seven segment sayıcı

Başlatan gsmshow, 18 Ocak 2013, 00:38:22

gsmshow

Merhaba 

linkteki devreye 3 hane daha ekleme imkanı varmıdır toplam 7 hane yapmak istiyorum  varsa nasıldır bilgisi olan yardımcı olabilirmi acaba.
Teşekürler.

neural

Resimde vermiş olduğunuz devreye ekleme imkanınız var ancak 3 adet daha 4511 kullanmanız gerekiyor. Ayrıca mikrodenetleyici içinde 3 adet daha pin kullanmanız gerekiyor.

Bunun yerine daha basit bir şekilde bir adet 4511 ve bir adet 74HC138 3-8 kod çözücü [1] kullanarak tarama yöntemiylee 8 adet 7 parçalı gösterge sürebilirsiniz.

Aşağıda görülen devre çizimi yapmak istediğiniz şemaya bir örnektir. Devre üzerinde butonlar bulunmuyor. Siz ekleyebilirsiniz.

[1] http://www.fairchildsemi.com/ds/MM/MM74HC138.pdf

gsmshow

Merhaba cevabınız için önce teşekkür ederim, sizin önerdiğiniz daha az malzeme ile yapıldıgından daha iyi galiba ama ben saymayacagı zamanda sayıların sıfır olarak gözükmesini istiyorum o zaman 4511 olması daha uygun galiba gönderdiğim dosyada 4 digit olarak yazılmış bir kod var ilk gönderdigim resim ilede  aynı bu koda 3 hane dijit toplam 7 hane olarak düzenleme yapmak istiyorum ama pek başarılı olamadım birde  enerji kesildiginde hafızaya alması lazım  aç kapa zamanında  kaldıgı yerden saymaya devam etsin. Bu şekilde yardım cı olabilirmisiniz  . Teşekür ederim.

ablimitt

Alıntı yapılan: gsmshow - 18 Ocak 2013, 00:38:22Merhaba 

linkteki devreye 3 hane daha ekleme imkanı varmıdır toplam 7 hane yapmak istiyorum  varsa nasıldır bilgisi olan yardımcı olabilirmi acaba.
Teşekürler.
Üzgünüz ablimitt, yasaklı olduğunuz için normal veya kişisel ileti gönderemezsiniz.
Yasağınızın bitiş süresi bulunmamaktadır.

proteus59

işlemci olarak 16f628a kullanabilirsin dahili osc olduğu için daha fazla pini çıkış olarak kullanabilirsin hafızaya aldığın dataları sıfırlaman için  işlemcinin kendi reset\'ini kullanmamalısın program içinde değişkenleri sıfırlayarak resetle vaktim olduğunda yapmaya çalışırım

gsmshow

Yardımınız için teşüekkür ederim, yanlız kapatıp açtığımızda hafızaya alması önemli kaldığı yerden devam etmesi için.Reset için bir porttan buton kullanmam daha uygun olacaktır haklısınız.

proteus59

gsmshow

ileri geri olacak, 4518 sanırım olmuyor 595 li kaskat baglanabilir daha sade olabilir, birde hangi dilde yazacaksınız acaba ben biraz basic biliyorum.

proteus59

gsmshow

Eline  saglık proteus59 tam istediğim gibi gibi yapmışın yarın bred bord üzerinde deneyeceğim , hakkını helal et her şey çok anlaşılır güzel olmuş  bilgini emegini  esirgemeyip paylaştığın için çok teşekkür ederim.
2 sorum olacak, 1 cisi buton basılışta bazen almıyor bu sanırım simülasyonla alakalımı, digeri butona basılı tutugumuzda saymasını  istemez isek her bastıgımda 1 artması için nasıl bir ekleme lazım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın