Elektroniğe başlayacağım ama...?

Başlatan bizirdek, 13 Eylül 2012, 19:44:47

bizirdek

Konu yanlış yerdeyse baştan özür dilerim.

Soruna gelirsek:

Bu sene Elektronik Müh. kazandım(çok şükür).Hazırlık okuyacağım. Bu sene biraz göz aşinalığı olsun diye elektroniğe başlamak istiyorum. Öğrendiğim bir şeyi uygulayınca daha iyi öğrendiğimi düşünüyorum. Elektroniğe ilgimin bir kısmıda burdan geliyor zaten.

Bir yerden başlayayım elimin altında kitap olsun istedim şu kitabı aldım;

http://www.hepsiburada.com/liste/yeni-baslayanlar-icin-elektronik-ogreniyorum/productDetails.aspx?productId=kbirsen349026&categoryId=211846

Sorun burda başlıyor.

Ölçü aleti,kontrol kalemi,havya, protoboard vs. bunlar tamam alırız bunlarıda kondansatör,direnç,transformatör vs. bunların bin tane çeşidi var, Hangisi işime yarayacak şimdi bilemem ki.

Tamam devreye göre almamız gerekiyorda benim baştada dediğim gibi kitap direnci anlatırken elimde bir kaç farklı direnç olmalı diğer türlü havada kalıyor bilgiler sanki.

Bu arada elektronik bilgim sıfır sayılır. Lisede fizik dersinde öğrendiğimiz formüller var biraz o kadar.

Ayrıca bu aldığım kitap nasıldır?

Son olarak internette bir forumda, acemiyseniz elektronikle kendi başınıza uğraşmayın patlamalar, kötü kazalar vs. yaşayabilirsiniz gibi şeyler okudum(doğru mudur?). Kursa gidip temeli orda öğreneyim diyorum ama onuda bulamadım.

Ne yapayım şimdi ben?

kudretuzuner

Merhaba
Öncelikle sizi kutlarım.Ağır bir eğitim sonunda (büyük bir ihtimalle)istediğiniz bir bölümü kazanmışsınız.Benim size ilk tavsiyem lisan durumunuzu bilmiyorum ama mutlaka bir yabancı dile sahip olunuz.Özelikle ingilizce size çok lazım olacak.Hazırlık dediğiniz lisan ile ilgili ise,sorun yok nasıl olsa öğreneceksiniz.İkinci olarak güçlü bir notbuk edinmenizdir.Masa üstü PC de olabilir.Bunları temin ettikten sonra tekrar yazışalım size gerekli programları ben ve arkadaşlar önerecektir.Tekrar kutlar hayatınızın başarılarla ve sağlıkla geçmesini dilerim.Yolunuz açık olsun.
KU

bizirdek

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 13 Eylül 2012, 20:14:29Merhaba
Öncelikle sizi kutlarım.Ağır bir eğitim sonunda (büyük bir ihtimalle)istediğiniz bir bölümü kazanmışsınız.Benim size ilk tavsiyem lisan durumunuzu bilmiyorum ama mutlaka bir yabancı dile sahip olunuz.Özelikle ingilizce size çok lazım olacak.Hazırlık dediğiniz lisan ile ilgili ise,sorun yok nasıl olsa öğreneceksiniz.İkinci olarak güçlü bir notbuk edinmenizdir.Masa üstü PC de olabilir.Bunları temin ettikten sonra tekrar yazışalım size gerekli programları ben ve arkadaşlar önerecektir.Tekrar kutlar hayatınızın başarılarla ve sağlıkla geçmesini dilerim.Yolunuz açık olsun.

Teşekkürler.

Evet Hazırlıkta ingilizce eğitim göreceğiz.Dediğiniz gibi ingilizce hakikaten önemli,ne arasam ingilizce kaynaklar çıkıyor önüme.Oyunlardaki ipucular bile ingilizce :-\\  İnşallah bu sene halletmeye çalışacağım.

Bilgisayar konusunda laptop mu almalıyım masa üstümü. Bir yerde şu cihazın:

http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=750160#ara

sadece masa üstü bilgisayara bağlanabileceğini okumuştum.doğru mudur?

tekrar teşekkürler.

kudretuzuner

Merhaba
Konulara böylece girmiş oluyoruz.Laptop bana göre daha kullanışlı,bahsettiğiniz rs232 seri iletişim için kullanılan DB9 konnectördür.Doğrudur laptoplarda bulunmaz(yeni nesillerde,çok eski modellerde vardı)fakat artık pek ihtiyaç da olmuyor.Yeni model cihazlar giriş çıkış için USB kullanır.Seri iletişimde bu konnektöre ihtiyaç olursa converter kullanılır.
KU

baykoyu

katılıyorum laptop senin için daha kullanışlı olacaktır özellikle yazılımla uğraşmak istediğinde heran heryerde çalışabilirsi ayrıca rs232 için arkadaşında dediği gibi converterlar ben kullanıyorum :)

bizirdek

teşekkürler. Bilgisayar işini halledeyim önce o zaman.

Bir şey daha soracağım :

Ekranın büyük veya küçük olması önemli mi? (Bazen okuyorum çizim vs. işleri için büyük ekran(15inc) daha kullanışlı deniliyor.) Değilse 14inc altı düşünüyorum.

hakd

Bir bilgisayar mühendisi ve 11 senedir bu işi yapan biri olarak, 14\" den daha küçük ekranlı bir notebook modeli almanızı önermem.

baykoyu

bence orası sana kalmış dostum bi zaman sonra telefon ekranıda yeter hale gelecek sana zaten :D

Ruzgar

Ben elektrik elektronik meslek lisesinde okuyorum. http://www.mavidevreler.com/urunler/kitaplar.html burdan elektrik elektronik ölçme kitabı 1 ve 2 alabilirsin gayet yararlı bi kitap okuldada bunları kullanıyoruz herşeyi bunlardan öğrendim ve birde elektrik elektronik eseları kitabı almalısın. Esaslar Teorik elektrik - eletroniği anlatıyor. https://320volt.com/elektronik-muhendisi-adaylarina-tavsiyeler/ bu makaleyi okumanı tavsiye ederim umarım bende senin gibi bir bölüm kazanırım :))
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

bizirdek

Alıntı yapılan: Ruzagar - 14 Eylül 2012, 20:36:08Ben elektrik elektronik meslek lisesinde okuyorum. http://www.mavidevreler.com/urunler/kitaplar.html burdan elektrik elektronik ölçme kitabı 1 ve 2 alabilirsin gayet yararlı bi kitap okuldada bunları kullanıyoruz herşeyi bunlardan öğrendim ve birde elektrik elektronik eseları kitabı almalısın. Esaslar Teorik elektrik - eletroniği anlatıyor. https://320volt.com/elektronik-muhendisi-adaylarina-tavsiyeler/ bu makaleyi okumanı tavsiye ederim umarım bende senin gibi bir bölüm kazanırım :))

Öneriler için sağol.

İnşallah istediğin bir yeri kazanırsın ;)

muratsaray

slm kardeşim öncelikle hayırlı olsun diyorum inş. hayırlısıyla biter okulun. bende meslek lisesi çıkışlıyım elektronik müh. okudum mezun oldum çok şükür. meslek lisesi çıkışlı olduğum için biz biraz avantajlıydık. neyse   sen bu sene hazırlık okuyosun fazla kafanı karıştırma sadece elektronik malzemeleri görsel olarak tanı ne işe yarar ölçü aletleri kullanımı hem teorik olarak hemde uygulamalı öğrenmeye çalış bu sene fazla derine inme çünkü okulda sayfalar dolusu hesaplama yapacaksınız hele birde vize final soruları seni elektronikten soğutmasın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın