trafo kullanarak voltajı nasıl yükseltebilirim

Başlatan musti.1836, 29 Haziran 2012, 21:46:27

musti.1836

herkeze selam  benim aşırı derecede elektronigim yok.

trafo kullanarak 12v 150 ile 220 yada daha üstüde ola bilir yükseltmek istiyorum acaba nasıl yapılıyor bana yardımcı olurmusunuz.  220v 12v düşüren trafo ile ola bilirmi yoksa farklı bir tasarrım mı lazım. bazı arkadaşlar inverter kullan diye bilir ama çabuk arızalanıyorlar ve garantisi yok.

220v 12v düşüren trafoyu ters baglar isem acaba 220 cıkış ala bilirmiyim.  trafoyu bir osilatör ilemi sürmem lazım. bana kullanmam gereken devre ve trafo degerlerini söylermisiniz.

bana lazım olan güç 400 - 500 watt.

Yusuf usta

trafo çıkış vermek için AC akım ister ve doğal olarak da 50Hertz frekansla sürmek için devre ister. bu devre zor değil çok basit. ben baskı devre çizimi dahil dosyaları ve açıklamaları foruma yüklemiştim. şu an linki bilmiyorum ama benim profile tıkla mesajlardan birinde görürsün. indir ve yap. hatta o konu içerisinde diğer arkadaşların koyduğu basit transistörlü şemalar var. onlara da bakarsınız.

kolay gelsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=1795.msg10733#msg10733

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

musti.1836

,lgin için teşekkür ederim usta tam 11 sayfa iletin var hepsine baktım ama bişey bulamadım birdaha bakacagım.

bu arada ben bir cihaz felan calıştırmıyacagım. ba voltaj ve akım lazım. bu gücü aracımın ateşleme sisteminde kullanacagım.

hiç devre kullanmadan sadece trafo ile 12v yükselte bilirmiyim. bana sinüs dalga lazım degil hocam.

hocam senin iletilre birdaha bakayim.

Yusuf usta

ben link koydum mesaja sonradan aramana gerek yok. linke tıkla yukarıdaki mesaja

hatta bir daha baktım yine sen sormuşsun sana cevap yazmışım...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ibbayram

bu devrenin çizimi konusunda bana yardım edebilecek varmı tip41a ve tip42a yerine bd243 ve bd244 kullanabilirmiyiz devredeki şok bobini asıl bir nüve üzerine kaç tur olacak yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
ATATÜRK'ÜN KURDUĞU BU ÜLKEDE ATATÜRK'ÇÜYÜM DİYENE VE CUMHURİYETİMİZİ KORUYA BİLENE SEVGİLERİMLE NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

serkan_48

Alıntı yapılan: musti.1836 - 29 Haziran 2012, 22:26:28bu arada ben bir cihaz felan calıştırmıyacagım. ba voltaj ve akım lazım. bu gücü aracımın ateşleme sisteminde kullanacagım.

Merhabalar..

Eğer yukarıda yazdığınız gibi cihazınızın ateşleme sisteminde kullanacaksanız size 220 volt yeterli gelmez. Ateşleme sistemleri için daha yüksek voltaj gereklidir. bi ara okumuştum yanlış hatırlamıyorsam 10 000 - 15 000 volt civarında bir voltaja ihtiyacınız var. onlarla ilgili de değişik şemalar var.

kolay gelsin

Adnancoskun

yapmak istediğini tam olarak belirtirsen iş kolay, taşıtlardaki ateşleme sistemlerinde indüksiyon bobini kullanılıyor, anacak bobin doğrudan dc akımla sürersen hem çıkış vermez, hem bobin yanar. bu sebeple distribütör içerisindeki platin kullanılır, DC yi AC ye çevirmek için.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

serkan_48

ekteki resimlerde bir kaç elektronik ateşleme şemaları var. Bi incele istersen

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın