adc ile pwm kontrolu

Başlatan ugur kececi, 30 Ekim 2012, 11:40:35

ugur kececi

merhaba arkadaşlar.proteusta kurduğum resimdeki devre iside normal olarak çalışıyor fakat board üzerinde uygulamaya geçtiğim zaman çalışmıyor.yazılımda hata olduğunu düşünmüyorum çünkü isisde sorunsuz çalışıyor.bağlantıları ise isidekiyle birebir.

Resim #1:

Resim #2:

Resim #3:

yazici67

Yazılımı da ekleyin. Frekans entegrenin cevap veremeyeceği kadar yüksek olabilir. Düşürmeyi deneyin.

pwm.c

devre bu olmalı:
http://www.recepcelikkaya.com/pic-programlama-ders-12pwm-ile-dc-motor-hiz-kontrolu/
derlemeyi yeniden yaptım birde bunu yükleyip dene bakalım. bu arada 16F877A beslemesini bağlamayı unutma.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ugur kececi

Yok hiçbir şekilde etkisi olmadı.Çok turlu potansiyometre kullanıyorum bunun etkisi olur mu??

pwm.c

Alıntı yapılan: ugur kececi - 31 Ekim 2012, 21:02:41Yok hiçbir şekilde etkisi olmadı.Çok turlu potansiyometre kullanıyorum bunun etkisi olur mu??
Devreyi 16F876A ile gerçekte test ettim. yazılım sorunsuz çalışıyor. potun türü ve değeri çok kritik değil bunlar çalışmayı etkilemz.
sanırım hex dosyasını doğru yükleyememişsin yada lcd bağlantıların hatalı. bazı lcd modellerinde pin numaraları ters oluyor buna dikkat et.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ugur kececi

Hocam şöle o problemi bende düşündüm ve basit bir yazılım yazdım (led yakıp söndürme) .hex dosyasını yükleyip test ettim sorunsuz şekilde çalıştı.LCD konusuna gelince devreyi şuan lcd bağlamadan deniyorum görmek istediğim sadece pwm çıkıştaki değişiklik fakat çok acayiptir ki hiç bir sorun gözlemleyemedim.sonuçda alamadım :S

yazici67

PIC donanımında sorun olabilir. Belki L293 den PWM pinine kaçak akım akmış olabilir. Devreden ayırdığınızda CCP ucunda PWM sinyalini görebiliyor musunuz?

ugur kececi

Şuand pıci tek başına kullanıyorum.yani sürücü veya lcd bağlantısı yok.pwm çıkışı ölçü aleti veya led ile test ediyorum.

yazici67

Verdiğiniz pwm sinyali mümkünse osilaskop ile görün. Osilaskopunuz yoksa bilgisayarın ses kartını osilaskop olarak kullaanbilirsiniz. ( Mikrofon girişinden )
http://www.zeitnitz.de/Christian/scope_en Bu programı indirin.( Not: Program eğitim amaçlı ücretsizdir. Ticari amaçlı kullanılamaz ) Mikrofon girişine seri 10uF kondansatörle sinyali ölçebilirsiniz. Donanıma bağlı olarak 44.1kHz ölçebilirsiniz. Minimum ise 20 Hz ( DC dekuplajdan dolayı )
PWM sinyalini şu şekilde mikrofona verin:

ugur kececi

yarın osiloskopla deneyip aldığım sonuçları yazarım.yorumlarınız için teşekürler.

alianildinler

isiste vdd ve vss girişleri gözükmüyor, 11&32 ayaklar +5v, 12&31 ayaklar -5v a bağlayıp tekrar deneyebilirsiniz.

ugur kececi

12. Pıne -5 volt demişsiniz.orası şase olmayacak mı?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın