13.8 v trafolu güç kaynağım 20 v oldu neden acaba?

Başlatan elenbe, 30 Ekim 2012, 22:02:21

elenbe

arkadaşlar ben yeni elektroniğe başlamış biriyim 13.8 v trafolu güç kaynağım dc 20 v oldu neden acaba? trafo çıkışı ac 22 v .doğrulma diyotları patlamıştı değerleri gözükmüyordu kafama göre değiştirdim acaba ondanmıdırki bana yardımcı olurmusunuz

gevv

solda ki diyot ters takılmış :)

Alıntı Yapunutmayın internet ortamındayız konuyu okuyan size yardımcı olmak isteyen kişiler yanınızda değil ne yaptığınızı ekipmanı görmüyorlar bu durumda bolca detay vermeli

https://elektronikprojeler.com/imgs/topicseen.html

elenbe

espirin için tşk gevvv kardeşim belki haklısın ama farkındaysan değer verdim yukarıda daha ne vereyim canımı ? :\'(

yazici67

Siz devreyi verene kadar şu sorular açıkta kalacak:
1) Trafodan alınan AC mi yoksa doğrultma sonrası DC mi 20 Volt oldu?
2) Doğrultma birimi yarım dalga mı tam dalga mı yoksa üç faz mı?
3) Herhangi bir regülatör dervesi var mı?
4) 20 voltta şişme veya patlama ihtimali olan bir eleman var mı?
Bunlara rağmen cevap istiyorsanız, diyotlardan olma ihtimali bir hayli düşük. O diyotlar minimum 1n4001 dir ve 50 volta dayanır (?).  Eğer çok ısınmışsa trafonun 220 sargısında teller arası atlama erime olmuş olabilir. Dolayısıyla sipir sayısı azalıyor ve geçiş katsayısı yükseliyor vs...

elenbe

trafodan 22 v dc çıkış var regüle var ama devre eski okunmuyor kodu ayrıca çıkış  voltajı stabil çıkış voltajı ise 20 v dc doğrultmadan hemen sonrasını ölçmedim gerçi ben derimki bu durumu porselen dirençle çözebilirmiyim acaba? olursa kaç ohm kullanmam gerek

Adnancoskun

Devreyi vermemek neden bukadar önemlidir anlamıyorum... Devre ortada olmayınca insanlarında falcılıktan öteye gitmesini beklemeyin bence...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

t.t

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın