CRT Monitör Onarımı

Başlatan sakinol, 13 Ekim 2012, 15:39:31

sakinol

Merhaba arkadaşlar . Ben meslek lisesi elektronik bölümü öğrencisiyim . Benim bilgisayarımın monitörü artık ben yoruldum demeye başladı .  Monitöre ışık geliyor fakat görüntü gelmiyor . Bunun sebebi nedir ? Monitörden hangi devre elemanı bu soruna sebep oluyordur ? Televizyonlar da ki gibi ptc bu arızaya sebep oluyor mudur ? Yardımcı olursanız sevinirim . Teşekkürler .

sakinol

yazici67

Biraz daha detaylı bilgi verin. Mesela marka, model, mümkünse iç-dış resimler ekleyin.
\"Işık geliyor\" dediğinize göre LCD monitörden bahsediyorsunuz. Arka ışık dolayısıyla inverter ve güç katı kısmen sağlam denebilir. VGA katına odaklanın. Monitörün içinde fiziki arıza kontrolü yapın. Yani yanan, şişen patlayan vs. bir eleman varsa değiştirin. Ekran için çözücü entegreleri kontrol edin. BGA larda tam oturmama, ısıyla yerincen kalkma gibi sorunlar olabiliyor.

sakinol

Çok teşekkür ederim söylediklerinizi haftaya deneyeceğim . Monitörüm tam olarak şu .
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/301495/7E3901B82B7C49469F950BB892621619.jpg
Görüntü gittiği zaman,monitöre çok şiddetli vurunca,görüntü tekrar geliyor .

yazici67

O zaman monitör içindeki herhangi bir elemanda soğuk lehim veya çiplerde ısınma kaynaklı bağlantı kopukluğu olabilir. İçini açınca bariz görürsünüz zaten. Devre yollarını da incelemeyi unutmayın.

F.T

tüpün fleman voltajında sorun olabilir.rgb katındaki ana voltajların bir tanesinde sorun olabilir.

yazici67

@Feritt;
Alıntı YapGörüntü gittiği zaman,monitöre çok şiddetli vurunca,görüntü tekrar geliyor .
dendiğine göre bir temassızlık var gibime geliyor. Başka fikriniz var mı?

F.T

haklısınız biraz eksik ifade ettim heralde.dediğim voltajlarla ilgili temassızlık demek istemiştim.

sakinol

Peki bu durum da ne yapmam gerekli ? Tüpün flaman voltajın da ki sorunu giderebilmemin yolu nedir ? Ya da devre de ki temassızlığı  gidermem için ne yapmam gerekli ? (Lehimleri yenilemem mi gerekli ) ?

yazici67

Kartı inceleyin soğuk lehim, yollarda kararma var mı? Belki yanık patlak elemanlar vardır. Çok zorlamadan transistör kondasatör direçi diyot türü elemanları hafiften sallayın kırık kopuk varsa anlarsınız zaten.
@feritt \'in de dediği gibi tüpe bağlı kartı da kontrol etmeyi unutmayın.

Mr_YAMYAM

Tüpte ışık var ise EHT ve flaman çalışmaktadır. Girişten itibaren RGB ve video devrelerini kontrol etmelisin.

sakinol

Çok teşekkürler arkadaşlar,yenisini almaya karar verdim . monitörü açınca ortaya çıkan manzara içler acısıydı .  Çoğu transistör yanmak üzere devre kartı kapkara bir vaziyetteydi :D Merak edenlere :D

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151216476397300&set=a.10151191550552300.470376.714682299&type=1&theater

yazici67

tahir549

aydinag

Merhabalar,
Elimde bir adet arızalı 5.1nf 2000V kondansatör var. Bunun yerine muadil olarak hangi kondansatörü kullansam olur.

aydinag

Merhabalar,
Elimde bir adet arızalı 5.1nf 2000V kondansatör var. Bunun yerine muadil olarak hangi kondansatörü kullansam olur.

Adnancoskun

elindeki arızalı 5.1 nf 2000 volt  kondansatörün yerine    5.1 nF 2000 volt kondansatör takabilirsin :),

şaka tabi, ya kardeş kondansatörün nerede ne amaçla kullanıldığını bilmezsek ne kullanacağını nereden bilelim, belki frekansı çok önemli bir yerde osilasyon frekansını belirliyor, ne diyelim şimdi,
ama eğer bir monitörde horizantal çıkışında falan ise yakın değerler olur. 4,7 nF veya 6 nF ,, ama voltajı aynı olmalı, yada en kötü ihtimal 1600 volt olsun..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Yada aynısını bulana kadar seri veya paralel eşdeğerini bulup iki kondansatörle işini görürsün.  ;)
10nF 1kV iki kondansatörü seri bağlarsan 5nF 2kV kondansatör elde edersin.
Elindeki polyester veya seramik olabilir aynı türü tercih etmende fayda var.

Sağdaki maviler gibi seramikse 4n7 veya 5n6 olmasıda çok fark etmeyebilir ama kullanıldığı yeri bilmeden yanlış yönlendirmek istemem.
Kolay gelsin.

aydinag

Evet monitörün horizantal  katında kullanacağım. Resmen yanmış. PCB yi bile yakmış.

Adnancoskun

Yukarıda asma kardeşimin dediği gibi 10nF 2 kondansatörü seri olarak bağlayabilirsin. yada 5.2nF ye en yakın değeri tak, zaten değer biraz büyük olursa ekran biraz geniş açar, onu da ayarla halledersin.

aydinag

asim

\'\'sitedeki arkadaşların teknik bilgileri kişiden kişiye göre değişiklik göstersede az veya çok vardır. fakat müneccimlik konusunda pek ilerleme kaydedemediler kusura bakma.!\'\'

diye birileri uyarmadan sözkonusu kondansatörü nerede kullandığını şema ile birlikte belirtirsen çözüme hızlıca ulaşırsın kanaatindeyim....

Adnancoskun

ya sevgili kardeşim ,
daha dün iki kere yazdım, Asma Kardeşim açıkladı,,,, monitör tamiri başlığı altında... burada söylenecek başka şeyler olacağını mı sanıyorsun?

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=3262.msg15595;topicseen#msg15595

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın