merhaba arkadaşlar debimetre devresi hakkında yardım edebilir misiniz

Başlatan harun1076, 10 Aralık 2012, 00:21:16

harun1076

merhaba arkdaşlar ses ölçen bi alet yapmam gerekiyo o konu hakkında pek bi bilgim yok araştırmalarımda sonuçsuz kaldı bana yardım edebilir miisniz..

yazici67

Ses ölçen derken, VuMetre mi demek istiyorsunuz? Ne ile ses alacaksınız? Kulaklık çıkışından mı ölçeceksiniz, yoksa mikrofon ile ortam sesini mi ölçeceksiniz? LM3914, basit bir mikrofon, preamplifikatör  ile yapabilirsiniz...

harun1076

sesi mikrofonla alacagız desibel aralıgımız 20-120 olacak

yazici67

Desibel\'in neye göre ayarlı olduğunu bilmiyorum. Yani kaç watt ses kaç dB\'ye gelir vs. araştırmışsanız, yapacağınız basit. Mikrofon -> Preamplifilatör -> LM3914 VuMetre...

harun1076

ben sesi mikrofonla alacagım . kusura bakmayın mesajı geç farkettim. devrem benim bu

yazici67

Devreyi yaptıktan sonra basit bir opamplı yükselteç ile alacağınız çıkışı standard LM3914 girişine verirsiniz. Yükselteci ayarlı yaparsınız böylece doğru şekilde kalibre edebilirsiniz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: harun1076 - 10 Aralık 2012, 02:04:18sesi mikrofonla alacagız desibel aralıgımız 20-120 olacak
[/quote/]

20 ila 120 db/A lık bir ölçüm sistemi basit değildir. 100db/m lik bir ölçüm aralığını hiç bir aygıt ile alamazsınız. Bu yüzden piyasadaki ölçü aletlerinde bu aralıklar bölünmüş olarak kullanılabilmektedir. Örnek 20-60db, 60-100 db gibi.
Ama illa bu seviyeyi tek bir kadranla yapmak istiyorsan LM3915 entegrasinden 4 adet caskade bağlamayı deneyebilirsin. Bu entegre logaritmik skala olup 30db ölçüm alanına sahiptir 10 kademe (LED) ile 3 db step çözünürlüğe sahiptir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın