500W Hİfi Amfi

Başlatan Probody, 06 Ekim 2012, 13:07:09

Probody

Öncelikle merhaba arkadaşlar bu devre buradan aldığım 500W Hifi amfidir.
1.resimde görülen 82R 1W dirençden bulamadım onun yerine 100r 5w yada 68r 5w taksam bir sıkıntısı olur mu.
2.resimdede 100u olarak görünen 4 kondansatör var galiba bunlar 100uf tantal kondansatörlermi yoksa normal 100uf 100v elektrolit kondansatörler mi devrede - işaretide var.  Bunlar hakkında bilgi sahibi olanlar varsa lütfen konuya yorum atsın.
Teşekkürler.

yazici67

1. sorunuz için devreyi incelemedim. Şimdilik birşey söyleyemeyeceğim.
2. Sorunuzda tantal ile elektrolitik çok fark etmez. - ler kutbu gösteriyor. - ucu o noktaya bağlanacak mânasında. Bulabilirseniz tantal kullanın ama olmazsa elektrolitik de olur... İyi çalışmalar, kolay gelsin..

Probody

Alacağım yerde tantalın en fazla 25V olanı var elektrolitin 100V u işimi görür.
Cevap için teşekkürler.

yazici67

Devrede voltaja dair birşey göremedim. Yollara ve beslemeye bakıp ona göre voltajı belirleyin. Ama kapasite belli 100uF kutuplu (elektrolitik veya tantal farketmez ) olacak.Her ihtimale karşı beslemenin biraz üstünde kondansatör alırsanız garanti olur. Ama o kondansatör oraya sığar mı orasını bilemem...

Probody

Unutmuşum diğer resmi pardon 2x70v besleme
Cevap için teşekkürler

Bu arada Zonguldaklımısın..

yazici67

Garanti olsun 100 volt alın. Devre şeması varsa orada belirtilir...
Alıntı YapBu arada Zonguldaklımısın...
Bu arada doğum olarak Zonguldaklıyım... :)

asma

Merhaba
Konuyu 320volttan aldığınızı yazdığınıza göre bu mudur:
https://320volt.com/500w-250w-hi-fi-transistorlu-anfi-devreleri/

Orada 100uF kondansatörler için 10V yazıyor, 100V değil.
82 ohm direnç takın devreyi değiştirmeyin derim. 1W yoksa 1/2W o da yoksa 1/4W kullanırsınız.
Tam güç kullanmadığınız sürece o dirençler ısınmaz bile.
Onuda bulamazsanız 100 ohm kullanabilirsiniz. Ancak 5W sığdırmak sorun olmaz mı? Bulabilirseniz 1W takın.

Bu arada bir kaç soru sorayım:
Bu devre oldukça güçlüdür, nerede ve hangi amaçla kullanıcaksınız?
Devrede akım koruma veya DC koruma olmadığından (çıkışa seri sigortadan başka bir koruma yok) İlave bazı devreler yapmanız gerekecektir. Çünkü bu amp. çıkışına bağlıyacağınız hoparlör amfiden pahalı olabilir. Ufak bir hatada hoparlörünüze zarar gelsin istemezsiniz değil mi?
Giriş için PC yada Mp3 çalar çıkışı olabilir ama ton kontrol devreniz yada mic. preamp. olan mikser olmazsa nasıl kullanıcaksınız?
Beslemeyi trafolu yapacaksanız 750VA civarında gücü olmalı, bu trafoya ilk enerji verildiğinde (boş kondansatörlerin etkisiyle) aşırı akım çekmemesi için soft start devresi kullanacakmısınız?

Son olarak baskı devreyi hazırladınız mı? Hazır değilse yeni versyonu yayınlandı.  ;) İsterseniz son halini yapın.
Kolay gelsin.

yazici67

@asma hocam doğru söylüyorsunuz, devreyi aramaya <üşendiğim> için birşey söylemedim. Ama dediğiniz gibi devrede <düpedüz> yazıyor değerler  :)

Probody

Alıntı yapılan: asma - 07 Ekim 2012, 11:16:20Merhaba
Konuyu 320volttan aldığınızı yazdığınıza göre bu mudur:
https://320volt.com/500w-250w-hi-fi-transistorlu-anfi-devreleri/

Orada 100uF kondansatörler için 10V yazıyor, 100V değil.
82 ohm direnç takın devreyi değiştirmeyin derim. 1W yoksa 1/2W o da yoksa 1/4W kullanırsınız.
Tam güç kullanmadığınız sürece o dirençler ısınmaz bile.
Onuda bulamazsanız 100 ohm kullanabilirsiniz. Ancak 5W sığdırmak sorun olmaz mı? Bulabilirseniz 1W takın.

Bu arada bir kaç soru sorayım:
Bu devre oldukça güçlüdür, nerede ve hangi amaçla kullanıcaksınız?
Devrede akım koruma veya DC koruma olmadığından (çıkışa seri sigortadan başka bir koruma yok) İlave bazı devreler yapmanız gerekecektir. Çünkü bu amp. çıkışına bağlıyacağınız hoparlör amfiden pahalı olabilir. Ufak bir hatada hoparlörünüze zarar gelsin istemezsiniz değil mi?
Giriş için PC yada Mp3 çalar çıkışı olabilir ama ton kontrol devreniz yada mic. preamp. olan mikser olmazsa nasıl kullanıcaksınız?
Beslemeyi trafolu yapacaksanız 750VA civarında gücü olmalı, bu trafoya ilk enerji verildiğinde (boş kondansatörlerin etkisiyle) aşırı akım çekmemesi için soft start devresi kullanacakmısınız?

Son olarak baskı devreyi hazırladınız mı? Hazır değilse yeni versyonu yayınlandı.  ;) İsterseniz son halini yapın.
Kolay gelsin.

Evet Devre bu üniversite proje ödevi olarak verildi sadece yapıp vericez,daha baskı devre çıkartmadım ama hazırladım aresde trafoyu onlar karşılıyolar işte şuan maliyet hesaplıyoruz.
100u yazan kondansatörler 10v neresinde yazıyor ben göremedim de,voltaj belirtmediğine göre devreye göre voltaj belirleyelim.

burda 2 tane kullanmış tahminimce 50v dan aşağı değildir.
Cevaplar için teşekkürler

dhan000

devrenin şemasını incelerseniz yada pcbyi incelerseniz ordaki 4 adet kondansatörün iki paralel ikide seri bağlı olduğunu görürsünüz bu durumda 100uF kutpsuz elde edilmek istendiğide ortadadır... ayrıca bu kondansatör topluluğuna paralel bağlı olan iki tane ters yönlü 1n4148 diyot var bu diyotlar kondansatör üzerinde 0,6volttan daha yukarı gerilim oluşmasına müsade etmezler yani kondansatörler 3voltluk olsada sorun teşkil etmezler...
selametle...

Probody

Alıntı yapılan: dhan000 - 07 Ekim 2012, 14:45:11devrenin şemasını incelerseniz yada pcbyi incelerseniz ordaki 4 adet kondansatörün iki paralel ikide seri bağlı olduğunu görürsünüz bu durumda 100uF kutpsuz elde edilmek istendiğide ortadadır... ayrıca bu kondansatör topluluğuna paralel bağlı olan iki tane ters yönlü 1n4148 diyot var bu diyotlar kondansatör üzerinde 0,6volttan daha yukarı gerilim oluşmasına müsade etmezler yani kondansatörler 3voltluk olsada sorun teşkil etmezler...
selametle...

Teşekkürler cevap için

yazici67

@probody projenin devre şemasında sol altta diyot-kondansatör grubu için 100u 10 volt denilmiş. Dikkatli bakın...

Probody

Alıntı yapılan: yazici67 - 07 Ekim 2012, 19:32:14@probody projenin devre şemasında sol altta diyot-kondansatör grubu için 100u 10 volt denilmiş. Dikkatli bakın...

Evet şimdi gördüm,birde yukarıdaki resimde ses çıkışlarına pot koymuş kaç k lık pot olabilir acaba o
Teşekkürler

yazici67

Bahsettiğiniz potu göremedim, ama çıkışta pot olmaması gerekir. Ses veya ton ayarıysa  girişte kullanılır. O da 10k gibi bir pottur. Ikışta ise değer daha farklıdır resimde yerini belirtirseniz anlarız...

dhan000

resimdeki pot çıkışta değil girişte ...
10k ila 50k arasında bir değer kullanılabilir...

asma

Alıntı yapılan: dhan000 - 10 Ekim 2012, 23:31:44resimdeki pot çıkışta değil girişte ...
10k ila 50k arasında bir değer kullanılabilir...
Aynen öyle, ayrıca bu sonradan eklenmiş (şemada olmayan) denemelerde kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Siz girişe ses ayar potunu hertürlü uygulama için takmak durumundasınız.
Herhangi bir amp. için girişe ses ayar potu takacaksanız, giriş empedansını belirleyen direnç kontrol edilir. Bu devrede 22k. Aksi belirtilmedikçe o değerde pot tercih edilir.
Ayrıca amplifikatörün giriş ve geribesleme direncide aynı seçilir, bu devrede farklı (22k ve 47k) Sebebi, orjinal devrede her ikiside 22k kullanılmıştır, bu devre daha güçlü hale getirilirken kazancıda arttırılmıştır. Kazanç ise standart giriş geriliminde tam güç verebilmesi için arttırılmak durumundadır. Standar dediğim ses seviyesi ise 0dB yada 775mV olarak kullanılır. (en azından ben öyle biliyorum)

Sen yapıp vereceğin için önemli değil.
Kolay gelsin.

Probody

Alıntı yapılan: asma - 11 Ekim 2012, 03:26:13Aynen öyle, ayrıca bu sonradan eklenmiş (şemada olmayan) denemelerde kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Siz girişe ses ayar potunu hertürlü uygulama için takmak durumundasınız.
Herhangi bir amp. için girişe ses ayar potu takacaksanız, giriş empedansını belirleyen direnç kontrol edilir. Bu devrede 22k. Aksi belirtilmedikçe o değerde pot tercih edilir.
Ayrıca amplifikatörün giriş ve geribesleme direncide aynı seçilir, bu devrede farklı (22k ve 47k) Sebebi, orjinal devrede her ikiside 22k kullanılmıştır, bu devre daha güçlü hale getirilirken kazancıda arttırılmıştır. Kazanç ise standart giriş geriliminde tam güç verebilmesi için arttırılmak durumundadır. Standar dediğim ses seviyesi ise 0dB yada 775mV olarak kullanılır. (en azından ben öyle biliyorum)

Sen yapıp vereceğin için önemli değil.
Kolay gelsin.
Cevap için teşekkürler.

Probody

Arkadaşlar öncelikle merhabalar, ben bu 500 rms olan devreyi yaptım fakat çıkışta bd244c transistörden dumanlar gelmeye başladı ve aşırı ısındı. 3 ve 2 nolu bacakları kısa devre olduğunu gösteriyo avometre bi türlü gideremedim ne yapmam gerekir acaba.  2x24 ac ile girdim

Adnancoskun

öncelikle  2ve 3 numaralı bacaklar kollektör ve emiter uçları, eğer kollektör ve emiter arası kısadevre olmuşsa o transistör yanık, siz transistörü yerinden sökün ve plaket üzerinde 2 ve 3 numaralı bacakların takıldığı yeri ölçün herhangi bir kısadevre var mı?
devrenin tamamını görmeden de nasıl kısadevre giderlir bilinmez, baskıdevre çıkarırken yada lehim yaparken biryerler kısadevre olmuş olabilirmi? sizin yaptığınız devrenin lehim tarafından ve yakından çekilmiş net bir resmini koyarsanız yardımcı olmak çok daha kolay olur.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Mesaj yazmaya başlıyordum, Adnan abinin mesaj gönderdiğini fark ettim.
Transistör ölçmeyi biliyorsanız, sökerek ölçersiniz.  ;)
500W tan söz edip 2x24Vac ile ne yapıyorsunuz?
Tda7294 ile uğraşsanıza. Yada devrenin hakkını verin.

Bu devreyi kurup ilk voltaj uygulamanızda hoparlör veya ses girişi kullanmayacaksınız.
Amfi boşta denenir, çıkış voltajı (DC konumunda)  ölçülür, 100mV ve altındaysa devam edilir.
Sukunet akımı ölçülür, varsa belirtilen yoksa hesaplanan değerler var mı yok mu kontrol edilir. Devrenin çalışma sınıfı hakkında bilgi edinilir.
Her şey tamamsa hoparlör bağlanır ve ses girişi yapılır, sesin kulakla testi yeterlidir bu iş için. En az 10dk. veya yarım saat düşük güçte çalışınca sukunet akımı tekrar kontrol edilir. Isı gözlemlenir, soğutucu ve diğer elemanların her biri için. El yakmıyor olması (ilk yarım saatlik testte belli olur) yeterlidir.
Devamında gerekirse  güç ölçümü veya distorsyonla ilgili ölçümler yapılır.

Not: boşta yapılacak denemelerde bd243 yada bd244 ısınması pek karşılaşılan bir sorun değildir. Yıllardır bu devreyi takip ettiğim için yazıyorum.

Kolay gelsin.

Probody

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Aralık 2012, 11:04:13öncelikle  2ve 3 numaralı bacaklar kollektör ve emiter uçları, eğer kollektör ve emiter arası kısadevre olmuşsa o transistör yanık, siz transistörü yerinden sökün ve plaket üzerinde 2 ve 3 numaralı bacakların takıldığı yeri ölçün herhangi bir kısadevre var mı?
devrenin tamamını görmeden de nasıl kısadevre giderlir bilinmez, baskıdevre çıkarırken yada lehim yaparken biryerler kısadevre olmuş olabilirmi? sizin yaptığınız devrenin lehim tarafından ve yakından çekilmiş net bir resmini koyarsanız yardımcı olmak çok daha kolay olur.

2 ve 3 nolu bacağın takıldığı yeri ölçtüm kısadevre yok,transistörü çıkartım  kollektör ve emiter uçlar kısa devre gösteriyo evet.diğer elemanlarda herhangi bir sıcaklık yok .Voltaj girince direk ısınmaya başlıyor bd 244c , hoparlör uçlarınada  5 volt dc gönderiyo.Plaketin Bacakları arasını kazıdım birbirlerine deymesinler diye    Cevap için teşekkürler

Adnancoskun

devrenizin alttan çekilmiş resmini koyabilirmisiniz? o transistörü yenisi değiştirince yine ısınıyor mu?
birde transistörün yönü doğrumudur?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Probody

Arızalı olan bd244c nin yerine 2sa940 kullandım ve giriş olarak 12 volt girdim  mj15003 ısınmaya başladı ama mj15004 buz gibi

mj15003 emiter beyz collektör arası 12 volt gösteriyo ve ısındı biraz

mj15004 emiter beyz collektör arası 0.17 volt gösteriyo buz gibi

tele bağladım sesi sonladım mj15003 ısınmaya devam ediyo diğeri buz gibi, 2sa940 üstünden 12 volt geçiyo ondan sonra voltaj yok. Ortada olan bd243c de 0 voltaj var.

ibbayram

Alıntı yapılan: Probody - 29 Aralık 2012, 16:24:18

Arızalı olan bd244c nin yerine 2sa940 kullandım ve giriş olarak 12 volt girdim  mj15003 ısınmaya başladı ama mj15004 buz gibi

mj15003 emiter beyz collektör arası 12 volt gösteriyo ve ısındı biraz

mj15004 emiter beyz collektör arası 0.17 volt gösteriyo buz gibi

tele bağladım sesi sonladım mj15003 ısınmaya devam ediyo diğeri buz gibi, 2sa940 üstünden 12 volt geçiyo ondan sonra voltaj yok. Ortada olan bd243c de 0 voltaj var.

bendede aynı sorun var sorunu bulabildinmi?
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın