4017 ile Saat Ledi Yapmak Mümkün mü?

Başlatan Muzoo42, 14 Temmuz 2012, 19:43:38

Muzoo42

Ek fotoda görmüş oldugunuz devreyi ben bir duvar saatine uygulamak istiyorum

duvar saati tam saatlerde bir led yanacak...yani 12 adet led kullanacam...12 led kullanmayı ayarlayabilirim belki ama direnç ve kondansatör değerlerini nasıl hesaplamalıyım...555 devresinin her saat başı vuru göndermesi için C ve R degerlerini nasıl seçmeliyim ?
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

555 ile 5dk fazlası kararlı, şaşmaz bir timer beklentisi sizi ayal kırıklığına uğratacak. Böylesi bir devreyi PİC kullanmadan yapmanız zor.

benim tavsiyem şudur size, en basit ve en zekice diyelim,
yelkovana bir ufak neodim mıknatıs parçası yapıştırın.ince olmalı ve ağırlık yapmamalı. bir adet cam röleyi 12 rakamının altına mıknatısı görünce çekecek şekilde hizalandırın. bu işlemi başka yapabileceğiniz yollar:

- bir optokupler arasına yelkovanın altına yapışacak ufak bir karton parçası ile kapanmasını sağlayarak,
- 12 altına koyacağınız bir cny70\'in algılama yapmasını sağlayarak,
vs vs

bu tetiklemeyi 4017 devresine verin ve her saat başı ampül pozisyonu değişmesini sağlayın.

dezavantajlar:

bu devreyi ne ile yaparsanız yapın, 555 ile bile yapılabilir olsa farketmez, saat ışıklarının kalibre edilmesi lazım. ve her elektrik gidip gelmesinde bunun tekrar ayarlanması lazım. sayıcı kafasına göre tetikleme sayarak çalışır saate göre değil. ve her elektrik gittiğinde başa döner.

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Muzoo42

Anladım Hocam Sağolsın ;) Pic Kullanarak Yapayım o zaman...pic kullanıp her saniyede yanmasını saglamak mümkün mü ? damlayan ışık tarzında 59 saniye olunca 59 tane led yakmak mümkün mü ? pic 16f877a kullanıyorum ve yanlışım yoksa 33 bacagını aktif kullanıyoruz... 59 tane bacak kullanmak gerekecek..bunu nasıl çözebiliriz ?

Yusuf usta

usta digital çalışırken matriks yöntemini unutuyorsunuz. evet 16F877 işinizi fazlasıyla görür. ama çıkış almak için 59 bacağa gerek yok.  6 transistörle farklı şaseleri kontrol ederek, her artı uç için ortak kullanılan 10 adet ayak iş görür. mesela on tane led çıkışı verdiniz ve saniye başı değişiyor. 11. saniyede bu 10\'lu başa dönecek ama, diğer 6 sayıcı da her on sayımda bir kademe atlayıp farklı bir 10 ampülün şasesini verecek bu kez onlar yanacak.

yani yüzlerce farklı animasyon nasıl alınıyor bu entegreden değil mi? hem de 99 sayıcı yapılıyor mesela bu devreden nasıl? portlardaki çıkışlardan transistör yardımıyla şase kontrolü de yapacaksın.

bilmem anlaşılabilir yazdım mı, braz karışık oldu ama anlamışsınızdır umuyorum.

6x10=60 yani her saniyeye bir çıkış. 12 sıfır noktasıdır. diğer 59 da saniyeler.

Yusuf usta

pic\'lerde saatlerin gerçek zamanlı çalışamadığı ileri ya da geri kaldığı kanıtlanmış bir olaydır. hassas devreler için saat entegresi kendi kristaliyele ekstradan pic\'e bağlanmaktadır. bunu da göz önüne almanızı tavsiye ederim.

Muzoo42

hocam ilk mesajınızda yazdıgınız şeyin çizimini atabilir misiniz ? sizin arşiv genişti baya çıkar kurcalarsanız :D pek anlamadım çünki...ben hep 33 bacak kullanılıyor diye 33 ün üstüne çıkamadım..yardımcı olursanız sevinirim ustam ;)

Yusuf usta

üzgünüm ustam ama bu dediğin gibi bir devre yok. bahsettiğim az ayakla çok şey yapma konusu için formda sayıcı devreleri var. en azından matrix derken şunu düşünün. 7 ayaklı bir kontrol panosundan 12 tane tuşa basıyorsunuz. veya yürüyen bir yazı düşünün 8 sütun 8 satır bir display kontrol ediyorsunuz.  ve 64 adet noktayı dilediğiniz gibi aydınlatıyorsunuz.

ayrıca formda geçenlerde yaptı bir arkadaş sayıcı devresi:

burayı tıkla

o linkte 14 segment kaç ayakla kontrol edilyor bakabilirsin. 2 transistör ile mesela yanması istenen displaylerin şaseleri anahtarlanmış.

saat entegresi ile yapılan pic proje için de BURAYI TIKLA...

YAZILIM KONUSUNDA BİLGİM YOK BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIN SANA BU KONUDA YARDIMCI OLMALARINI UMUYORUM.

Yusuf usta

YAPACAĞIN YAZILIM KOMUTLARI ŞUNA BENZER OLACAK.

16 ayak var diyelim kullanıyorsun.

6 port A olsun
10 port da B olsun

Bportunu B1 ve B10 arası 1 saniye zamanla saydır.
B10 her enerjilendiğinde A1 ile A6 arası sayacak
B portu 1 saniye aralıklarla sonsuz döngüde devam edecek
A portu da B10 lojik 1 oldukça sonsuz döngüde sayacak...

6 adet 10 ledi her onlu kendi içinde eksileri ortak ve artı uçları boşta olacak şekilde dizayn et.

Aportu çıkışlarını bu 10lu gurupların şaselerine bir tr aracıyla bağla
B portu çıkışlarını onlu ledlerin + çıkışlarına 330R ile bağla. her onlu sırayla birbirinin artı uçlarına paralel olacak.

böylece hangi eksiyi A poru veriyorsa sadece o onluk dizin yürümeye devam edecek.

bu kadar ayrıntıdan sonra da artık yazılım bilen birisi iki dakkada halleder.

Muzoo42

PC den proteus u silmiştim tekrar yükleyecek oldum program kayıp :s çalışan bir link atacak varmı?

Yusuf usta

Muzoo42

sürekli hata veriyor acaba benden mi kaynaklanıyor ? indirme duraklatıldı diyor sürdür diyorum yine aynısını yapıyor

yazici67

@Muzoo42 işte burada:
http://www.mediafire.com/?70z00sla7a1onav
Buda olmazsa ( çünkü bunu internetten buldum şimdi ) kendim yüklerim internete...

kudretuzuner

Merhaba
Önereceğim işlem oldukça basittir.12 adet \"CNY70\" sensor alın.Saatin akrebinin ucunu aliminyum folyo ile biraz uzatın bu uzantı saat başlarına yerleştireceğiniz \"CNY70\" sensorun üstünden geçsin.Mekaniği budur.Elektronik devresi kolay,arkadaşlar yardımcı olur.Yanıt gelmezse ilk fırsatta devresini de çizer veririm.
KU

Muzoo42

Yusuf usta

12 adet cny 70 bağlantısı ve işçiliği bir yana fiyatı da 12x2.5= 30 TL... halbuki bir adet cny 70 ile bir devre saydırmak çok daha basit.

artı, her cny 70 yansıması için akrep rakam ortalarındayken ışığın yanmadığı yarım saat geçecek... ne anladık? ya da geniş bir akrep ucu nedeni ile tuhaf bir görüntü...

bir tane ile yapmak varken neden 12 tane? siz gençler amma enerjiksiniz. hiç üşenmeden yapıyorsunuz ne diyeyim. hey gidi gençliğim...
 bir tane 4017 cny 70den ucuz değil mi? iki tane kullanacaksınız 12. sayım ucunda reset 15 yapacaksın. malzeme bile yok ekstradan... sadece 2 entegre kel halde...

14 nolu saydırmaya şaseden bağla 1k direnci. ver cny 70 ucundan 5volt artıyı artıyı oldu bitti...

aksi halde 12 cny yerleşecek delik açılacak 12x2 24 direnç 4x12 48 kablo... o hoooo ben şimdiden üşendim...

Muzoo42

yusuf ustam sakin ol ya :D RF konusunda yardım arıyorum senden iyi cevap veren yok benim sorularıma , bi ilgilensen ustam ?

mhoca

Port çoğullama için shift register (74164 veya 74595) kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın