PIC Programlamada sigorta ayarları

Başlatan tesla501, 09 Temmuz 2012, 19:36:28

tesla501

s.a  arkadaşlar ben lcd panelde   tarih saat derece gösteren bir devre yaptıum herşey tmm  lazkin lcd panelde  kesik kesik   çizgiler çıkıyor.   sanırım hex dosyasını pice atarken sigorta ayarlarından bişey yapmam  laızm. brenner  8 kullanıyorum acaba sigorta ayarı nasıl olması laızm devrede  exstra bir kristal yok ..

ibr@him

hex sen mi oluşturdu eğer hazır ise fuse ayarları yapılmıştır
pıc ne kullandın 16f628 ise
#FUSES INTRC_IO

tesla501

programı ben yazmadım başkası yazmış forumd aherkes yaptı çalıştırdı   böyle sıkıntı yaşayan bir tek  bei allah kahretsin böyle dvereyi...

ibr@him

o zaman fuse ayarı otomatik ayarlanır programlar iken
birde devrenin linkini verebilir misin

tesla501

http://elektrobilim.org/forum/pic-uygulamalari/2008-pic-16f628-ile-saat-derece-tarih-ve-gun-gostergeli-lcd.html

devre bu hocam yalnız az önce başka bişr lcd  panelde  ile denedim devreyi bu sefrde  15. 16 nolu ayağı bağlamadığım halde devrede sürekli yeşil ışık yanıyor  tarih saat bilgisi yoktur neden acaba  ????

ibr@him

ds1302\'nin 2 ve 3 nolu bacağına kristal lazım baskı devrede var zaten 32.768kHz olur

ibr@him

Alıntı yapılan: tesla501 - 09 Temmuz 2012, 23:44:43http://elektrobilim.org/forum/pic-uygulamalari/2008-pic-16f628-ile-saat-derece-tarih-ve-gun-gostergeli-lcd.html

devre bu hocam yalnız az önce başka bişr lcd  panelde  ile denedim devreyi bu sefrde  15. 16 nolu ayağı bağlamadığım halde devrede sürekli yeşil ışık yanıyor  tarih saat bilgisi yoktur neden acaba  ????
lcd nin 16 nolu bacağı ışık için eğer ışık yanıyorsa boştaki bacağın 16 olduğundan emin misin

tesla501

evet eminim  dveredeki 15 ve  16 nolu bacak boşta ama buna rağmen sürekli ışık yanıyor valla cinnet geçirecem bu ne karın ağrısı bişey ki ?   :(   
kaç gündür uğraşıyorum merete bir  türlü çalışmadı ... :(   :( 

birde  bu lcd ekranda enteresan bişey var normalde  15 ve 16 nolu bacak aydınlatma bacağıdır ama bunda  1 ve  2 nolu bacağa  elektrşik verince ışık yanıyor  ?????

ibr@him

lcd nin modeli ve devrenin resmini eleyebilirmisin
birde kesik kesik çizgi derken ekranda sadece çizgiler var demi?

tesla501

ibr@him

tesla501

ibr@him

bağlantıları farklı mesela ışık 2 nolu bacak yani yerleri değişik.
bunu dene olmaz ise söylersin yardımcı oluruz.

tesla501

ibr@him

LCD nin son dört devrenin son dördüne denk gelecek ilk 6 da sadece lcd nin 1 nolu bacağı iptal et sonra devrede ona görre bağla

ibr@him

tesla501

hocam iyi  güzel diyon da herkes farklı bişey diyor nasıl yapacaz  ? 
ben bu dverenin verildiği frum sayfasında  ki yazılanları hepsini okudum   orada hiç  bböyle  bişeyden bahsetmemeişler ? 

ibr@him

bu senin LCD nin datasheeti oradan bakarsan anlarsın

bu arada bende okudum ve mucit23 de bahsetmiş. neyse dosyada lcdnin bacaklarının işlevi var ben ona göre bunları söylüyorum.

ibr@him

her lcd nin bağlantılarının aynı olmadığını söylüyor

ayrıca kontrast ayarı ile oynaman lazım.

bu devrede kullanılan lcd atm 1602 senin lcd MC1602-04 aynısı değil.

tesla501

tmm kotrast ayarı ile oynuyorum ama  senin nedemek istediğini tam anlayamadım ? 
şimdi lcd panelin  son 4 bacağı devredeki g lü yere girecek sadec bu mu  ? 

ibr@him

tesla501

yav tmm ışık önemli değil tek dvere çalışssın saat tarih görüsün gerisi önemli  değil şimdi bu dediğini yapınbca devre çalışacak mı ? 

tesla501

çalıştı çalıştı  :D   devrem sonunda çalıştı  yav gardaş ben senin allahına gurban olim hemi allah razı olsun senden   yav ben varya bugüne kadar belki 20 sefer   böyle devre yaptım ama meret hiçbirinde çalışmadı  sonunda bu sefer oldu gardaş allah razı olsun tşk ederim saol ... :)   
lcd panelin ben  15 ve  16 ağaına erkek  soket bağlamamıştım onu bağladım görüntü geldi  kontrast ayarı yaptım cam gibi görüntü var şimdi  :D  :D
gardaş saol allah razı olsuns enden  çok tşk edeirm .. :Dd 

tesla501

EVET  ARKADAŞLAR  CÜMLETEN GÖZÜMÜZ AYDIN OLSUN ... ::D 
SONUNDA DVEREM ÇALIŞTI BUGÜNE KADAR BU DVEREDEN NE ÇÖEKTİĞİMİ BİR BEN BİLİRİM KAÇ TANE LCD PANEL ZAY ETTİM ŞİMDİ BUNU BEN ÜNİVERSTELİ BEBELERE  90 TL YE SATİMÖDE GÖRSÜNLER  :D   

NEYSE  ŞİMDİ  İLK GÖZLEMLERİME GÖRE  BİOS  PİLİ  ELEKTRİK KESİLİNCE  DEVREYE GİRMİYOR ACABA NEDEN OALBİLİR ?  + VE  - YE DİKKAT ETTİM AMA  ONU ÇÖZEMEDİM  BİRDE DS18B20 DERECEYİ DOĞRU GÖSTERMİYOR DAHA ÖNCE BİRÇOK DEVREDE  KULLANDIM ACABA BOZULDU MU ? 

ibr@him

BİOS  PİLİ  ELEKTRİK KESİLİNCE  DEVREYE GİRMİYOR derken elektriği kesince ayarlar sıfırlanıyor mu?

tesla501

evet görüntü gidiyo tamemen  nroamlde  göstermesi gerekmezmi saati tarihi dereceyi  bilmiyorum nasıl olacak  ???

ibr@him

oradaki pil sadece ayarların bozulmaması için yani elektrik kesip tekrar verdiğinde saat tarih ayarlarını tekrar yapmamak için

tesla501

haaa   tmm  anladım  :d 
bende  diyordum ki  elektriği kesince  yine gösteriyor ekranda sati tarihi  ...
valla  az önce ayarladım hepsini  şimdilişk herşey normal görünüyor  biraz çalışşın bakalım ne olacak bunu prototip  olarak ürettim en kısa  zamanda  2 tane  daha yapacam  .. :d 

ibr@him

sana birşey soracam ben pcb çıkartmak için birkaç çeşit kağıt denedim hep bir kısmı siliniyor sen hangi kağıt kullandın baskı iyi gözüküyor

birde bunları satacak kişileri nasıl buluyorsun

tesla501

kardeş baskı olayı  çok ince  iş bu işin temeli diyebilirim hatta  çünkü basdığın pcb ne kadar iyi olursa dveren okadar sağlıklı çalışır bu - 1
2.si   baskı işini  ben zamanla tecrübe sahibi olarak öğrendim .
3. evde  lazer yazıcın var mı ? varsa kitapçıdan fotokopi asetatı al bunu kağıt yerine koy  o şekild eçıktı al   koyu tarafını plakete bas  ütüle  7 -8 dk  çok değil.
sonra çıkmayan yerleri  asetata  kalemi  ile çiz ben öyle yapıyorum
4-hepsinden  önemlisi  plakete dvereyi basmadan  önce  plaketi güzelce  toz vim veya  cif gibi temizlik malzemesi  ile güzelce yıka parlat kurudktan  sonra bu işlemi yap...
5- ve  son olarak  bütün bunları ütüleme yöntemi ile pcb basmayı bildiğini  varsayarak anlatıyorum ... :)   

bu arada  bios pili çalışıyor  elektriği kesince  ayarlar gitmedi ... :)   

ibr@him

asetat kullandım ben daha verimli bir şey arıyoru şuan tranfer kağıdı kullanıyorum ama ondada yazılar sağlam çıkmıyor internet de kuşe kağıtla çok gücel sonuç elde ediyorlar ama ben o kağıdı kullandığımda yollar birbirine  girdi

tesla501

valla kardeş  bunlar  zamnla tecrübe edilirek öğrenilecek şeyler  şahsen ben asetat  tan memnumun tamm  ilk başta belki biraz zorlanırsın ama   sonraları rahat edrsin  mesela fotoğraf kağıdı felan tavsiye ediyorlar ama ben  hiç kullanmadım ?

ibr@him

oldu teşekkür ederim ben birde tişört baskı yapan adama deneteceğim. tişörte baskı yapar gibi deniyecek

tesla501

valla  sen bilirsin  kardeş  ama  bence hiç gerek yok hem paran hem hemde zamanın gider boşuna yani mesela  bak ben bile şu dvere için ne kdar masraf ettim nasıl için acıyor  neyse  sen bilirsin ....

ibr@him

zaten basit devreler için değil biraz karışık ince iş olanlar için

Yusuf usta

devrenin çalışmasına sevindim gözün aydın olsun :)

baskı devre için en kaliteli yolu ben diyeyim. market broşürleri var ya hani, migros bim, vs. çok ince kuşe kağıt. ona basın lazerle. en ince ayrıntı dahi zayi olmadan basılıyor. ütüyü abartmayın. en çok 2 dk. hatta ısındıysa kağıt 30 saniye yeter. önce bir a4 sayfa koyun araya son olarak on saniye kağıdın kendi üzerine ütüyü yapın. kendiliğinden soğusun. ılık su ile ıslayıp elle oğuşturup kağıdı yok edin. en ufak yazı dahi kusursuz çıkıyor...
kolay gelsin
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

tesla501

saol yusuf  ustam tşk ederim dvereyi yaklaşık 1 saattir  test  ediyrum çok randımanlı çalışıyor  tık demedi valla şerefsiz  ulan ben bu dvereyi nerdeyse bugüne kadar belki  10 kere yaptım ama bir türlü çalışmadı meret .... :)   

neyse  yusuf ustam kuşe  kağıdı  deidğin bu a4 kağıdının biraz kaliteslisi olna navigator kağıdı olurmu ?  kuşe kağıt gibi

Yusuf usta

hayır benim bahsettiğim kağıt çok ince. kuşe bile sayılmaz aslında. bilmem sizin oralarda var mı ama vardır illa ki. marketler broşür dağıtıyor hani resimli liste oluyor. kağıdı gazete kağıdından bile ince oluyor.  hatta dur resmini koyayım o kağıdın size

ibr@him

i
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 10 Temmuz 2012, 22:52:45devrenin çalışmasına sevindim gözün aydın olsun :)

baskı devre için en kaliteli yolu ben diyeyim. market broşürleri var ya hani, migros bim, vs. çok ince kuşe kağıt. ona basın lazerle. en ince ayrıntı dahi zayi olmadan basılıyor. ütüyü abartmayın. en çok 2 dk. hatta ısındıysa kağıt 30 saniye yeter. önce bir a4 sayfa koyun araya son olarak on saniye kağıdın kendi üzerine ütüyü yapın. kendiliğinden soğusun. ılık su ile ıslayıp elle oğuşturup kağıdı yok edin. en ufak yazı dahi kusursuz çıkıyor...
kolay gelsin

bilgilendirdiğin için teşekkür ederim ben fazla ütülüyor muşum demek ki birbirine giriyordu kuşe kağıt denedim ama sizin önerdiğinizi denemedim kesinlikle deniyeceğim hem kısa sürüyor hemde bedava :D

tesla501

nasıl bedava ya  ?  marketlerde dağıtılan kağıtların üstüne devre mi basacaz olurmu hiç öyle  şey  ????

ibr@him

evet aynen ama uzun süre ütüleyince birbirine giriyor  ;D

ama bim a101 lerin dağıttığı gibi parlak kuşe kağıda

Yusuf usta

ben smd entegreli devre bastım o kağıtla. kurşun kalemle çizilmiş gibi ince yollar vardı. hem de çift yüzlü. çift yüzü nasıl basıyorum. bir yüze koli bantı vurup birinci yüzü yapıyorum deliyorum. ama her deliği değil. beş on tane delik delmek yeterli. diğer tarafa kağıdı koyup ışığa tutunca o delikler denk geliyor sabitliyorsunuz baskı yapıyorsunuz. bu kez diğer tarafı bantlayıp aside atıyorsunuz.

bir de not olarak yazmakta fayda var. çok ince yolları FeCl3 kullanarak yapın. çünkü Hidrojen peroxit çözeltisinde ısı oluşuyor ve bu ısı yolu kaldırabiliyor.

ibr@him

siz profesyonelleşmişiniz ben daha amatörüm ve çevremde elektronikle ilgilenen kimse yok ben herşeyi internetten öğrendiğim için kolay olmuyor ama sizin gibi ayrıntılı paylaşımlar biraz daha yük hafifliyor o yüzden çok teşekkür ederim. en kısa zamanda deniyeceğim

tesla501

öyle  düşünme  bende  elekronikle ilgili çoğu  şeyi internetten öğrendim tmm  işin temelini belki okuldan öğrendim belki ben meslek lisesi  elektrik- elektronik böl. mezunuyum.  ama şunuda unutmamak laızm  ki elektronik  çok ince bir iştir. bu  işi yapmanın yüzde 50 si el becerisi yüzde 50 si de senin  bilgi ve tecrübene kalmıştır. 
bu yüzden merakın varsa  birazda el becerin varsa öğrenirsin sıkıntı  yapma ....  :) 

ibr@him

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın