PC Power Supply\'lerinde Kullanılmış Trafoları Değerlendirme

Başlatan mustafa010203, 04 Temmuz 2012, 19:12:05

mustafa010203

Merhaba Hayırlı Kandiller

Konu Başlıgındada Belirttigim gibi Power Supply lerin trafolarını kullanabilirmiyiz
elimde çalışmayan altı yedi tane power supply var bunların trafolarını kullanmak
istiyorum, Mesela Bitanesindeki trafoda EI-33ASG yazıyor.

Teşekkürler.

mustafa010203

Yardımcı Olabilcek Kimse yokmu? O trafoları ziyan etmek istemiyorum.
Nasıl Kullanabilirim Öğrenmek istiyorum internette baya araştırdım,
Pek Bişey bulamadım.

mustafa_09

meraba bu konu hakkında çok bilgim yok ama bildiğim kadarıyla o tarafolar yüksek frekansda kullanılabilir yani direk şebekeye bağlayıp gerilim düşürme veya yükseltme amacıyla kullanamazsınız. diye biliyorum konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olacakdır

yazici67

Trafoları sökmek yerine güç kaynaklarını tamir etmeni öneririm.Hem daha kolay olur.
Ayrıca @mustafa_09 haklı o trafolar yüksek frekanslı ferit trafolardır.Daha yüksek verimlidir ama direkt şebekeye bağlamaya uygun değildir.Eğer illa ki kullanacağım diyorsan devrelerdeki sürücüleri yolları takip ederek çıkart ve malzemeleri söküp/satın alıp kendi sürücülerini yap.Bir de resimlerini koyarsan iyi olur...

asma

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 05 Temmuz 2012, 19:55:47Yardımcı Olabilcek Kimse yokmu? O trafoları ziyan etmek istemiyorum.
Nasıl Kullanabilirim Öğrenmek istiyorum internette baya araştırdım,
Pek Bişey bulamadım.
Nasıl aradınız bilmiyorum; 320voltta arayınca çok çeşitli uygulamalar çıkıyor. Trafonun olduğu gibi sargılarıyla kullanılanıda var, söküp yeniden sararak nüveyi kullanabileceğiniz devreler de var.
12Volt ile yüksek simetrik besleme elde etmek için veya 220volttan simetrik besleme elde etmek için yapılan uygulamalar popülerdir. Siz de besleme için akümü şebeke voltajımı kullanıcaksınız karar verirsiniz.
https://320volt.com/aramaca/
ei33

mustafa010203

Evet Çok çeşitli uygulamalar var ama ben sadece tarfoyu çıkışını köprüyle dogrultup
kullanılabilirmi diye merak ettim buna dayalı araştırma yaptım.

Power Supplynın Birinin üzerinden bir kaç malzeme sökmüşüm daha önce
ama çalışmayan power supply var resmini çekip koycam önce içini temizlemem
gerekiyor nasıl tamir edebilirm hiçbir ön fikrim yok daha önce birini tamir etmeye
çalıştım ama hiçbir sorun bulamadım çalışmayan power supplylerinde hepsinin
sıkıntısı aynı çalıştırma kablusunu (Yeşil Kabloyu) Gnd İle kısa devre yaptıgımda
sanki çıkışlarında büyük bir yük varmış gibi veya kısa devre varmış gibi kendisini korumaya alıyor.

Teşekkürler

mustafa010203

Resim Boyutu Büyük oldugu için fazla resim yükleyemedim

kaptan10

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 06 Temmuz 2012, 10:15:35Evet Çok çeşitli uygulamalar var ama ben sadece tarfoyu çıkışını köprüyle dogrultup

Power Supplynın Birinin üzerinden bir kaç malzeme sökmüşüm daha önce
ama çalışmayan power supply var resmini çekip koycam önce içini temizlemem
gerekiyor nasıl tamir edebilirm hiçbir ön fikrim yok daha önce birini tamir etmeye
çalıştım ama hiçbir sorun bulamadım çalışmayan power supplylerinde hepsinin
sıkıntısı aynı çalıştırma kablusunu (Yeşil Kabloyu) Gnd İle kısa devre yaptıgımda
sanki çıkışlarında büyük bir yük varmış gibi veya kısa devre varmış gibi kendisini korumaya alıyor.

Teşekkürler
nasıl korumaya alıyor ?çalışır gibi mi yapıyor ?anladığım kadrıyla fan dönecek gibi kımıldıyor ama dönmüyor sizde korumaya geçtiğini düünüyorsunuz
çıkıştaki üç bacaklı diyotları değiştirin olsun bitsin

kaptan10

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 06 Temmuz 2012, 11:39:00Sigorta sürekli atıyor
giriş güç transistörlernin olduğu katı kontrol edin transistörleri ,dirençlerive diyotları ölçün ayrıca direk şebeke girişini doğrultan diyotlrıda kontrol edin bunların çoğu bozulmuştur özellikle güç tr leri ve etrafındaki diyot ve dirençler

mustafa010203

merhaba

Evet aynen deginiz gibi giriş diyotları bozukmuş diyotları degiştirdim çalıştı.

<<<<<<<nasıl korumaya alıyor ?çalışır gibi mi yapıyor ?anladığım kadrıyla fan dönecek gibi kımıldıyor ama dönmüyor sizde korumaya geçtiğini düünüyorsunuz
çıkıştaki üç bacaklı diyotları değiştirin olsun bitsin >>>>>>

Üç bacaklı Diyotlardan kastınız transistörler galiba ?

Diğer poweride temizledim kondansatörleri şimiş degiştirdim o da çalıştı yardımlarınız için çok teşekkür ederim birşey sormak istiyorum power çıkışları yani çıkış voltajları sıfır alınmış bir powerden farklı
5v olması gereken çıkış 4.5 v gibi degerler veriyor bunun sebebi kondansatörlerdenmi yoksa başka birşeydenmi kaynaklanıyor. Tamir etme şansımız Varmı?

Teşekkürler
Hayırlı Cumalar

yazici67

İlk sorunu ben cevaplayayım.
Üç bacaklı diyotlar transistör değildir.(Çift diyotlar)Onlar bir paket içinde iki tane diyot bulundururlar.Genellikle TO220 kılıftadırlar.Diyotlar ortak katot,anot veya ters yönlü olabilirler.Resimde bu diyotlarla yapılmış doğrultucu var :

asma

Alıntı yapılan: mustafa010203 - 06 Temmuz 2012, 10:15:35Evet Çok çeşitli uygulamalar var ama ben sadece tarfoyu çıkışını köprüyle dogrultup
O kadar basit olmasada, tamir edilemeyen PS ler için, üzerindeki malzemeler ve bir entegre ile yeni güç kaynağı yapılabilir.
https://320volt.com/wp-content/uploads/2008/04/ir2153_simetrik_smps.gif

Tamir ise keyif verir.  ;)  Ne yaparım o kadar güç kaynağını demez, neler yapılır çeklinde devam edersiniz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın