30 sn.de bir, sürekli bip diyecek bir devreye ihtiyacım var ?

Başlatan husnuler03, 05 Ağustos 2012, 03:45:27

husnuler03

30 sn.de bir, sürekli bip diyecek bir devreye ihtiyacım var. çok küçük ve hafif olmalı, pili uzun gitmeli...  yadımcı olabilir misiniz ?

yazici67

Biraz daha açıklar mısın? 30 sn bipleyip 30 sn susacakmı? Yoksa her 30 sn sonunda mesela 1 sn bipleyecek mi?

husnuler03

yazici67

En pratik böyle bir proje geldi.Eğer PIC programalayabilecekseniz çok daha güç tasarruflu, daha dakik ve küçük bir devre yapabiliriz...

husnuler03

çok teşekkür ederim..
pic proğramlamak için çevremden yardım alabilirim. bunu yapabilecek arkadaşlar tanıyorum.

yazici67

O zaman PIC li yazarız.Avantajlarını üstte yazdı zaten.Arkadaşlarına sorarsın 12F675 programlayabilecek kartları varsa onun için kısa bir programı onlarda yazabilirler ben de yazabilirim.Kolay birşey...

husnuler03

şöyle bir inceledim. programmer olduktan sonra zor bişisi yok gibi gözüküyor. onuda sanırım elektronik malzemecimde görmüştüm...  sayenizde bunu da öğrenecem sanırım...

yazici67

Basit ucuz bir programlayıcı alırsanız daha kolay olur sizin için.Öyle pahalı kitlere gerek yok..

husnuler03

yakın bir arkadaşımdan pik programmerı da buldum. artık size zahmet verecem. ilginize çok teşekkürler.

yazici67

Evet devre hazır.PCB basma ve program yükleme konusunda arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.Elemanları hep SMD kullandım en küçüğünden.Devreyide olabildiğince küçük hazırladım.Dosyalar ekte.
taci.DSN -> ISIS Şematik
taci.LYT -> PCB şeması
taci.PNG -> Şema
taci_pcb.PNG -> PCB Ares resmi
taci_work.PNG çalışma sırasında MOSFET\'in çektiği akım.
taci.pbp -> PIC Basic kodları
taci.HEX -> Derlenmiş HEX kodları.PIC\'e bu kodlar yazılacak
Devrede SMD anahtarlama elemanı olarak BSS84P kullandım.Hem SMD küçücük, hemde çok az akım çekiyor.BC557 ile karşılaştırırsak BC547 41.5 miliamp çekiyor, BSS84P ise 0.1 microamp çekiyor.Pil ömrü uzuyor.PIC ise yaklaşık 3-4 microamp çekiyor.Devredeki Buzzer ( yada beeper )\'ın 3 veya 5 voltluk olması gerekiyor.Besleme için 2 adet 3 voltluk lityum pil seri kullanılabilir...

Bu şekilde birtane olabilir.Buzzer uçlarındaki 1N4148 diyot SOD123 kılıfta olacak.Siyah çizgili tarafı K ( katot yazan yere ) ( Buzzer\'ın + ucuna ) bağlanacak.Diğer ucuda buzzerın diğer ucuna... Elektronik tecrübenizi bilmediğim için açık tarif etmeye çalışıyorum.Bu arada kediniz gerçekten güzel :)
Dosyalar http://rapidshare.com/files/320156302/taci.zip

husnuler03

nasıl teşekkür edeğimi bilemiyorum.  içtenlikle,çoook teşekkür ederim. ellerinize sağlık. hemen başladım yapmaya...

husnuler03

pic i proğramlama sırasında 128 inci satırda hata, kırpılıp devam edilsin mi diye bir mesaj veriyor. sorun olur mu ?

ibr@him

pıc i yanlış seçmiş olabilirsin çünkü buna benzer *kırpıp devam edilsin mi* uyarı almıştım nedeni de yanlış pıc i seçmemdi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın