Arçelik LPI-170DTLA lcd Monitör arızası ?

Başlatan memor, 08 Ocak 2013, 16:44:07

memor

Model:PI-170DTLA REV:A

(F201 cam sigorta) patlak
(7N471K varistor) yanık
(0.36 ohm direnç) patlak
(8n60c mosfet transistör) kısa devre
(2KBP06M) sağlam

yelerine yenisini  takdığımda tekrar sigorta atıyor,başka nerde arıza olabilir

Kırmızı işaretli olanlar bozuk değişim yapıldı
mavi işaretli olanlar sağlam

Adnancoskun

yapmanız gereken ilkşey, devreye seri bir lamba bağlayarak devrede kısadevre riskini ortadan kaldırın, sonra fişi takın, eğer devreye seri bağladığınız lamba sürekli ve canlı birşekilde yanıyorsa devrenizde bir kısadevre vardır, birkez yanıp sonra sönüyorsa herşey yolunda gidiyor demektir. blok kondansatör adı verilen giriş kapasitesinin uçlarında kaç volt var?
osilatör entegresinin adı nedir?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

memor

( ld7575ps  061931 )

seri lamba  bağlayacak kadar pratik bilgim yok

hem devre üstündeki sigorta atıyor,hem de evin sigortasını attırıyor onun için bloğu ölçemiyorum

Adnancoskun

Eğer sen devrenin 220 volt girişine seri lamba bağlayamıyorsan , gerçekten çok merak ediyorum o devre elemanlarının sağlam olduğuna nasıl karar verdin,,, yapacağın iş okadar basit ki, girişteki sigortayı sök, yerine lamba bağla, sigorta da devreye seri bağlı değil mi?

memor

lamba sürekli ve canlı bir şekilde yanıyor,blokta voltaj yok

Adnancoskun

o zaman mosfeti sökün, ve mosfetin yeri boşken yine kontrol edin, eğer yine de lamba sürekli yanarsa ve blok kondansatörde gerilim ( voltaj ) yoksa,  muhtemel
1-köprü diyot kısadevredir
2-filtrelere paralel bağlı kondansatörler kısadevredir (sarı renkli olan)
3-blok kondansatör kısadevredir...
bunları deneyin sonucu paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışayım

memor

köprü diyot, kondansatör ve blok\'u değiştirdim mosfet takılıyken bloktan 420 volt çıkıyor

Adnancoskun

blok kondansatöründe 400 volt olması enteresan yaklaık 320 volt olmalıydı, herneyse,,
şimdi seri lambanın durumu nedir?
kartın alt yüzden çekilmiş fotosu var mı? pwm olarak ne kullanılmış?

memor

lamba hiç yanmıyor,foto dersen cep ile çektim baya kötü duruyor eğer alttaki entegreleri soruyorsan üstünden okuyabilirim

Adnancoskun

evet entegrelerin adları lazım, lamba ilşk taktığında yanıp sonra sönmüyor mu?

parametre

Parcaların saglamlıgından eminseniz eğer Gorebildigim iki adet sigorta var zener varmi bilemiyorum tam goremedim Kondansatorler patlak olabilir zener varsa onları kontrol et avometreyle anlasılmaz yolları kontrol et kopma mevcutmu olmadı tektek voltaj kontrolu yap bir sinyal jeneratoru ile kontrol yap sarı parcanın ne oldugunu tam cozemedim lehimlerini kontrol et soguk lehim varmi ? kolay gelsin

memor

tedus

o devre  direk sigorta attırıyorsa     köprü diyot  arızalı   mofset de  arızalı başka biyerde arıza aramayınız    siz  köprü diyotu değiştiriniz öncelikle   diyotlarda kısa devre  yok ise   zaten sigorta attırmaz 

Adnancoskun

şimdi normal şartlarda devreye seri bağladığınız lambanın bir anlık bile olsa yanıp sonra sönmesi lazım, siz girişteki kapasitede 400 volt olduğunu söylüyorsunuz. önceleri lamba doğrudan yanıyor du şimdi yanmıyor diyorsunuz,,, ne yaptıktan sonra lamba söndü, eğer lamba yanmıyor ve kondansatörde 400 volt da varsa , demek oluyor ki, sizin devrenizdeki kısadevre giderilmiştir....
primer tarafın osilasyonunu LD7575 sağlıyor onun gerilimlerini iyi kontrol edin.
http://dalincom.ru/datasheet/LD7575PS.pdf   bu linkdeki devre sizin devrenize %100 tutar,,, buna göre kontrol edin.
burada TL494 sekonder tarafın(lcd nin ışığı için yüksek gerilim üreten inverter kısmının) gerilimini kontrol ediyordur.  orada da kısadevre var mı yok mu bakın.

memor

mosfet,köprü diyot,kondansatör ld7575 değiştirdim monitör çalıştı ama tahminen10 dk kadar sonra tekrar arıza yaptı kontrol ettiğimde mosfet,köprü diyot,kondansatör gidikti ld7575 sıra gelmedi daha bakmaya acaba blokta 420 volt olmasından olabilirmi

Adnancoskun

bahsettiğiniz bozuk elamanları yenileri ile değiştirdikten sonra, çalıştırmadan önce sekonder taraftaki diyot kondansatörleri kontrol edin.
özellikle optocoupleri  ve tl431\'i  test edin, tahminimce feedback sinyali gitmediği için pwm sürekli gerilimi yükseltmeye çalışıyor.....

Öğretmen27

Ben de crea marka pc monitor var. Bu besleme kartın aynısını kullanmışlar. Aynı arızayla karşı karşıyayım.
Blok kond. şişmişti değiştirdim. Mosfet( 8N60C) kısa devre degiştirdim. Köprü diyodu da değiştirdim. Ama kısa devre devam ediyor.
Yardımcı olacak bir ustamız varmı?
Memor ustam Arçelik monitorun modelini yazma imkanımız var mı? Arçelik servisiyle irtibata geçtim kart bilgisi değil monitor modelini istiyorlar. Kart bilgisine ulaşamıyorlarmış. Yapamazsak kartın yenisini alırım.

i3uz

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Öğretmen27

Primer ile sekonder arası ölçü aletiyle buzz kısmında kısa devre göstermiyor

i3uz

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 20 Şubat 2017, 09:47:21Primer ile sekonder arası ölçü aletiyle buzz kısmında kısa devre göstermiyor
Genel de primer arızası nedeniyle bozuluyorlar. isinmadan vernik eriyor ve bobin birbirine yapışıyor. 
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: i3uz - 20 Şubat 2017, 09:44:51Arkadaşlar, Trafo arızası malesef sargılar gitmiş.

Sargılar yanık olduğu gözleniyor mu?
veya nasıl oluştu bu fikir?

i3uz

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Şubat 2017, 17:24:22Sargılar yanık olduğu gözleniyor mu?
veya nasıl oluştu bu fikir?

köprü mosfet yanıksa, genelde primer sargısı bozuldugunda bu iki eleman asırı ısınmaya geçiyor kısa devreden dolayı ve yanıyor. büyük  olasılıkla sargılarda yanık gbi gözükmüyor anca sökünce için iç yüzü çıkıyor vernik eriyor ve teller birbirine değiyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Adnancoskun

Alıntı yapılan: i3uz - 21 Şubat 2017, 01:32:09köprü mosfet yanıksa, genelde primer sargısı bozuldugunda bu iki eleman asırı ısınmaya geçiyor kısa devreden dolayı ve yanıyor. büyük  olasılıkla sargılarda yanık gbi gözükmüyor anca sökünce için iç yüzü çıkıyor vernik eriyor ve teller birbirine değiyor.

anladım
ancak  bu zaman kadar SMPS lerin trafosunun yandığına pek şahit olmadığımdan sordum
( Tv lerde EHT hariç   :D   :)    :-)    )

Öğretmen27

Teşekkürler ustalarım. Sekonder kısmındaki bir kısa devre giriş sigortaını attırabilir mi?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Şubat 2017, 10:25:05Teşekkürler ustalarım. Sekonder kısmındaki bir kısa devre giriş sigortaını attırabilir mi?
sekonder tarafındaki arızanın giriş sigortasını attırması mümkündür, ancak çok zayıf bir ihtimal
çünkü SMPS sistemlerde feedback koruma sistemi vardır, yani sekonderde oluşacak bir problem için primer kısmında sistem susturulur...
Yani giriş sigortasının atması genellikle primer sıkıntısından olur...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Şubat 2017, 10:29:51sekonder tarafındaki arızanın giriş sigortasını attırması mümkündür, ancak çok zayıf bir ihtimal
çünkü SMPS sistemlerde feedback koruma sistemi vardır, yani sekonderde oluşacak bir problem için primer kısmında sistem susturulur...
Yani giriş sigortasının atması genellikle primer sıkıntısından olur...
Ustam o zaman bir tek sivic mod trafo kalıyor. Bir de primer de ld7575 entegre var.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 21 Şubat 2017, 10:42:10Ustam o zaman bir tek sivic mod trafo kalıyor. Bir de primer de ld7575 entegre var.

trafoyu çok düşünmeyin derim,
diğer ihtimaller daha yüksek
Mosfet, OSC entegresi vs...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Şubat 2017, 10:48:24trafoyu çok düşünmeyin derim,
diğer ihtimaller daha yüksek
Mosfet, OSC entegresi vs...

osc entegresi ld7575 değil mi ustam?

Öğretmen27

Ustalarim ld7575 entegre degistirdim voltajlar geldi. Basta Adnan Hocama ve diger ustalarima tesekkur ederim.

Öğretmen27

Ustalarim monitoru topladim fakat monitordaki power dugmesinin oldugu yerdeki led yanip yanip sonuyor ekrana hic goruntu gelmiyor. 1sn lik bile goruntu gelmiyor.

Öğretmen27

Ustalarim aydinlatma soketleri bagli degilken de yesil isik yanip yanip sonuyor. Besleme katı sorununu cozduk ekrana goruntu gelmiyor power tusu yanindaki led yesil yanip yanip sonuyor.
Fikri olan yok mu?

Yusuf usta

Bu yanıp sönme sırasında monitörden kulak verin bakalım tık tık veya benzeri bir ses geliyor mu. Tam açacak iken EHT devresindeki bir anormallik yahut çözünürlük problemi nedeni ile resetliyor olabilir. Başını okumadım konunun ama...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Mart 2017, 18:55:43Bu yanıp sönme sırasında monitörden kulak verin bakalım tık tık veya benzeri bir ses geliyor mu. Tam açacak iken EHT devresindeki bir anormallik yahut çözünürlük problemi nedeni ile resetliyor olabilir. Başını okumadım konunun ama...

Evet hocam hafiften tik tik sesi geliyor. Bu arada inverter kontrol entegresi olan tl494 vcc ile gnd arasinda gerilim yok.

Yusuf usta

Tipik bir kondansatör hatasına benziyor. Fakat kondansatörleri şeklen bozuk gibi değil demeden yenilerseniz netleşir. Buna rağmen devam ediyor ise şayet, ekran panel data kablosunu çıkarıp deneyin bakalım. panel sağlam mıymış. sağlamsa eğer aydınlatma inverter voltajını kesin. dirençse direnç, sigortası varsa sigorta, çıkarıp bakın, bu da olmadı, arızalı bir diyot arayın, daha da olmadı grafik işlemci hatası da olabilir. Kartın detaylı incelenmesi gerekir. Bana besleme hatası gibi geliyor daha çok.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Mart 2017, 03:52:39Tipik bir kondansatör hatasına benziyor. Fakat kondansatörleri şeklen bozuk gibi değil demeden yenilerseniz netleşir. Buna rağmen devam ediyor ise şayet, ekran panel data kablosunu çıkarıp deneyin bakalım. panel sağlam mıymış. sağlamsa eğer aydınlatma inverter voltajını kesin. dirençse direnç, sigortası varsa sigorta, çıkarıp bakın, bu da olmadı, arızalı bir diyot arayın, daha da olmadı grafik işlemci hatası da olabilir. Kartın detaylı incelenmesi gerekir. Bana besleme hatası gibi geliyor daha çok.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Mart 2017, 03:52:39Tipik bir kondansatör hatasına benziyor. Fakat kondansatörleri şeklen bozuk gibi değil demeden yenilerseniz netleşir. Buna rağmen devam ediyor ise şayet, ekran panel data kablosunu çıkarıp deneyin bakalım. panel sağlam mıymış. sağlamsa eğer aydınlatma inverter voltajını kesin. dirençse direnç, sigortası varsa sigorta, çıkarıp bakın, bu da olmadı, arızalı bir diyot arayın, daha da olmadı grafik işlemci hatası da olabilir. Kartın detaylı incelenmesi gerekir. Bana besleme hatası gibi geliyor daha çok.
Kondansitorleri  söküp kapasitemetre ile  tek tek ölçtüm. Hepsi sağlam.  Ekran panelini sökerek denedim sonuç aynı. Bir bilgi daha vereyim inverter kontrol entegresi tl494 vcc ucuna besleme voltajı gelmiyor. Bu arada inverter bölümünde a4 ile başlayan 2 adet smd diod var.  A4 ten sonrasını ne yaptıysam okuyamadım.  Aşagıda a4 ile başlayan bir diyot dosyasında  1 ve 2 nolu bacağı anotlar köprülü mü yoksa birbirinden bağımsız mı? Çünkü  buuz  kademsinde 1 ve 2 nou bacak kısadevre gösteriyor.  (2 smd diod dahil)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 13 Mart 2017, 09:02:22Bu dosyası.

1 ile 2 kısadevre değil olmamalı
Ancak,
Bazı durumlarda diyodun dayanabileceği akımı artırmak için iki diyot paralel bağlanır,
bunu yapabilmek için diyodun iki baş ucu plaket üzerindeki yol ile kısadevre edilmiş olur.
diyot arızalı olsa 1 ile 2 arası değil
1 ile 3 arası yada
 2ile 3 arası kısadevre olur.

newzat

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 13 Mart 2017, 08:57:42Kondansitorleri  söküp kapasitemetre ile  tek tek ölçtüm. Hepsi sağlam.  Ekran panelini sökerek denedim sonuç aynı. Bir bilgi daha vereyim inverter kontrol entegresi tl494 vcc ucuna besleme voltajı gelmiyor. Bu arada inverter bölümünde a4 ile başlayan 2 adet smd diod var.  A4 ten sonrasını ne yaptıysam okuyamadım.  Aşagıda a4 ile başlayan bir diyot dosyasında  1 ve 2 nolu bacağı anotlar köprülü mü yoksa birbirinden bağımsız mı? Çünkü  buuz  kademsinde 1 ve 2 nou bacak kısadevre gösteriyor.  (2 smd diod dahil)

Hocam Yusuf Usta'nın dediklerine katılıyorum,elinizde osilaskop varsa +5 volt beslemeyi inceleyin,+5 volt düzgün olmazsa kontrol kartı TL494 entegresinin beslemesini ve on/off sinyallerini göndermeyeceği için ccfl inverter devresi falan çalışmaz..Ben olsam +5 volt ve +12 volt beslemesindeki elektrolitik kondansatörleri değiştiririm...Eğer bu voltajlardan emin olursanız kontrol kartında sorun var demektir..Ayda ortalama 15-20 kadar monitör tamir ediyorum,genelde çıkan arıza besleme kondansatörleri oluyor..

Öğretmen27

Ustalarim elimde kapasitemetre olmasa icten kurumustur deger kaybetmistir derim kondansitorleri degistiririm. Ama tek tek soktum hic deger kaybeden yok.  O yuzden kondansitorlerden eminiz. Entegrenin 12 nolu ucu vcc buraya gerilim gelmiyor. 12 nolu bacaga bagli transistor var ona gerilim geliyor fakat entegrenin 12 nolu ucuna gerilim gitmiyor.  Su anda onun uzerinde duruyoruz. Dediklerinizi tekrar kontrol edelim. Elimde osiloskop yok maalasef.

newzat

Hocam TL494 Vcc gerilimi için kontrol kartından On/Off sinyalinin o transistöre gelmesi lazım..Kontrol kartı +5 volt beslemesinden eminseniz kontrol kartınız arızalı demektir ama çok nadir oluşan bir arıza,ben hala şu kondansatörleri bir değiştirin derim..Biliyorsunuz smps filtre kondansatörleri Low Esr tipi oluyor..

Öğretmen27

Alıntı yapılan: newzat - 13 Mart 2017, 14:57:28Hocam TL494 Vcc gerilimi için kontrol kartından On/Off sinyalinin o transistöre gelmesi lazım..Kontrol kartı +5 volt beslemesinden eminseniz kontrol kartınız arızalı demektir ama çok nadir oluşan bir arıza,ben hala şu kondansatörleri bir değiştirin derim..Biliyorsunuz smps filtre kondansatörleri Low Esr tipi oluyor..
Transistoru direnc vasitasiyla duz bagladik arka aydinlatma yanip yanip sonuyor. 
Ayrica dediginiz 5 v besleyen kond   degistirdimm
 sonuc  ayni.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 13 Mart 2017, 14:27:51Ustalarim elimde kapasitemetre olmasa icten kurumustur deger kaybetmistir derim kondansitorleri degistiririm. Ama tek tek soktum hic deger kaybeden yok.  O yuzden kondansitorlerden eminiz.

Arkadaşlar, kapasitemetre ile elektrolitik kondansatör değeri ölçülür, sağlamlığı değil. O kondansatör yüke bindiği zaman işler değişir. Kondansatörü değiş diye bunca insan ısrar ediyorsa var demek ki sebebi. Sağlam çıkabilir. Ama söz konusu arızalar sağlam görünen kondansatörlerden çıkıyor büyük oranda.

Siz ısrarla değişmeyecekseniz, elbette yapacak bir şey yok.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Mart 2017, 22:54:57Arkadaşlar, kapasitemetre ile elektrolitik kondansatör değeri ölçülür, sağlamlığı değil. O kondansatör yüke bindiği zaman işler değişir. Kondansatörü değiş diye bunca insan ısrar ediyorsa var demek ki sebebi. Sağlam çıkabilir. Ama söz konusu arızalar sağlam görünen kondansatörlerden çıkıyor büyük oranda.

Siz ısrarla değişmeyecekseniz, elbette yapacak bir şey yok.
Yusuf ustam yanlış anlaşılma var. Yukarıda yazdım 5v besleyen kond  degiştirdim sorun aynı.   Kondansitörden emin olmak için  kapasitemetre aldım. Kond  bildiğim kadarıyla içten kurur deger kaybeder bunu tespit edemeyiz ancak kapasitemetre ile ölçeriz. Eğer bununla da bu tespit edilmiyorsa kondansitör değer gösterip de yükte çöküyorsa  demek ki kapasitemetreyi boşa almışım. Ama ben bu işin ehli değilim.  Siz daha iyi bilirsiniz. Temin edeyim hepsini değiştireyim olmazsa.

newzat

Hocam sizin kontrol kartı arızalı gibi görünüyor,eğer kontrol kartınızın resmini eklerseniz..Elimde Crea,Casper,Arçelik,Beko ekranı kırık monitörler var,sizin monitöre uygun olanı bulup size ücretsiz gönderebilirim...(İzmir civarındaysanız elden teslim ederim)

newzat

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın