Transfarmatör sorunu lütfen yardım edin

Başlatan gfb_furkan, 20 Temmuz 2012, 10:28:57

gfb_furkan

İyi forumlar, ben 12 volt güç devresi yapıcam ama biraz acemiyim desem yeridir, devrem hazır ancak devre de trafo için bir ortadan çıkan bir uç gösteriliyor.(Resimde ok ile gösterilen yer)

[IMG]http://img820.imageshack.us/img820/3496/traf.png[/img]

Benim trafomda 5 çıkış var, 0-6-7,5-9-12 diye.Alt ucu 0 a üst ucu da 12 ye bağlayacağım ama bu ortadaki çıkışı nereye bağlamam gerekiyor ? Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

gevv

yapacağınız devrenin tamamını ekleyin

elinizde ki trafonun 0 ve 12v uçlarını kullanacaksınız

Adnancoskun

senin devre simetrik 12 volt ile besleniyorsa bu trafoyu kullanamazsın, yada gerilim katlayıcı yapıp öyle kullanabilirsin, ancak asimetrik besleme gerekiyorsa trafonun 0 ile 12 volt ucunu kullanabilirsin, yapacağın devreyi görmeden birşey diyemem...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gfb_furkan

Alıntı yapılan: gevv - 20 Temmuz 2012, 11:28:28yapacağınız devrenin tamamını ekleyin

elinizde ki trafonun 0 ve 12v uçlarını kullanacaksınız

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Temmuz 2012, 12:28:59senin devre simetrik 12 volt ile besleniyorsa bu trafoyu kullanamazsın, yada gerilim katlayıcı yapıp öyle kullanabilirsin, ancak asimetrik besleme gerekiyorsa trafonun 0 ile 12 volt ucunu kullanabilirsin, yapacağın devreyi görmeden birşey diyemem...

Buyrun devrem bu, sanırım 12-0-12 diye geçen 2 X 12 volt trafo alacağım doğrumudur ? Öyleyse eğer fiyatı nedir bilginiz varmı ?

Adnancoskun

tamam senin devre simetrik değil, onun için elindeki trafoyu kullanabilirsin, yapacağın işlem trafonun 0 ile 12 volt ucunu kullanarak köprü doğrultma...

Ayrıca o şemayı kim çizdi ise yanlış, köprü diyot kullanılmış ama - çıkışı hiçbiryere bağlı değil..
sen bu besleme devresini nerede kullanacaksın?

gfb_furkan

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 20 Temmuz 2012, 13:27:33tamam senin devre simetrik değil, onun için elindeki trafoyu kullanabilirsin, yapacağın işlem trafonun 0 ile 12 volt ucunu kullanarak köprü doğrultma...

Ayrıca o şemayı kim çizdi ise yanlış, köprü diyot kullanılmış ama - çıkışı hiçbiryere bağlı değil..
sen bu besleme devresini nerede kullanacaksın?

Ben çizdim megepin devresinden keserek yaptım, usta ben 3 metre şerit led beslemesi için yapıcam, ama bir türlü bulamadım internette adam akıllı, elindeki trafo derken 5 çıkışı olan trafodan mı bahsediyorsun ? Eğer elinde bir hazır devre varsa çok makbule geçer

Adnancoskun

senin belirttiğin trafo varya hani5 çıkışlı işte onun 0 ile 12 volt uçlarını kullan.

yazici67

Trafonun ( bu arada açık trafo mu yoksa adaptör mü? ) 0-12 volt çıkışlarına köprü diyot bağla.Regülatöre gerek olmadan direkt de bağlanabilir - yanılmıyorsam -. 7812 volt çıkış veren Regülatördür.Giriş volatjının en az 14.6 volt olması gerekiyor.Eğer elindeki açık trafoysa 12 volt AC çıkışlar yeter.Ama 12 Volt DC adaptör ise 0-12 volt arasından direkt LED\'lere bağlayabilirsin..

asma

Elinizdeki trafoyu bu şekilde kullanabilirsiniz.
0-6-7,5-9-12  uçlarından 0 ve 12 yi kullanmanız yeterli.  ;)
Kolay gelsin.
Ayrıca trafo çıkışını 0 ve 9V uçlarından alıp köprü diyot ve kondansatörden sonra ledleri sürebilirsin. (7812 olmadan)
Yine 3metre için 7812 çok iyi olmaz. Trafonuz güçlüyse 500~600mA de 7812 ısınabilir.  ;)

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın