2 adet 12 V 100 A akü ile hangisi daha doğru?

Başlatan feldrim, 29 Eylül 2012, 22:19:18

feldrim

Merhaba,
Elimdeki araç 2 adet 12 V 100 A akü ile çalışıyor. Bazı basit eklentiler yapmak istiyorum. Soğutucu, kettle vs. İşe koyulmadan önce deneyebileceğim iki yoldan mantıklı olanı seçmem gerekiyor.

• 1. 12 V DC - 220 V AC inverter kullanarak 800 W ve üzeri bir elektrik elde ederek buna uygun bir tesisat kurmak
  • 2. 24 V kullanan araca 12 V araç çakmağı bölmesi eklemek -araçta bu bölme malesef yok- ve araç çakmağı bölmesinden elektrik alarak çalışan malzemelerle bir tesisat kurmak.

Buna göre aklıma iki şey takılıyor. Öncelikle 24 V inverter az bulunuyor. 12 V inverter bulmak daha kolay ve ucuz. Acaba aracımdan 24 V-12 V dönüştürüp 12 V DC - 220 V AC inverter kullanmak, 24 V-220 V kullanmaktan daha ucuza gelir mi?

Diğer mesele 24 V-12 V dönüşümü yapıp bir araç çakmağı bölümü ekleyerek çakmaktan çalışan malzemeler kullanmak daha mantıklı olur mu? Bu mantıklı olan yol ise çoklayıcı kullanarak birden fazla çakmaklı bölüm yapacağım.

Bir de genelde 60 amperlik aküye ayarlı bu yöntemler, 100 amperlik akülerimde geçerli olur mu? Her ikisinde de dönüştürme yapacağım için bunu da hesaba katmam gerekebilir diye düşünüyorum.

Her türlü öneriye açığım. Teşekkürler.

gevv

aküler seri bağlıdır  bağlantı noktasından + alırsınız   

feldrim

Araç derken ticari araç klasmanında bir motorlu taşıttan bahsediyorum. Bu gösterdiğiniz biçimde doğrudan aküden elektrik almaya çalışmak araca giden akıma alternatif oluşturarak kısa devreye yol açmaz mı?

gevv

feldrim

Peki akünün 100 A olması sorun yaratmaz mı? İnverterlerin giriş çalışma aralığında akım şiddetinden genelde bahsetmiyor da.

gevv

akımın yüksek olması sorun değil ne kadar yüksek olursa o kadar iyi hatta  invertöre bağlayacağınız cihazlar çok akım çeken cinsten ne kadar çok güç olursa o kadar iyi

feldrim

Teşekkürler. Peki sorunun aslına gelecek olursak fayda/maliyet açısından, inverter ile 220 V bir tesisat kurmak ve bundan faydalanmak mı 12 V ile çalışan ekipmanlar almak mı daha mantıklıdır?

gevv

aslında en iyisi 24v ile çalışan ekipmanlar almak  vardır bir yerlerde ne kadar fiyat farkı olabilir ki

feldrim

24 V ile çalışan ekipman bulması zor. Örneğin soğutucu -otobüslerde gördüğün buzdolapları gibi- ya da ısıtıcı -kettle- için piyasada ya 220 V\'lık ev aletleri ya da araç çakmağından bağlanan 12 V\'lık aletler bulunabiliyor. 24 V sadece inverter bulabilirim sanırım.

gevv

feldrim

Bunu biliyorum. Açıkamasında geçen cümlelere gülüyorum bu üründe. \"Su ısıtıcısı, suyu sıcak tutar, kaynatmaz.\" E n\'apayım ben öyle kettle\'ı.  :D En iyisi inverter öyleyse. Gerçi ortalama bir kettle\'ın 1800-2200 w elektrik harcadığı düşünülürse benim de 2000 wattlık bir inverter\'a mı ihtiyacım var demek oluyor bu?

gevv

açıklamaya dikkat etmedim :)  garipmiş hocam sizde 24v ile tam verim istiyorsunuz :)  soğutucuda buz yapmazsa olmaz o zaman :D

aslında  kaynatırda modifiye lazım :) onada görmeden bir şey denilemez neyse

inverter olayıda  sorunlu olabilir ısıtıcı ani yüksek akım çeker bazı inverterler bu durumlarda korumaya  geçer  çalışmazlar deneme şansı olursa ısıtıcı ile deneme yapın

feldrim

Yani 500 w\'lık bir inverter ile kettle çalıştırmayı denesem ani akım çekerek çalışmayabilir diyorsunuz doğru mu anladım?

Deneme yanılma imkanım çok fazla yok. Şu an Kıbrıs\'tayım. Burada teknik malzeme piyasası neredeyse yok. O yüzden Türkiye\'den malzemeyi kargoyla yollayıp deneyeceğim. Hem zaman hem maliyet açısından zarara girmeden, riske atılmadan işi yapmaya çalışıyorum. Soğutucu buz yapmasa da olur. 40 derecelik Kıbrıs sıcağında bana soğuk su versin yeter :D

gevv

evet çalışmayabilir ama  hepsinde bu kadar sıkı denetim yok  şansa kalmış

hocam ne diyeyim işiniz zor  biraz bekleyin farklı fikirler gelebilir  benimde şuan  aklıma pek bir şey gelmiyor bu gün yoğun geçti

feldrim

Teşekkürler yeniden. Biraz bekleyeyim. Olmadı 500 w\'lık bir inverter alırım artık. Bir de 500w ile 800 w inverter arasındaki fiyat farkını aklım almıyor. 500 w\'lık inverter\'ı 75-85 tl ile alabilirken 800 w inverter 150 tl civarında alınıyor. Anlattığım amaçla kullanmak için 800 w inverter\'a o fiyatı vermek makul müdür?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın