin warsa anlatirmisin

saygilar  dogrusunu soylemek gerekirse kutuphanelerden de bisey anlamadim

RaMu

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,3267.0.html  Burada modifiye edip paylaştığım asm ile glcd kodu var, biraz açıklamada yapmıştım ama asm ben sadece assembler bildiğim için diğer dillerde yardımcı olamıyorum, bağlantı vs. içinde 2*16 gibi bir anlatım hazırlamadım, şimdi hazırlayacak vaktimde yok birkaç proje üzerinde çalışıyorum şuanda. GLCD yi anlamak için (2*16 içinde var aynı kişiden) Dinçer in glcd simulatörünü kullanabilirsin zaten dediğim gibi google da aratırsan direk çikiyor linkte vereyim http://www.geocities.com/dinceraydin/djgfxlcdsimtr/djgfxlcdsim.html

Ben kabaca bahsedeyim ama zaten bu bilgilere nettede ulaşabilirsin, hoş bu söylediklerim c gibi yüksek seviyeli dillerde ne kadar işe yarar bilemiyorum, benim bildiğim c gibi dillerde include glcd.bilmemne dersin sonra glcd.init sonra istediğin gibi kullan, veri nereye yazılacak konum bilgisi ve yazılacak metini printf bilmemne de o yazıyor diye biliyorum ben bilenler aydınlatsın. Glcd örneğin 128*64 olanı adı üzerinde 128*64 tane piksel den oluşur, ekrana yazılacak veri tek tek piksel piksel gönderilir, ama tek seferde 8 bit yani 8 tane piksel verisi gönderebilirsin, öncelikle komut gönderip daha sonra gelecek verinin ekranın neresinden başlanarak yazılacağını söylersin, burada bir ayrıntı var 128*64 glcd aslında iki tane 64*64 glcd den oluşur, biri soldaki diğeri sağdakidir, bunları glcdnin cs1 cs2 pinlerini kullanarak seçersin, daha sonra komut göndermek için gerekli rs rw pin konumunu belirler data hattındanda komutunu yani adres bilgisini gönderirsin, bu işlemden sonra rs rw yi veri moduna alır göndermek istediğin veriyi data hattından gönderirsin ardışık gönderilen veriler için glcd adresini kendisi arttırır her seferinde 8 piksel verisini alıyor demiştim sen 2. 8 piksel verisini gönderince ilk yazdığın 8 pikselin bir sağına bu gönderdiğin veriyi yazar böyle uzar gider, kararmasını istediğin piksel için 1 diğeri için 0 gönderirsin temelde böyle tabiki bu asm ile yazmak için bilinmesi gerekiyor senin kütüphane kullanımını anlaman lazım.

Ruzgar

2x16 karakter lcdim var ama 32 bacaklı nasıl kullanılır bir fikri olan varmı daha önce hiç görmedim :)) teşekkürler
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

halilbaris

hocam bu 32 bacak su sekilde olabilir 16 bacak ustte 16 bacak altta bunlar ayni olabilir senin yerinde olsam multimetre ile olcerdim

ama 32 bacakli ise Allah yardimcin olsun :(

Ruzgar

LCD\'nin data bacaklarından biri pic 16f84a RB0/INT bacağına denk geliyor bunun için pull up kullanmam lazım mı ? Yüklenen link kırık yeniler misiniz.  :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

RaMu

Linki alternatif olarak vermiştim aynı dosya ilk mesajın ekindede var oradan indirebilirsiniz, 16f84 kullanmadım pull up gerekirmi bilmiyorum.

yazici67

@Ruzagar 16F84A da sadece port A nın 5.pini yani RA4 Open-Drain türündedir. Yani sadece bu pine pull-up gerekir. B portundaki pull up\'lar genellikle kolay buton bağlamak için kullanılır. Ek dirence gerek kalmaz. B portunun tamamı ve A portunun ilk dört pini doğrudan kullanılabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın