Pirizdeki Volt Akım

Başlatan kurnaz5, 09 Eylül 2012, 12:30:06

kurnaz5

pirizde 220-230 voltumuz var peki kaç amper var bunu merak ediyorum
yanma ve aşınmalları çıkarınca bu akım sınırsızmıdır
mesela fişden 10A da 20A da çekebiliyormuyuz
bu sorular size garip gelebilir ama pirizdeki akım volt mantığını öğrenmek istiyorum

mesela 12v luk bir kaynağa bir motor bağlarsın çalışır paralel 2 motor bağlarsın çalışır
3 paralel motoruda bağlarsın motorları arttırdıkça motordaki hızın düşmemesi gerekmezmi
yani pil e bağlı bir motorda a hızında dönmeli 4-5 motorda ama hız düşüyor hatta motorlar duruyor ama pil daha bitmiş değil
ama prizde böyle olmuyor
bir buzdolabı 2-3-4-5 istediğin kadar buz dolabı bağla (eğer sistemin kaldırabiliyorsa yani kablolar sigortalar felan) bütün buzdolaplar çalışıyor sadece elektrik sayacın hızlı dönüyor

bi pil ve prizin farkı nedir
yardımclarınızı bekliyorum

Adnancoskun

pirizdeki kablo yeteri kadar kalınsa ve devreye seri bağlı sigorta yeteri kadar yüksekse, ve evinizden elektrik santraline giden kablolar yeteri kadar kalınsa, ve alçaltıcı veya yükseltici trafolar yeteri kadar güçlü ise, ve elektrik santralindeki jeneratör yeteri kadar güçlü ise istediğiniz akımı çakabilirsiniz. ancak evinizdeki prizler genellikle 16 amper sigorta ile sınırlandırılmıştır, sigortanın değerini artırtırsanız bu sefer kablonuz ısınıp yanacaktır...
Bu arada devreye gerilimi siz verirsiniz, devre çekeceği akımı kendisi belirler,,, I=V/R

ancak idealde çekilen akım sonsuz olabilir, ancak bu asla gerçekleşmez , çünkü yükün veya iletkenin mutlaka bir direnci vardır....

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kurnaz5

hocam verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim
anlattıklarınızdan yola çıkarak şunu düşündüm

pirizin 2 ucuna 1k lık yanmayan(mesela) direnç ile kısa devre yaptırsak
Evin sigortasıda 20A desek
V=IR
220=I.1
I=220A
220A>evin 20A lık sigortasından, olduğu için sigortanın attığını anladım doğru anlamışmıyım bilmiyorum

yani
20A sigortalı bir prize maximum 11K li bir eşya takabiliyoruz doğrumu

V=IR
220=11*I
I=20A

Bu mantığım yanlış olmalı çünkü 11K direnç bir beyaz eşya için çok az değilmidir hocam

aydınlatırsanız sevinirim

ibr@him

kurnaz5

Şimli anladım hocam teşekkür ederim
Ev sigorta akım olayları tamam

aküye bağlı motorlar için mantık nedir

şebekeye hat müsade ettiği kadar buzdolabu bağlayabilmiştik peki 9Voltluk pile 2 tane 9 volt luk motor bağlayınca neden dönme hızında düşme oluyor bunu anlayamadım

hatta 9v luk pilimize 2 tane 3 voltluk motor bağlasak bile(9v>6v) yine hızda düşme oluyor bunun sebebi nedir

yazici67

Yalnız k hesabı yanlış. Volt = Amper x OHM ; kiloohm değil. Yani pirizden 220 amper çekebilmek için teoride 1 OHM luk direnç bağlamanız gerekir (kablo kayıplarını teoride saymazsak).
Diğer sorularınıza gelince. Teoride bütün güç kaynaklarının iç direnci 0 kabul edilir. Bunu anlayabilmeniz için İÇ DİRENÇ kavramını bilmeniz gerekir : Her elektronik eleman ( güç kaynakları da dahil ) istenmeyen bir iç direnç taşır. Zaten güç kaynaklarında akımı sınırlayan da bu iç dirençtir. Teoride güç kaynağının iki ucu kısa devre edildiğinde SONSUZ akım akması gerekir. Ama iç direnç bunu sınırlandırır.
İç direnç kavramını anladıysanız sorularınızdan birini çözdük demektir. Dirençleri ( motor farklı ) paralel bağladığınızda devre iç direnç yüzünden akımı sabit tutamaz ve direnç düştükçe akım belirli bir değerden yukarı çıkamaz. Böylece I^2 x R den güç düşmeye bağlar. Sonuc olarak \"ampuller daha zayıf yanar\".
Ev sigorta akım olayları da bununla sınırlı değildir. İş bu kadar kolay değil. 220 volt pirize 1 k direnç bağlarsanız sizin hesabınızla 220 mA akması gerekir ama akmaz. Çünkü alternatif akım devreleri farklı davranız. RMS yani etkin voltajları daha düşüktür. Aynı voltajda DC güç kaynağından daha düşük güç verebilirler. Ayrıyetten güç faktörü meselesi vardır. Bağladığınız yüklerin cinsine göre ( reaktif, endüktif, kapasitif) alabildiğinizz güç değişir. Bunlar işin detayları. Ancak bunları atlamak hata olur.
Motorların içinde bildiğiniz gibi bir Bobin vardır. Bobinler ise yüksek frekansa ( ani dğeişmelere, buna ilk gerilim verme de girer ) karşı koyma eğilimindedir. Yani motora (bobine, endüktif yüke) elektrik verdiğinizde bir süre eğrisel şekilde artan bir akım grafiği görürsünüz. Yani 10 volt verince iç drienci 1 ohm olan motor direkt 10 Amper çekmez. Bunun da bir hesabı vardır.
Son sorunuza gelirsek normalde 3 voltluk motor diye birşey yoktur. Pratikte maksimum gücü 3 voltta alabileceğiniz Doğru akım motoru vardır. 3 voltluk motor mekanik aksamları uygunsa 1 voltla da çalışabilir, 10 voltla da . ancak sarım kalınlığı yeterli değildir ve sarımlar erir, veya kollektörler ark yapar vs. vs. Bu gibi mekanik durumlar verimi kısıtlar.
Not : \"şebekeye hat müsade ettiği kadar buzdolabu bağlayabilmiştik\" derken bu ifade de hatalı. Eğer 1000 tane buzdolabı bağlarsanız santraldeki motorlarda yavaşlama görülür. Buzdolapları da yavaşlar. Bağlayabileceğiniz buzdolabı sayısı en başta santral gücüne, trafo gücüne ve aradaki kabloların dayanıklılığına bağlıdır. 1 Megawattlık bir santralden 1 megawatt güç çekmeye kalkarsanız bütün sistemde güç düşümü olur... Bu konuları biraz daha detaylı işlemek gerekir. Ben elimden geldiğince size uygun bir şekilde açıkladım. Umarım bu saatte faydalı olabilmişimdir... :)
Not : daha yazacaklarım vardı ama yoruldum. Geri kalanı yarın yazarım...

kurnaz5

hocam elleriniz dert görmesin çok teşekkür ederim şimdi herşey daha açık

yardımlarınız için çok teşekkür ederim elektrik ve elektronik hakkında bişeyler öğrenmek çok heycanlı:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın