hip4081

Başlatan cann, 30 Ağustos 2012, 23:09:31

cann

buradaki dis/enable girişini boş bırakmak zorundayım. 10 Kohm ile toprağamı bağlamalıyım?

teşekkürler

yazici67

Datasheet te örnek devrelerde DIS girişi toprağa bağlanmış.İç diyagrama göre 0 ise aktif, 1 ise pasif oluyor çip.Eğer çipin varsayılan olarak çalışır durumda olmasını istiyorsanız 10 k ile toprağa çekin...

cann

teşekkürler Yazıcı
yalnız benim anlamadığım bir şey var :
bu disable girişini kullanmak istediğimde; örneğin akım kontrolü devresi ekledim, ADC girişine verdim, belli bir değeri aşınca pic den bu disable girişine 5 volt göndersem, zaten 10 kohm ile şu halinde voltaj girişi var, birde ben göndersem ne olacak, burada bi karışıklık var san ki. Sizin dediğiniz gibiyse devrenin şimdiki halinde 12 volt beslemeden olan bağlantısını kesip pic den sürekli 5 volt verip, anormal durumda yani aşırı akım, voltaj artması veya ısı yükselmesi gibi durumlarda bu 5 voltu kesmek gerekecek.

ben gerçekten bu noktayı çözemedim.
deneyerek yapayım dedim, olmayacak olan oldu, hip leri sokete ters takıp yaktım:)) denemeye fırsat olmadı, şimdi bunu öğrenmek içinde 2 tane daha yakmayayım:)

teşekkürler

yazici67

Hmm, o zaman size pull up/down dirençlerini anlatalım:
Bu gibi TTL girişli sistemler çok düşük akım çeker ( neredeyse çekmez ).
Aynı zamanda TTL devrelerin girişlerine belirli bir gerilim uygulanmazsa, teorik olarak besleme ile toprağın tam ortasındadır. Yani 5 volt ile beslenen bir TTL entegrenin boştaki giriş bacakları da normalde 2.5 volt vardır. Bu değere Float durumu da denir. Toprağa doğru veya Lojik 1\'e doğru bağlanan direnç, pin çok az akım çektiğinden Ohm kanununa göre belirgin bir gerilim düşümü yaratmaz. Böylece pine dolaylı olarak +5 volt veya 0 volt uygulanabilir.Ama bu uygulanan gerilimler yeterli bir akım kaynağı değildir. Pine doğrudan bir gerilim uygulandığında yeterli akımı sağlayamadığından lojik durumu değiştiremez.
Böylece hem pine boştayken 0 volt sağlayabiliriz, hem de istediğimiz gibi kontrol edebiliriz.
Bu pull down dirençlerini 10k seçebilirsiniz. Direncin değeri sisteme lojik durumu verebilecek kadar düşük, esas kaynağı bastıramayacak kadar da büyük olmalıdır.
Devreye gelince, 10k lık direnç pinde toprak potansiyeli yaratır ve giriş 0 olarak algılanır.Ancak  PIC çıkışı sisteme bağlandığında pinlerden gelen akım, pull down direnci iptal edip girişi kontrol edebilir...

cann

Teşekkürler
şimdilik 3.pini 10k ile toğrağa bağlayayım, devre sorunsuz çalışırsa;
10K yı iptal edip pic çıkışına bağlayayım, uygun yazılım ekleyeyim.

cann

hip çıkışında 6,5 Volt var. Pwm verince 10 volta çıkıyor. pwm vermezken çıkışlarda 6,5 volt olası garip değil mi?
tüm mosfetleri açar.

yazici67

Entegreyi incelemedim. Datasheet te detaylı açıklama vardır. Devrenin tümünü verirseniz daha kesin konuşabiliriz...

cann

3. pindeki 10K yı beslemeden ayırdım, toprağa bağladım , sağlıklı çalışıyor. pic\'e bağlayınca, bağladığım pini, 5 volt verip disable yapmadığı durumda yani normal durumda giriş olarak mı ayarlamalıyım;

yazici67

5 voltta disable konumunda olacak, dolayısıyla çıkış olarak kalsın, sadece çıkışa lojik 0 verin, veya transistörle toprağa çekin...

cann

cann

aklıma şöyle birşey geldi. bu hip4081 şu haliyle çalışıyor. ben bunun enable/disable pinini pic ile hiç ilşkilendirmesem, korumaya alacağım durumda mesela aşırı akım yada termal sorunlar gibi durumlarda, yazılımda Hpwm yi durdursam daha kolay olmaz mı? bir dezavantaj ortaya çıkmaz diye düşünüyorum.

yazici67

Aşırı akım ısınma gibi sorunlardan HIP çipi de etkilenebilir. En güvenli yöntem E/D girişini kullanmak. Zaten zor bir şey değil ki. Bir tane çıkışı oraya atayacaksınız, acil durumda çıkışa +5 volt vereceksiniz. Normal durumlarda 0 volt. Yani toprak düzeyi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın