step motor sürücü devresi

Başlatan rgmscian, 05 Aralık 2008, 15:28:20

rgmscian

atmel 8051 serisi mikroişlemciyle step motor sürücü devresi yapmak istiyorum. Nasıl bir algoritmayla program yazacağım ve proğram yazma konularında yardımcı olursanız sevinirim

commodor

değerli site  arkadaşlarım  bügün  üye  oldum sizinle  hertürlü  elektonik  konuları  paylaşmak  istiyorum  benimle  yazışırsanız  sevinirim  site  arkadaşlarıma  başarılar  dilerim

mhoca

Aramıza hoşgeldiniz umarım hepimize yararlı olur. Konular gerektirdiğinde mutlaka yazışırız. İyi günler.

mehmet

arkadaşlar siteye  yeni üye oldum araç kontrol sistemleriyle ilğili eleoktronik yazılımlar şemalar ayrıyorum herkese selamlar ve başarılar arkadaşlar

Aslan

merhaba arkadaşlar, bende siteye yeni üye oldum. öncelikle bilgi paylaşımı için herkeze çok teşekkür ederim. benim bir pc kontrollü step motor devresine ve programına ihtiyacım var. bunu bir deney sisteminde kullanmam gerekiyor. bir çok siteye baktım tam istediğimi bulamadım. bu sistemde motor otomatik olarak belli bir süre bir yöne doğru dönüp, daha sonra bir süre durup, kendiliğinden ters yöne doğru dönmeli. yani komutları programda önceden girip otomatik olarak hareket etmeli. Böyle bir devre var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim. Visual basic 6 programını yükledim. yeni öğreniyorum.

mhoca

Dönüş sürelerini yazarsanız yardımcı olabilirim. İyi çalışmalar.

Aslan

dönüş sürelerini şuan tam olarak bilmiyorum. çünkü sistemi yeni tasarlıyorum. Ama tahmini olarak şöyle diyebilirim, step motorun dönmesiyle cisim 20 cm yukarı çekiliyor. çekme hızı 10 cm / dakika    yeterlidir. 20 cm çekildikten sonra orada 1 dakika hareketsiz bekliyecek. Daha sonra yine 10 cm / dakika hızla 15 cm aşağı inecek, burda da 1 dakika bekledikten sonra geriye kalan 5 cm lik yolu yine 10 cm/dakika lık hızla aşağı doğru alıp eski konumuna gelerek duracak. Bu şekilde bir işlem tamamlanmış olacak. Bu işlemi 5 kere tekrarlayacak. Umarım anlatabilmişimdir. ilgilendiğiniz için teşekkürler     

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın