Preamfi devresinde anlamadığım yerler var

Başlatan Ruzgar, 30 Ağustos 2012, 16:19:36

Ruzgar

kendime bir elektro gitar almayı planlıyorum ama onlar için olan amfilerin nekadar pahalı olduğunu herkez bilir ben kendime 15wattlık bir amfi yaptım fakat birkaç efekt olmadan da rock müziğin tadı olmuyor :))
her neyse yukarıdaki preamfi şemasını yapmak istiyorum fakat inputun hizasında 47p kondansatörün yanında kablonun bi uçu şase diğer ucu yuvarlak bir şeye gidiyor yuvarlak uc nereye bağlanıcak anlamadım ve kareler içinde bölünmüş parçalar ne için onları nereye bağlıcaz çözemedim lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim :) ve yukarida 4.7knın hizasında 500KC yazan eleman nedir?
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

yazici67

O yuvarlak işaretin hemen sağında VCC yazıyor zaten.Yani + beslemeye bağlanacak.Kare içine alınan kısımlar opsiyonel demektir.Yani istenirse konabilir/konmayabilir.Tek kondansatörün olduğu kare konmayabilir.741 çıkışındaki 1uF lık kondansatörden sonraki devre ( yani 50 k pot, 22 nF kondansatör ve 12 k direnç olan ), alttaki karedeki devreyele değiştirilebilir anlamına geliyor. 500KC yazan eleman 500KC kodlu potansiyometre/reostayı temsil ediyor.Yani 500 K lık ( C-> nedenini bilmiyorum ama tercihen Antilogaritmik ) potansiyometrenin sadece 1 ve 2 nolu bacağı kullanılacak...

Ruzgar

antilogoritmik potun orta bacağı kullanılmadığı için değişen bir şey olmaz diye tahmin ediyorum 500k sabit direnç gibi kullanılmış orası yanlışmıyım ? :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

yazici67

Ayarlı olarak 1 ve iki bacağı kullanılacak. Yani sol ile orta veya sağ ile orta kullanılıp ayar yapılacak...

Ruzgar

şemada orta bacak kullanılmamış gibi gözüküyor o yüzden bazı sorunlar çıktı :)

Ruzgar

Anti logoritmik pot yerine linear pot kullansak sorun olur mu ? Piyasada kolay bulabileceğimi sanmıyorum :/

yazici67

Dediğim gibi gereksiz bir ayrıntı. En kolay logaritmik pot bulursun. Direkt 500k POT olarak iste, elinde... ;D
Lineer potlar genellikle o mekanik ayarlı equalizer larda kullanılır. Burada gerek yok...

Ruzgar

teşekkürler :) 4.7k dirençin hizasında .068 diye bi kutupsuz kondansatör var 6.8nf mı ?

yazici67

6.8 değil 68nF. \'.\' işareti genelde  0 micro , a Nano, b Pico... diye gider. Bu birimlerin hepsi binde bir katlı...

S4LİH

sitede daha gzel  devreler var onlara bak derim :)
Her Hakkım Saklıdır®
| l | l l l l l | l l l | | l l | l
² ¹ ° ¹ ³ ² ¹ ³ ° ¹ ² ¹ ³ ¹ ³

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın