Güç Kaynağı çeşitleri

Başlatan Paxottoman, 21 Ekim 2009, 20:18:36

Paxottoman

Merhabalar Arkadaşlar:

Güç kaynaklarının çeşitli versiyonları varmı yani bilg. kullanılanlarla başka bir amaçla kullanılanlar farklı mı oluyor. Mesela benim Yüksek Lisans tezim için 300 W gücünde bir güç kaynağına ihtiyacım var nasıl bir kaynak önerirsiniz fiyatı yaklaşık olarak ne kadardır.

gevv

Ne için kullanacaksınız güç kaynağı ile ne çalıştıracaksınız bu bilgileri verebilirseniz yardımcı olabiliriz

Paxottoman

hocam ben termoelektrik modülle çalışan su sebili yapıcam onu çalıştırıcam bunun için bir güç kaynağı nasıl birşey olur...

Flatron

Sizin üniversitedeki bölümünüz elektronik değil galiba çünkü sorduğunuz sorulardan dolayı insan tereddüt ediyor.Herneyse
Termoelektrik modülle çalışan sistemlere \"Peltier\" de deniyor.Bu malzemeye D.C. uygulandığında bir yüzeyi ısınırken diğer yüzeyi soğuyor.Blog da bununla ilgiyi yazı burada  https://320volt.com/50w-peltier-ile-12-volt-beslemeli-mini-buz-dolabi/
Bu yazıda bir oto buzdolabı uygulaması var siz bunu su sebiline çevirebilirsiniz Peltierleri beslemek için gerekli olan güç kaynağı çok kritik değildir, örneğin 300 watt -24 volt luk bir peltierle yapacaksanız trafonuzun bu gücü karşılayacak güçte(yani en az 350 watt lık)olması ve en az 10 amperlik güçlü bir köprü diod ve yüksek sığalı bir kapasitör yeterli olur.
Kolay gelsin

Paxottoman

Öncelikle elektronik değil hocam evet elektronikten pek anlamadığım için sordum zaten bu soruyu.

bilgilerin için teşekkür ederim.

Flatron

Benim tereddüt ettiğim konu ;bir arkadaşın örneğin \" Ben bilgisayara bağlanabilen bir EKG cihazının ara bağlantı kablosunu yapacağım\" demesi gibi.Bu arkadaşın bir tıp öğrencisi olma ihtimalide olduğu gibi elektronikte okuyan bir arkadaşda olabilirdi.Yoksa başka bir niyetle sormadım.

Bu arada, sizinde tahmin ettiğiniz gibi bu projede verim önemli olacaktır sanırım.çünkü 300 watt enerji harcanıp,nisbeten düşük oranlarda verim almamak için sistemi iyi tasarlamanız gerekecek herhalde
Kolay gelsin.

omaxsah

Alıntı yapılan: Flatron - 22 Ekim 2009, 20:49:41Benim tereddüt ettiğim konu ;bir arkadaşın örneğin \" Ben bilgisayara bağlanabilen bir EKG cihazının ara bağlantı kablosunu yapacağım\" demesi gibi.Bu arkadaşın bir tıp öğrencisi olma ihtimalide olduğu gibi elektronikte okuyan bir arkadaşda olabilirdi.Yoksa başka bir niyetle sormadım.

Bu arada, sizinde tahmin ettiğiniz gibi bu projede verim önemli olacaktır sanırım.çünkü 300 watt enerji harcanıp,nisbeten düşük oranlarda verim almamak için sistemi iyi tasarlamanız gerekecek herhalde
Kolay gelsin.
Biyomedikal diye bir bölüm var neden tıp ogrencisi olsun ki

serkan_48

omaxsah ;

Arkadaş tıp öğrencisi durumunu örnek verdi misal olsun diye.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın