TDA-7294 ile 100w RMS -lutfen yardim!

Başlatan endorfin, 21 Temmuz 2012, 10:49:16

endorfin

Oncelikle herkese selamlar.Benim sizlere bi sorum olucak.Aslinda kafayi yiyecegim ama her siteye bakdigimda turlu-turlu TDA-7294 lu 100w veren anfi semalari buluyorum.Yorumlara bakiyorum birileri distorsiyon cok diyo.Birileri kondensatorler bum etti diyo.Onun icin de ben bu amfi yapiminda bir az huzursuz oldum.Size sorum ben nereden 100% calisan TDA_7294-lu ve 100w rms vere bilen ve cok az distorsiyonlu anfi semasi bula bilirim. Eyer bu konuda bilgileriniz ve onerileriniz varsa lutfen bana yardimci olun.
Simdiden bana yardimci olacaklara da,bu mesaji okuyacaklara da kakpden tesekkurler.  :)

Adnancoskun

Kardeş hiç kafayı yemeye gerek yok :D, çünkü aç TDA7294\'ün datasheet\'ini ve orada uygulama devresi var, çıkar onu, %100 çalışır......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

endorfin

Oncelikle cok teşekkürler.Ama bana cok az distorsiyonlu ve gercek ve dolgun sekilde 100w RMS lazim.Bu konuda onerilerinizi rica etsem?
 :)
Ve rica etsem onericeginiz az distorsiyonlu ve gercek 100W RMS vere bilen bir sema varmi?
Ve bir de bir sey sorucam.Acaba 10% distorsiyon 100Watta rahatsiz edicimidir.Cunku benum bir 2+1 ses sistemim var oldukca kucuk.Onun 2 wooferi var ve her birine 3W rms veriliyo.Toplam 6W rms ediyo.Sistemi aldigimda THD-den bir sey anlamiyodum.Dun sistemin verilerine baktim ve soka dustum.Bazi yerlerde 10% distorsiyonu cok ama cok kotuluyolar.Ama benim ses sistemimin cok guzel ve temiz bir sesi var.Ama verilerde 10% distorsiyon yaziyo.Yani size sorum bir cok TDA7294-lu PCB dizaynlarinda 90w-tan yukari 10% distorsiyon diyolar bu her bir TDA-7294 lu sema icin 100w tan sonra gecerlimidir?
Bir de beni cok dusunduren bir mesele var ben TDA-7294lu anfiyi mono olarak 130W RMS-i olan subwooferde kullanmak istiyorum.Peki devreyi yapdiktan sonra 100w gercek RMS alicam mi<ve 100w rms te calisirken 10% distorsiyon rahatsiz edici mi?
Simdiden herkese cok-cok tesekkurler!!!!!:D

asma

Kaygıların yersiz.  :)
Tda 7294 woofer sürmek için iyi bir seçim. Ayrıca ucuz ve fiyatına göre çok iyidir.
Trafolu besleme yapacaksanız biraz fazla voltajla 2x24Vac çıkışı olan orta uçlu trafo kullanmalısınız.
Mono için 120VA trafo yeterli olacaktır.
Çünkü 100W verebilen tda7294 bu ses gücünü verebilmek için açığa çıkan ısıyı bertaraf edecek gövdeye sahip değil. 70W lık ses gücünde ısınır ama bu ısıyı iyi bir soğutucuyla dağıtabilir. Bu güç için önerilen voltajda çalışma şartıyla.  ;)
70W lık ses gücünde distorsyon çok düşüktür ve 130Wrms lik hoparlör için yeterli bir güçtür.  ;)
Bir arkadaşımızın çalışmasını inceleyebilirsin, yapmaya değer güzel bir çalışma:
http://www.mediafire.com/?9jsrs298csna3tb

Kolay gelsin.

endorfin

Cok teşekkürler hocam.Peki ben bu entegreyi 100W gucunde kullanirsam ve sesi 100% acarsam distorsiyon orani ve isi derecesi ne kadar olur.?Entegre yanar mi.Yoksa cok mu isinir.?Yoksa olusan buyuk isiyi sogutucuyla gidermek mumkun mu?
Simdiden teşekkürler!!!!
Bu arada size soyledigim ses sistemimin subwoofer kolonlari.Bu arada her birinin capi 8cm ve her biri 3w rms.Bu arada distorsiyon 10% ama hic de cok hissedilmiyor
Bide tda7294-ile devre yapan arkadaslar resimleri paylasirlarsa cok sevinirim.
Bir daha tesekkurler!!!!!!!!!!!!!!!!!

asma

Entegre çok ısınınca yanmamalı. Soğutucun iyi ise yavaşça ısınır ve termal koruma ile kapanır.
Distorsyon oranı 70~90W arası hızla tırmanan bir grafikle belirtilmiş. 100W için %10 yazılmış.
Oluşan ısı entegrenin iç kılıfından dışarı atılmasında sorun var ve bu nedenle 100W gücünde kullanılamaz. (temel devre)
Verdiğim linkte mevcuttu ama tekrar kaynağından taze taze link ekliyorum:
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00000017.pdf
Sayfa 10-11-12 de yüksek verimlilik için hazırlanmış bir devre var. 100W takıntın devam ediyorsa bu devre 120W/4ohm ve %1 toplam harmonik distorsyona sahip.
İşin özü devrenin yükseltme yapan kısmı max. besleme voltajıyla çalıştırılmış. Güç katı ise yarı voltajla beslenip gerekli anlarda yükseltilmesi için çıkış gerilimini takip edip anlık besleme gerilimini yükselten bir düzenek kurulmuş.  Bu sayede entegrede oluşan ısı azaltılıp darlington transistörlerde harcanmıştır.
Bu devreyi denemedim.
İlk olarak 70W yeter diyorum. Çünkü 70W ile 100W ın sesini ayıt etmek zordur, %10 distorsyonu hissedememen gibi.  ;)
Yok yetmez diyorsan 100W~150W arası transistörlü amp. önerebilirim.

yazici67

@asma hocamın verdiği datasheet teki son tablolarda da belirtilmiş zaten %10 distorsiyon sadece 140W üstü çıkış gücünden sonra başlıyor.Senin kullanacağın 100W alanında distorsiyon %0.1 ile %1 arasında...

endorfin

IKINIZE DE COK COK TESEKKUR EDERIM.Ama hocam size bir sorum daha olacak.Yani ben tda7294-le 100W lik mono bir devre yapsam sinirlarini zorlamis olurmuyum yani.Yani siz diyorsunuz ki entegre cok isinirsa yanar.Hem de distorsiyon orani cok olur oyle degilmi.Eger oyleyse cok isinma LM3886-da da var.Beni dusunduren su Bu entegrelerin hangisinde sadece basslar daha dolgun ve temiz oluyo.Ve Kopru olarak hangisini kullansam basslar guclu ve guzel cikar.(distorsiyon az olmak sartiyla.Ozur dilerim ama kafanizi boyle bos seylerle yoruyorum.Beni ozurlu kabul edersiniz sanirim.Sebebi benim bir BASS MANYAKI olmam.Bunun icin de size boyle cok soru soruyorum.Tekrar tesekkurler!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

yazici67

@endorfin arkadaşım @asma hocam entegre yanmaz demişti.Çoğu entegrede bu termal koruma var.Çok ısınırsa belirli bir sıcaklığa inene kadar çalışmaz... Yalnız soğutucuları kuvvetlendirmelisin.Eğer yüksek derecede ısı oluşursa fan gibi bir ek soğutucu daha koyman gerekebilir...Ayrıca insan bass ta sevebilir, mid de tizde :)

endorfin

Yine tesekkur ederim.Ama aklima takilan su en az 3 tane entegreli kopru anfi yapmak istiyorum.Simdi bana hangi entegreyi onerirsiniz.Tda7294-mu yoksa lm3886-mi.Cunki diyolar birinci entegrenin distorsiyonu ikinciye giris olur vs vs.Bu zaman distorsiyon artar.Simdi ben kopru olarak 3 tane entegre kullanicam.Bu anfi mono olucak.Cikisi bir subwooferde kullanicam.Onun icin hangi entegre 3x kopru ile distorsiyon oranindan munasip?
Yine tesekkurler!!! Bir de bir sey dusunuyorum da sizin gibi insanlar olmasaydi bizler ne yapardik.Hic bir sorudan bikmadan samimi olarak  cevap veriyorsunuz.Hayatinizda basarilar dilerim!!!!!!!

yazici67

Öncelikle teşekkür ederim.Yardımlaşmak güzeldir.Sorunuza gelince köprü yaptığınızda distorsiyonda mantıki olarak beklenen düzeyde distorsiyon artmaz.Birde sorunu biraz daha net açıklayabilirsen.Yani 3 adet mono köprü anfi mi yapacaksın, yoksa üç entegreli 1 adet köprü anfi mi? Ki daha önce üç entegreli köprü anfi görmedim.Vikipedide de göreceğin gibi köprü anfiler iki adet mono anfi kullanılarak yapılıyor.Eğer dual(ikili) veya quad(dörtlü) entegre kullanırsan tek entegre paketiyle de köprü anfi yapabilirsin...
Vikipedi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bridged_and_paralleled_amplifiers

endorfin

Efendim yine tesekkurler ama ben en az 4 tane entergeli kopru (mono olarak) anfi yapmak istiyorum.Bundan baska sorum su ki distorsiyon orani mono olarak 4 entegreyle cok mu olur.Ve bi de sizden ricam bana 4 ntergeli bir mono anfide Hangi entegreyi kullanmami onerirsiniz?Lm3886mi yoksaTda7294-mu.Lutfen distorsiyonu goz onunde bulunduralim.Yine tesekkurler!!!!!!

yazici67

4 entegreli mono anfi yaparsan ses %70-80 civarında distorsiyon yükselebilir.Tahminimce %80-90 ses aralığında rahatsız edici hale gelebilir.Sadece bass için mono yapacaksan 4 tane TDA7294 ile ikili köprü yap.Bu köprüleride birbirlerine köprüle.Yine tekrar ediyorum yüksek seste rahatsız edici distorsiyon hissedebilirsin.Bass için çıkış filtresini iyi yap...Benim önerim TDA.Buradada benzer bir devre var:
https://320volt.com/tda7294-300watt-stereo-anfi-devresi-kopru-baglanti/

asma

Her şey iyi güzel de neden bu entegrelerle ilgileniyorsun anlıyamıyorum.
tda ve lm serisi için biri max. gücüyle diğeri ses kalitesiyle satış için çabalıyor.
Çünkü tda nın 68W için thd değeri çok düşüktür, lm nin çatlayana kadar vereceği ses gücü105W tır.
Kısaca çıkış transistörleri haricinde hemen her özelliği aynı diyebiliriz bu entegreler için. Aynı besleme, aynı hoparlörle, aynı çıkış gücünde aynı kalite ve verime sahiptir. (68W/4ohm için)
Eğer bridged paralel denilen yöntemi kullanacaksanız LM3886 için üretici firmaların önerilerini inceleyin derim: (bu iş için LM önermiş olayım)
http://www.ti.com/lit/an/snaa021a/snaa021a.pdf
Bu uygulamada çıkıştan girişe geribesleme falan yok. Ama dikkat edin watlı dirençlerin bile töleransları önemli.  ;)
Birde uygulanmış örnek vereyim:
http://www.shine7.com/audio/bpa300.htm
Beslesi hariç TDA7294 mono 70Wrms amp. için 5tl yeterli. (aynı besleme LM3886 içinde kullanılabilir)
Ben bir kaç defa yaptım temel devreyi, farklı hoparlörlerle denedim. Ödenen parayı fazlasıyla hak eden bir entegre. Yapıp beğenmiyeceğinizi veya gücünün az geleceğini sanmıyorum. Ama eğer öyle olursa trafonuzu kenara alıp 5Liraya maal ettiğiniz amplifikatörü fırlatıp atabilirsiniz.  ;D

STK serisini araştırabilirsiniz, mosfet veya bjt tipi transistörlü amp. yapabilirsiniz. Böylece yüksek güç ve ses kalitesi elde edersiniz. Ama 70W lık entegreyle en fazla ne kadar güç alırım sevdası biraz abartı olur. Bu yöndeki ısrarınızı anlamıyorum.  ???

Kolay gelsin.

endorfin

Efendim onerileriniz icin tesekkurler ama ben hem guclu ve dolgun bass hem de temiz bir ses istiyorum.
Bunun icin arastirdim ve bu kanaata geldim ki,(tda7294-hakkindaki yorumlara bakarak tabii ki)
 2xTda7294-le kopru yapsak distorsiyon orani 10% kalkar.Ama 2xlm3886-la kopru yapsam distorsiyon orani cok olmaz diye dusunuyorum.Bu mevzuda onerileriniz nedir?
Yine tesekkurler hocam!!!!

yazici67

Peki arkadaşım bu sorunun cevabını bulmanın en  kolay yolu denemek.En azından temel devreleri kur ses ver hangisi hoşuna giderse kullan.Bana kalırsa ikiside kaliteli entegreler ama illa ki cevap istiyorsan TDA ile kur...

endorfin

LM3886 ya TDA7294-un basslari daha dolqun mu?

yazici67

Basların dolguluğu gibi ayarlar için bir ton kontrol devresi kullanırsın.Özgürce ayarlarsın.O anfiler zaten geniş bir frekans aralığına cevap verebiliyor(diye biliyorum).

endorfin

cok cok tesekkurler ama baskalarinin da bir fikrini alsam.Sizin oralarda elektronikte calisanlardan sorup-sorustururmusunuz lutfen?Bir daha soruyorum
Bir adet mono anfi yapicam.Bu mono anfi uzerinde 2x entegreyi kopru olarak kullanicam.Kopru olarak hangi entegre daha iyi olur?LM-3886-mi Tda7294-mu?
Lutfen. bazi yakinlarinizdan da arastirirsaniz cok makbule gecer
Cok soru soruyorsam ozur dilerim.Ama yasim 14 ve param az  onun icin bana net bir cevap lazim ki iyi bir anfi yapa bileyim.Onun icin buyuklerimden yardim almayi dusundum.Ben azeriyim ve Azerbaycanda hem de benim sehrimde boyle seylerle ugrasanlar cok az.NOT.Param az dediysem o kadar da az degil yani belki lm3886-yi onerirsiniz diye.Iyi aksamlar ve yine tesekkurler!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

yazici67

LM3886 istediğin kadar güçlü bir ses vermeyebilir(tabi bütçeyle orantılı oluyor :) ) TDA yı öneririm bence en iyisi TDA\'dır.Arkadaşlarımda TDA kullanır genelde memnunuzdur...

asma

130Wrms subwofer 4 ohm ise tek tda7294 kullanabilirsin. 2 yada 3 yeni manat yapıyor.(entegre,direnç-kondansatör ve plaket) Besleme hariç.
Hangi entegreyi seçersen seç hoparlörün 4 ohm ise bridge yapacaksan bu iş olmaz.
Paralel amp. yapıp bunu köprülersen 4 ohm da sonuç alırsın.
Yani son sözüm, ilk verdiğim cevaptır.

endorfin

Teskkurler.Yani anladigim kadariyla iki tane mono anfi yapicam ve bu mono anfilerin plaketleri uzerinde iki tane tda 7294-u paralel kullanicam.Sonra bu mono anfileri kopruluyucem degil mi?
Peki bridge yapsam kucuk bir devre ile hoparloru 8om gibi devreye tanittiramazmiyim.Bunun kotu sonuclari ola bilirmi?
Tekrar tesekkurler!!!!!! :)

asma

Sana döküman verdik.
Okumamışsın, okuyup anlamaya çalışmamışsın.
Yorum ve öneride bulunduk, dikkate almıyorsun.
Ayrıca hoparlörü 8 ohm gibi tanıtmak ne demek oluyor.  :o
Madem kendi bildiğini yapacaksın, neden bizlere soruyorsun?
 >:(

endorfin

Ozur dilerim.Ben hoparloru 8om gibi devreye tanitmak istedigimi dediyimde yani hoparlore extradan 4 ohmluk bir direnci paralel olarak baglamak demekti.
Tekrar ve cok-cok ozur dilerim. :-[ :-[ :-[ :-[ :\'( :\'( :\'( :\'( :\'( :-[ :-[ :-[ :-[

yazici67

Hoparlörler bildiğimiz 4 ohmluk direnç gibi davranmaz.Onlar endüktif yüktür.Doğru akımda direnci teorik olarak 0, pratikte de 0\'a yakındır.4Ohm veya 8Ohm lar 1kHz rezonanstaki direncidir.Yani ortalama ses frekansında göstereceği dirençtir...

endorfin

ha anladim.teşekkürler.Onerilerinizle tda7294-u sectim.Peki ben 4 tane tda7294le  kopru olarak 350 veya 300w lik bir anfi yapsam(ki bunu subwoofrede kullanicam o zaman 100% acdigimizda THD ne kadar olur?
Ve THD dedigimiz su anfi calisirken mp3-te pause-ye bastigimizdan sonra hoparlorden gelen dinn sesi mi?
Bi de THD yuksek olursa onu bir crossower ile gidermek mumkun mu?
Tekrar tesekkurler!!!!!!!!! :) :) :) :)

yazici67

THD dediğimiz tüm seste ortaya çıkan bozulma oluyor.Tabi girşi sessisleştikçe anfide oluşan distorsiyon daha rahat duyuluyor.Distorsiyon frekans olarak duyulabilir ses olduğundan filtrelemek normal seste de kayba neden olur.En iyisi devreyi düzgün kurmak.Yaptığın anfinin çıkışından %100 ses alırsan ses girişi yokken distorsiyonu(yada cızırtı-vınnn tarzı sesi) belirgin duyarsın.Tabi yaptığın anfinin kalitesine göre değişir.Sadece entegreye bağlı değil beslemen, transistörlerini, köprü sistem için dirençlerin toleransları vs.vs... Subwoofer için genellikle düşük frekanslı ses alacağından istenmeyen yüksek frekansları crossover la bastırabilirsin.Ancak eksilttiğin sesi iyi bir mid anfiyle desteklemen lazım.Yoksa müzik vs. rahatsız edici gelebilir...

endorfin

Cok tesekkurler.Bir de aklima takilan bir sey oldu.Mesela ben 2x tda-yi kopruleyip bir mono anfi yapsam ve 1x tda-ile bir tane daha mono anfi yapsam bu iki mono anfiyi kopruleye bilirmiyim? ???
Tekrar tesekkurler!!!!!!!!!!! :)

yazici67

Köprülersin ama dengesiz olur sağlıklı ses alamazsın.Ses dalgasını düşünürsen mesela 0\'ın üstündeki tepeler daha kuvvetli olur, altındaki ler daha zayıf olur.Tabi ikili köprüyü hoparlörün + sına, tekliyi - sine bağlarsan böyle olur...Yani sistem olabildiğince simetrik olmalı...

endorfin

cok cok tesekkurler.Peki bana 4xTda7294-lu bir mono anfi semasini nereden bulacgimi da soylermisiniz?
320volt.com-da var mi?

yazici67

4 lü şemayı hazır bulabileceğini zannetmiyorum.İnternette diğer sitelerde ve 320volt\'ta biraz araştırırsan doğaçlama devreler de yapabilirsin.Mesela 2\'li mono anfi devresinden yapıp köprüleyebilirsin...

endorfin

ben de onu dusundum.Evet kaliteli bir 2x tda7294-lu bir mono anfi onerirmiydiniz?
Tekrar tesekkurler!!!!!!
Bu arada hic 2x tda7294-le bridgen anfi yapip calistirdinizmi? ::) :o
Yine tesekkurler!!!!!!!!!!!!!! :) :) :)

yazici67

Ne yalan söyleyeyim bir süredir bilgisayar yazılım derken anfilerle uğraşmadım :( 320Volta biraz ara bulursun istediğin gibi bir anfi...

endorfin

Hocam cok tesekkur ederim bunca zaman bikmadan benim sorularima cevap verdiniz.Bua arada anfi parcalarini Azerbaycana gonderen bir site var mi?

yazici67

Komponent siteleri kargo firmalarını kullanyorlar.Azerbaycana gönderen firmalar vardır...
Sitelerden ikisi:
http://www.direnc.net/
http://www.bluemavi.com/

endorfin

Cok cok tesekkurler hocam.Hayatinizda basarilar dilerim!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :D :D :D :D :) :) :) :)

ibbayram

Alıntı yapılan: endorfin - 21 Temmuz 2012, 10:49:16Oncelikle herkese selamlar.Benim sizlere bi sorum olucak.Aslinda kafayi yiyecegim ama her siteye bakdigimda turlu-turlu TDA-7294 lu 100w veren anfi semalari buluyorum.Yorumlara bakiyorum birileri distorsiyon cok diyo.Birileri kondensatorler bum etti diyo.Onun icin de ben bu amfi yapiminda bir az huzursuz oldum.Size sorum ben nereden 100% calisan TDA_7294-lu ve 100w rms vere bilen ve cok az distorsiyonlu anfi semasi bula bilirim. Eyer bu konuda bilgileriniz ve onerileriniz varsa lutfen bana yardimci olun.
Simdiden bana yardimci olacaklara da,bu mesaji okuyacaklara da kakpden teşekkürler.  :)
https://www.facebook.com/video.php?v=10152801991168819&set=vb.666978818&type=2&theater burayı izle tda7294 belki senin düşüncelerini değiştirir bu entegreye laf atan karşısında beni bulur valla :D
[mergedate]1418519388[/mergedate]
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Temmuz 2012, 13:25:21Kardeş hiç kafayı yemeye gerek yok :D, çünkü aç TDA7294'ün datasheet'ini ve orada uygulama devresi var, çıkar onu, %100 çalışır......
https://www.facebook.com/video.php?v=10152801991168819&set=vb.666978818&type=2&theater hocam izlesene bi nasıl omuş :D
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

yolgezer

konu eski.
ama konuyu acan arkadas kafa mi buldu yoksa ciddi mi anlamadim. yanlis anlamasin ama 3 watt rms bass amfi olmaz. hele 2.1 sistemde iki tane woofer hic olmaz. ki arkadasin verdigi hoparlorler 3 watt class d amfiler icin tasarlanmis hoparlrlerdir, istenirse lm1875 ile de 10 nf kondansator esliginde tiz amfi yapilir. yani uygulama yontemleri bu.
nedense kimse bu konura dikkat etmemis hayret ettim acikcasi:-)
bu hoparlorler ka2209 ile cok guzel tiz oluyorlar.
ha elinde daha guclu bir wpofer varsa stk08 e bakabilirsin. 8ohm 80 watt idi sanirjm. cok guclu ve ucuz bir entegre. ve seni temin ederim tda dan daha dolgun bass verir,

Hasret

Bütün forum üyelerine iyi akşamlar dilerim

Yeni üyeyim, amatör olarak uzun zamandır elektronik ile ilgileniyorum
yeni üyeyim ama bu formu uzun zamandır takip ediyorum
bilgi paylaşımı için bende üye olayım dedim...

Alıntı yapılan: Hasret - 05 Mart 2022, 01:33:48Özellikle anfi şasilerinde bazı kafama takılan mevzular oldu
forum arkadaşların fikirlerinden istifade etmek isterim
Alıntı yapılan: Hasret - 05 Mart 2022, 01:34:40Dual mono anfiler hakkında bilgisi olan arkadaşlar var ise birşeyler sormak isterim

asma

Merhaba
Keşke kuralları okuyup üye olduğunuzu bu kadar çabuk unutmasaydınız.
Ard arda mesaj yazmışsınız ve soru sormamışsınız. İlginç değil mi?

Sen sor bakalım.
Bilen çıkarsa , öğreniriz hep beraber. 

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın