Hp Laserjet 1320 Güç Kartı

Başlatan casus916, 17 Temmuz 2012, 17:03:17

casus916

Merhaba arkadaşlar elimde konu başlığında olduğu gibi hp 1320 yazıcı var ve çalışmıyor. Sorunun güç ünitesinden olduğunu düşünüyorum ama sınırlı bilgimle tesbit edemedim. Kondansatörler sağlam ve diyorların bir kısmına baktım onlarda sağlam. Nasıl bir yol izlemeliyim?

gevv

gerilim verip ölçüm yapmanız daha iyi olur ama dikkatli olun 

öncelikle 220v  geliyormu sigorta sağlammı   

220v sigortadan ve filtre devrasinden geçip köprü diyota gider

soğutucunun yanında büyük bir kondansatör var onun +-  ayaklarını ölçtüğünüzde 310v civarında dc voltaj olmalı

casus916

220v Girişi var hocam sigorta sağlam büyük kondansatörü yarın ölçüp size bildiririm. Teşekkürler.

casus916

Alıntı yapılan: casus916 - 17 Temmuz 2012, 22:19:48220v Girişi var hocam sigorta sağlam büyük kondansatörü yarın ölçüp size bildiririm. Teşekkürler.

Daha önce ölçtüğüm başka bir devreyle karıştırmışım hocam 220V giriş yok. Elimde yedek bi tane daha kart vardı giriş kısmı sağlamsa onu takıp deneyeceğim sonucu bildiririm.

casus916

Alıntı yapılan: casus916 - 18 Temmuz 2012, 14:30:39Daha önce ölçtüğüm başka bir devreyle karıştırmışım hocam 220V giriş yok. Elimde yedek bi tane daha kart vardı giriş kısmı sağlamsa onu takıp deneyeceğim sonucu bildiririm.

Girişi değiştirdim hocam girişte 220 var fakat kondansatörde dediğiniz değer yok 0 ile 1000 arası geziniyor.

Adnancoskun

220 volt devreye girdikten sonra sigortadan geçer ve filtreye ulaşır. Filtreden geçtikten sonra köprü diyod\'a gelir,köprü diyot doğrultur kondnsatöre ulaşır, şimdi senin problemin, kondansatörün uçları arasında sabit bir dc gerilim yoksa, muhtemelen köprü diyod\'a AC gerilim gelmiyordur, eğer köprü diyot bozuk olsa sigorta hemen atar... bence sen köprü diyodun AC girişlerinde gerilim var mı yok mu ona bak...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

casus916

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Temmuz 2012, 17:35:55220 volt devreye girdikten sonra sigortadan geçer ve filtreye ulaşır. Filtreden geçtikten sonra köprü diyod\'a gelir,köprü diyot doğrultur kondnsatöre ulaşır, şimdi senin problemin, kondansatörün uçları arasında sabit bir dc gerilim yoksa, muhtemelen köprü diyod\'a AC gerilim gelmiyordur, eğer köprü diyot bozuk olsa sigorta hemen atar... bence sen köprü diyodun AC girişlerinde gerilim var mı yok mu ona bak...

Hocam yardımınız için teşekkür ederim. Çok fazla bi bilgim yok devre üzerinde köprü diyotu bulamadım. Eğer resim üzerinde görünüyorsa yerini tarif ederseniz sevinirim.

kaptan10

casus916

Alıntı yapılan: kaptan10 - 19 Temmuz 2012, 10:25:54çizdiğim yer olması gerek

Bu ikişer ikişer bağlananlar köprü diyot vazifesimi görüyor.
Ben onların bir bacaklarını devreden çıkararak test ettim çalışıyordu.

kaptan10

alttaki transistörü yada mosfet olabilir ona bir bakın
daha sonra yukarıdaki trafonun çıkışındaki  diyot olması lazım üç bacaklıdır onu ölçün bozuk olabilir

Adnancoskun

işte bu 4 tane diyodun anot katot birleşim yerlerine ac 220 volot gelmeli,,,, bu geliyor mu? mosfet\'de bozuk olabilir, ama mosfet bozuk olursa sürekli sigorta atar....
Aşağıdaki resimde yeşil olan yerler 220 volt ac girişi buraya 220 volt geliyor mu ona bakın?

kaptan10

Alıntı yapılan: casus916 - 18 Temmuz 2012, 16:43:50Girişi değiştirdim hocam girişte 220 var fakat kondansatörde dediğiniz değer yok 0 ile 1000 arası geziniyor.
girişte ki 220 volt ölçü aleti ac kademesinde ölçtünüz sonrasında kondansatör bacaklarındaki gerilimi ölçerken ölçü aletini dc kademesine alacaksınız ve 310 volt civarı gerilim görmelisiniz muhtemelen kondansatörüde ac kademede ölçtünüz ve ölçü aleti abuk subuk davranıyor olabilir

casus916

Alıntı yapılan: kaptan10 - 19 Temmuz 2012, 11:23:57alttaki transistörü yada mosfet olabilir ona bir bakın
daha sonra yukarıdaki trafonun çıkışındaki  diyot olması lazım üç bacaklıdır onu ölçün bozuk olabilir
İşaretlidiğiniz yerleri AC de ölçtüm hocam 3 çıkışını verdi.

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Temmuz 2012, 11:31:37işte bu 4 tane diyodun anot katot birleşim yerlerine ac 220 volot gelmeli,,,, bu geliyor mu? mosfet\'de bozuk olabilir, ama mosfet bozuk olursa sürekli sigorta atar....
Aşağıdaki resimde yeşil olan yerler 220 volt ac girişi buraya 220 volt geliyor mu ona bakın?

220 Volt geliyor.

Sizleri uğraştırıyorum kusura bakmayın.

Adnancoskun

estağfirullah, o zaman ölçü aletini DC volt kademesine alın, ve soğutucunun yanındaki siyah elektrolitik  kondansatörün iki ucu arasında kaç volt var ona bakın yaklaşık 300-310 volt arası bir gerilim olması gerekir.
dikkatli olun kısadevre olmasın, bu arada aslında bu tür devrelerle çalışırken 220 volt girşine seri birlamba bağlarsanız kısadevre durumunda devrenizi bir miktar koruyacaktır..

casus916

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Temmuz 2012, 12:14:53estağfirullah, o zaman ölçü aletini DC volt kademesine alın, ve soğutucunun yanındaki siyah elektrolitik  kondansatörün iki ucu arasında kaç volt var ona bakın yaklaşık 300-310 volt arası bir gerilim olması gerekir.
dikkatli olun kısadevre olmasın, bu arada aslında bu tür devrelerle çalışırken 220 volt girşine seri birlamba bağlarsanız kısadevre durumunda devrenizi bir miktar koruyacaktır..

Hocam ölçtüklerimi işaretledim. Sabit bir değer vermiyorlar. 1500 e kadar sürekli geziniyorlar.

kaptan10

dostum o kutupsuzları değil soltarafta yuvarlak olan kutuplu kondansatör var onu ölçeceksiniz

bence siz biraz nette araştırma yapmalısınız komponentlerin sağlamlık kontrolleri nasıl yapıldığı konusunda ilk önce bunları öğrenirseniz daha sonrasında arıza takibi yapması daha kolay olabilir
biraz temel elektronik hakkında bilgi sahibi olursanız size burda yardımcı olmaya çalışan arkadaşları daha iyi anlar ve çözüme daha kolay gidebilirsiniz

casus916

Alıntı yapılan: kaptan10 - 19 Temmuz 2012, 12:30:13dostum o kutupsuzları değil soltarafta yuvarlak olan kutuplu kondansatör var onu ölçeceksiniz

bence siz biraz nette araştırma yapmalısınız komponentlerin sağlamlık kontrolleri nasıl yapıldığı konusunda ilk önce bunları öğrenirseniz daha sonrasında arıza takibi yapması daha kolay olabilir
biraz temel elektronik hakkında bilgi sahibi olursanız size burda yardımcı olmaya çalışan arkadaşları daha iyi anlar ve çözüme daha kolay gidebilirsiniz

Hocam haklısınızda uygulama yaparak öğrenmek daha kalıcı oluyor onun için sizi biraz yoruyorum. Bahsettiğiniz resimdeki kondansatörse onu daha önce ölçmüştüm üstteki mesajlarda yazıyor onun için yazmadı. O kondansatörde diğerleri gibi sürekli değişiyor bi ara 309 da sabit kaldı kısa bi süre sonra yine değişmeye başladı değerler.

kaptan10

güç tr sürülmüyor gibi

güç tr sinin ayaklarına bağlanan direnç ve diyotları kontrol et

kaptan10

Alıntı yapılan: kaptan10 - 19 Temmuz 2012, 13:32:07güç tr sürülmüyor gibi

güç tr sinin ayaklarına bağlanan direnç ve diyotları kontrol et ilk önce dirençlerin renklerinden değerlerini bul daha sonra devrede enerji olmadan ve hatta dirençlerin birer bacaklarını ayırarak değerini verip vermediğine bak aynı ekilde 4148 diyotda olacak orada onuda diyot konumunda ölçü aletiyle ölç 500 lü değerler vermesi gerekir vermiyorsa değişecek

Adnancoskun

kardeş, o  kondansatörün ayaklarındaki gerilim sürekli değişmez,,,, normalde. sen dc volt kademesinde mi ? ölçüyorsun. ondan emin ol. 2. olarak eğer o kondansatördeki gerilim 300 voltun altında ise köprü diyodun girişindeki 220 Volt sabit mi ona bak, eğer 220 volt sabitse kondansatörün geriliminin sabit olmaması mümkün değil..bence sen köprü diyoda kadar olan kısmı birdaha gözden geçir, hatta varsa elinde bir 220 volt lamba köprü diyodun AC giriş uçlarına bağla lambanın kuvvetli bir şekilde yandığından emin ol...güç transistörü sürülmese o kondansatörün gerilimi 310 voltun altına inmez....

casus916

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 19 Temmuz 2012, 13:54:35kardeş, o  kondansatörün ayaklarındaki gerilim sürekli değişmez,,,, normalde. sen dc volt kademesinde mi ? ölçüyorsun. ondan emin ol. 2. olarak eğer o kondansatördeki gerilim 300 voltun altında ise köprü diyodun girişindeki 220 Volt sabit mi ona bak, eğer 220 volt sabitse kondansatörün geriliminin sabit olmaması mümkün değil..bence sen köprü diyoda kadar olan kısmı birdaha gözden geçir, hatta varsa elinde bir 220 volt lamba köprü diyodun AC giriş uçlarına bağla lambanın kuvvetli bir şekilde yandığından emin ol...güç transistörü sürülmese o kondansatörün gerilimi 310 voltun altına inmez....

Hocam köprü diyotlardaki 220v sabit. kondansatörü bi daha ölçtüm bi süre oynadı sürekli arttı azaldı biraz daha uğraştım sabit olarak 304 değerini aldım. Kondansatörün lehimlerinde sıkıntı olabilirmi? 220 volt lambam yok ama yakında temin ederim.

Adnancoskun

şimdiye kadar soğuk lehim taraması yapmadın mı? arıza işinde fiziki kontrol ilk başta gelir..
birde köprü diyotun + ve - uçları arası kaç volt ve sabit mi?

casus916

Arkadaşlar kusura bakmayın biraz (baya) geç dönüş yaptım. Soğuk lehim yok hocam. Dün biraz incelerken büyük kondansatörün yanındaki direncin alttan patlak olduğunu gördüm direnci değiştirdim ama çalıştırınca tekrar patladı.

gevv

o direnç  nereden gelip nereye gidiyor :)

yani hangi hatta bağlı ama kısaca tekrar yanıyorsa  arızalı olan bir parça o direnç üzerinden yüksek akım çekiyordur

casus916

Kondansatörle trafo arasında hocam.

Kart bana ilk geldiğinde 220 girişinde sıkıntı vardı o zaman direnç patlak değildi 220 girişini değiştirdim ondan sonraki denememde patladı ama ne patladığını fark edememiştim sonradan fark ettim.

Adnancoskun

sen mosfeti ölçtün mü? muhtemelen mosfetin kısadevre,,,,, kondansatörün + ucundan çıkıp trafoya giriyordur, trafodan çıkıp mo0sfete gidiyordur, mosfet kısadevre olduğu için de seri bağlı olan direnç yanıyordur. Bu arada direncin değeri ne?

casus916

Mosfeti ölçmedim. Mosfetin modeli YG862C15. Üzerinden 150V geçmesi gerekiyormuş sanırım 1. ve 3. bacakları arasında kısa devre var ölçmeyide bilmiyorum onun için sizden cevap gelene kadar elleşmiyorum.
Direnç Kırmızı-Kırmızı-Gri-Altın 2200 Mega Ohm.

Adnancoskun

bence o dirençteki gri değil de gümüştür, 0.22 ohm dur....
ayrıca mosfeti kesinlikle değiştirin, mosfetin herhangi iki bacağı arası kısadevre olması bozuk olduğu anlamına gelir...
Ayrıca YG862C15 mosfet değil diyot dur... yani o diyodu sök ve ölç. Muhtemelen sağlamdır. mosfet dediğim de o diyoda benzer 3 bacaklıdır.. oralara bakıver mosfetide bulman lazım..

Mosfet primer tarafta, yani 220 volt tarafrında olur, tahminimce şu soğutucuya bağlı olan ( resme göre trafonun aşağısında görünüyor)
Kardeş şöyle güzel bir makine ile yakından bir resim çek, alttan ve üstten ve ya buraya koy yada pm den gönder...

Adnancoskun

Aşağıda daire içerisine aldığım malzemenin adı nedir?

casus916

K3565

Bozuk olan başka bir kart vardı ondakini ve şuan tamir ettiğimdekini çıkardım. Şuan tamir ettiğimde bütün bacaklarda kısa devre vardı bende eskisindekiyle değiştirdim akım verdim direnç patlamadı. Ama kart hala çalışmıyor.

Adnancoskun

çıkışta herhangi bir gerilim yok mu?
K3565\'in orta ucu ile  girişteki kondansatörün - ucu ( şase) arasında 308 volt  gerilim olmalı, onu ölçebilirmisiniz? yalnız ölçerken çok dikkatli olun transistörün bacaklarını kısadevre etmeyin, hatta emniyet olsun diye 220 volt hattına seri olarak 100 wattlık bir lamba bağlayın. (sigortayı söküp sigorta yerine de bağlayabilirsiniz yani devreye seri olmalı)

casus916

303 Volt veriyor. Çıkışta gerilim yok. Üzerinde birde fan girişi var fanı bağlıyorum oda çalışmıyor.

Adnancoskun

mosfetin yazısı sana doğru bakarken sol baştaki uç ( Gate) ucu nereye gidiyor takip edip söyleyebilirmisiniz?

Adnancoskun

evet anlaşılan soltaraftaki ( siyah olan parça) optocoupler ile tetiklerniyor, şimdi sırada o siyah renli opto kupler\'in karşı ucu nereye gidiyor? onu bulacağız,

casus916

Hocalarım yardım eden herkese teşekkür ederim. Ramazan dolayısıyla fazla ilgilenemedim yazıcı ile sahibide geri istedi vermek zorunda kaldım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın