Pic ile kamera kontrolü

Başlatan programci42, 01 Temmuz 2012, 22:25:25

programci42

Merhaba arkadaşlar benim elektronik bilgim pek yok ama bu sorunumu da hallettiğime inanmam lazım benim a4tech pc webcam kameram var ve ben pic16f84 ya da pic16f877 aracılığıyla bu kameradan fotoğraf çekip fotoğrafları bir flash disk ya da en az 512MBlık bir eeproma kaydettirmem lazım bu nasıl olabilir? En önemlisi pic16f84 2GB lık bir flash diski ya da sd kartı adresleyebilir mi?

yazici67

Kameradan resmi USB aracılığıyla mı çekeceksin ? Eğer öyleyse kameranın nasıl bilgisayar için sürücüleri varsa PIC için de en azından resim çekecek sürücüsü gerekir.Hazır olarak bulmak biraz zor olacak.
Birde 16F84 veya 16F877 bu iş için yetersiz.Çünkü resimler şıkıştırılmamış halde ortalama ( çözünürlüğe göre değişir ) 2-3 MiB yer kaplayacak.Tabi bu veriyi tek parça saklayabilecek bir PIC yok( 8-bit için ).
Hesaba dökersek [ 512 Byte SD Kart ] + [ 512 Byte Resim Alanı ] + [ 1024 Byte işlem alanı ]
en az 2 KiB RAM\'i olan bir PIC lazım.Hafıza kartını adreslemek kolay... Bu da demektir ki 16F84 veya 16F877 ile bu iş mümkün değil... Harici RAM kullanılabilir ama boşuna masraf olur.
Sıkıntı sürücüyü bulmakta...

programci42

Evet kamera bağlantısı usb ile yapılıyor. Sürücüye gelince bildiğiniz gibi windows uyumlu sürücüsü var fakat bu sürücü picte çalışmaz zaten pic bu dosyaları alacak kadar hafızasıda yok. Benim kameram Jaguar ic100 modelli bir web cam. Ya da siz robotlar için özel yapılmış kameralar biliyor musunuz. Eğer bu olursa benim için daha kolay olur tabiki bir de kameranın sürücüsü için ayrı bir program yazmak istemem belki tek bir pice iki program sığmayacak başka bir pic kullanmam da gerekebilir. Resimlere gelince ben zaten resimleri picte tutmayacağım sd karta kaydettireceğim tabi resmin boyutunu 1Mb olarak kabul edersek 8 bit 8 bit kaydedeceğim picin asıl programının askıda kalmaması için. Sanırım bu işlem tek bir resmin kaydedilmesi için 20 sn alabilir ama yapacak bir şey yok. Ya da kanal açabilirsem yüksek seviyeli dillerde kullandığım bir şey programın asıl işini engellemeden ayrı bir kanalda threading yoluyla diğer işlemi kolay bir şekilde halledebilirim.

yazici67

Kameran hakkında bir fikrim yok.Robotlardaki kameraların sürücüleri kütüphane olarak bulunuyor zaten.
Eğer USB ve WebCam ile yapmak istiyorsan USB donanımına sahip bir PIC gerekli.Ayrıca kameranın USB veri paketlerini, bu paketlerin yapısını bilmediğimiz için işimiz zor oluyor.
Birde SD kart için kütüphane olacak. ( FAT Kütüphanesi ) Kamera verileri büyük ihtimalle 512-Bytle lık parçalar halinde atıyordur.
Yeniden bir hesap yaparsak:
+ 512 Byte USB için
+ 512 Byte Resim Paketleme için
+ 512 Byte FAT Kütüphanesi için
+ 512 Byte Yazılım alanı için
+ USB Donanımı
+ SPI Donanımı ( SD kart için )
+ Uygun hız
Ayrıca saniyede 8-bit 8-bit atmak pek mümkün değil.Zaten SD kart için en küçük blok 512-byte.
Yani her veri aktarımı döngüsünde 512-byte veri aktarılacak.
Umarım anlatabilmişimdir.
Kameraya gelince açıkçası bilmiyorum.Hem robot kameralarının yüksek çözünürlüklü olduğunu zannetmiyorum... en uygunu WebCam ama onunda sürücüsünü bulmak gerek...

kudretuzuner

Merhaba
Soruyu tam anlayamadım.Siz PC\'nizden uzaktaki başka bir PC\'ye bağlı webcam ile görüntü alıp kayıt mı yapmak istiyorsunuz?Kablo,RF veya internet hangi iletişimi kullanacaksınız?
KU

yazici67

@kudretuzuner ben anlatayım.Olay PC -> PC değil. WebCam\'den resim çekilecek ve bu resim PIC ile SD Karta kaydedilecek...

programci42

Arkadaşlar o zaman anladığım kadarıyla pic yeterli bir işlemci değil intel işlemci kullansam bu proje için çok abartılı olur mu? Ya da picin diğer işlemci türleri destekliyorsa bu işlemi tabi neden olmasın.

yazici67

Bir noktayı düzeltelim PIC işlemci değil Mikrodenetleyici.Intel ise saece işlemci ve çok abartılı.PIC serisi yetersiz demek istemedim sadec PIC16 serisi yetersiz.PIC18 serisi gibi dahili USB donanımı bulunan bir mikrodenetleyici uygundur... Tek sorun sürücüyü yazmakta...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın