Kısıtlı Telefon Projesi

Başlatan kukaraca, 04 Temmuz 2012, 12:10:00

kukaraca

Selamun aleyküm Beyler.

Biraz başınızı ağrıtacağım ama yardımınıza epey ihtiyacım var. Bu proje tamamen analog değil, hatta çounlukla dijital ama takıldığım konular analog kısımları.

Öncelikle yapmak istediğimi anlatayım.

Sadece 5-6 numara arayabilen ve sadece handsfree konuşma yapılabilen bir telefon yapacağım.
Alette söz konusu 5-6 numaraya dair butonlar olacak ve arama başlatmak/kabul etmek/sonlandırmak için bir tuş ve uzatmak için bir tuş daha olacak. Ortada da kullanıcıyı ne olup bittiği konusunda bilgilendirmek için bir grafik lcd olacak.

Karşıdan arama geldiğinde zil sesi hoparlörden verilecek.

Temel olarak yapmak istediklerim bunlar. Şimdi nelere ihtiyacım var ve nelere az veya çok dikkat etmem gerekiyor? Yardımınıza ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Ben anladığım kadarıyla ihtiyacım olanları sıralayım, eksiğim veya yanlışım varsa söyleyin.

-PIC, Grafik LCD
-DTMF Encoder
-Mikrofon, Hoparlör
-Röle, Hat trafosu
-Devre elemanları (kapasitörler, dirençler, diyotlar, transistörler, regülatör)
-Pil

Ve tabi bunların entegrasyonu :)

Misal: MC33215A ve MC34216A diye iki benzer ama legacy (eski) entegre buldum. Aslında tam benim istediğim türden şeyler ancak bunlar Türkiye sistemiyle uyumlu mu? PIC ile uyumlu iletişim sağlar mı? Gerçekten aradığım şeyler bunlar mı? emin değilim. Başka bu ve buna benzer işimi kolaylaştıracak şeyler var mı?

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

yazici67

Sistem sadece kendi arasında mı çalışacak? Yani siz bu devrelerden 5-6 tane yapacaksınız ve bunlar kendi kendilerini mi arayacak? Ya da telefon santrallerine mi bağlanacak ?
Örnek olarak bu projede ki DTMF çözücü entegreyi kullanabilirsin ( CM8870).

Burada da DTMF kodlayıcı/çözücü hakkında bilgi var.Tabloda DTMF frekansları verilmiş:
http://www.polar-electric.com/DTMF/Index.html

kukaraca

Hocam bu bahsettiğim bildiğimiz telefon. PSTN\'e yani bildiğimiz telefon ağına bağlı olacak. Kod çözücüye ihtiyacım yok zira Caller ID göndermeyeceğim veya almayacağım.

Mikroişlemciye 6 tane numara kaydedeceğim. Kullanıcı hangisini seçerse onu arayacağım.

yazici67

yazici67

Peki sistemin devre şemasını çizebilir misin? Yazılımı yazabilecek kadar CCS C bilgin var mı ?
Eğer CCS C bilgin varsa işimiz kolay...
Birde bu proje için grafik lcd ye para vermeye gerek yok.10 liraya bir tane karakter lcd de yeterdi.

En başta söylediğin MC33215A ve MC34216A entegrelerini de kullanabilirsin bir sıkıntı çıkaracağını zannetmem.İstersen ( eğer entegreler elindeyse ) board\'da kurup denemeni tavsiye ederim.Uğraşmamış olursun... :)

kukaraca

Temel düzeyde ccs biliyorum ama ne gerekiyorsa öğrenirim hocam, devrenin analog kısımlarının da analizini yapabilirim. Devre şemasını da çizebilirim. Gerekli tüm elemanları tespit ettikten sonra gidip konya sokaktan alacağım, alırken devamı mevcut ürünleri tercih edeceğim zira bu, durumlar istediğimiz gibi gelişirse, piyasaya sürülecek nitelikli ve seri üretime geçilecek bir ürün olacak.

LCD meselesini hala düşünüyoruz hocam, 2x40 bi karakter lcd işimizi görür mü görmez mi buna ilerleyen günlerde daha net karar vereceğim.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

yazici67

Peki.Hangi kodlayıcı entegreleri kullanmaya karar verdin?

kukaraca

Hocam ona konya sokağa gittikten sonra karar vereceğim. Kolay bulunan ve çok miktarda bulunabilen bi encoder bulmaya çalışacağım. bir voice switched speakerphone IC kullanacağım, tone ringer IC de lazım olacak. Son olarak bir de call progress tone detector koyabilirim. Diğerlerini saymama gerek yok sanırım; transistörler, diyot, direnç, kapasitör, hat trafosu, izolasyon trafosu vs...

yazici67

O zaman önce devreyi çiz.Bana özelden mesaj atarsın sonra yazılıma bakarız... Kolay gelsin...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın