bir trafonun yanıp yanmadığını avometre ile nasıl anlarız

Başlatan küçükelektronikçi, 18 Ağustos 2012, 10:45:09

küçükelektronikçi

abilerim başlıktada belirttiğim gibi bir trafonun yanıp yanmadığını avometre ile nasıl anlarız?
Forum üyelerine ve Yöneticilerine kolay gelsin. :)
Cümleler Doğrudur Sen Doğru İsen Doğruluk Bulunmaz Sen Eğri İsen

Yunus Emre

endorfin

yanlis bilmiyorsam trafonun uclarini ohmmetre ile olce biliriz genelde oyle olcerim.Eger ohmmetre 0 gosterirse trafon yanmistir eger baska bir rakam gosteriyorsa <yani trafonun buyuklugune bagli> o
zaman trafon yanmamistir.Ben bogle olctugum icin bir problem yasamadim.Sen de bir dene .Eger benim yanlisim surada diyen varsa bana da yardimci olursa sevinirim :)

mzlmysr

Yaşama Hakkın Mücadele Gücün Kadardır...
Adolf HİTLER

küçükelektronikçi

saol kardeş de ben prize takmadın hiç enerji vermedin bahsediyorum kusura bakma yazmayı unutmuşum ama mesela şey düşünüyorum primer ve sekonder uçlarını bulmak için direnç ölçme yerinde ölçüp bulmazmıyız ki acaba her şey için saol

Yunus Emre

Adnancoskun

primer tarafı trafonun gücüne göre 20 ohm dan 2000 ohm\'a kadar değer gösterir, trafonun gücü yüksek ise direnç değeri düşük olur, tel kalınlaştığı için, yani ölçerek bulunur, ancak trafo küçük olduğu halde omajı da düşükse yanıktır o zaman, 
primer direnci her zaman sekonder direncinden büyük olur ( alçaltıcı trafolar için)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yazici67

Birde bazı trafolarda aşırı ısınmayala birlikte sarımlar arası yalıtkan maddeler(bantlar) eriyebiliyor, bu durumda emaye kaplamanında kavrulmasıyla bobinler kısadevre oluyor.Primer uçlarıyla sekonder uçları arasınıda bir ohmmetreyle ölçün.
Adnan hocam, trafolarda primer-sekonder diye isimlendirmek bana pek mantıklı gelmiyor, mesela 220v-12v alçaltıcı bir trafoyu düşük güçlü bir inverter devresinde yükseltici olarakta kullanabilirsiniz.Böyle olunca primer-sekonder de değişir.Bu ifadeler kullanıldığı devrede bir anlam kazanıyor aslında... Haksız mıyım?

küçükelektronikçi

evt trafoya 220 verdim oda duman oldu prize takmadan o bölümün sigortasını indirip takarım prize sonra gidp sigortayı açarım açtım oda duman olmuşşş
:D öğrenecez

Hepnizin bayramını kutlar büyüklerimin ellerinde küçüklerimin gözlerinden öperim saygılar

Yunus Emre

mzlmysr

e zaten boza boza öğrenir insan :)
Allah razı olsun sizinde bayramınız mübarek olsun :)
Adolf HİTLER

yazici67

mzlmysr

Adolf HİTLER

küçükelektronikçi

Yunus Emre

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın