Gerilim kontrolü hakkında

Başlatan Egeadiguzel, 29 Haziran 2012, 18:14:36

Egeadiguzel

Selamu aleyküm

Değişken gerilim veren sistem kullanıcam. yani dinamo.

elimde çok güzel bir proje var.

benim istediğim şey, gerilimi kontrol etmek, regüle değil.

pratiğe dökersek, dinamodan 20 volt aldığımda yeşil led, 5 volt aldığımda mavi led yansın istiyorum . bunu nasıl yaparım?

saygılar :D

ibrahim626

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Egeadiguzel

Bunun için pic proglamlama gerekiyor mu. araştırma yapamıyorum şu an

Adnancoskun

hayır hiç gereği yok
sadece çıkış sayısı kadar opamp kullanman yeterli,
zaten opamplarda oldukça ucuz..

Egeadiguzel

Hocam zahmet olcak amma, şu op-ampın çalışma sistemini anlatır mısın?

Adnancoskun

opamp demek operation amplifier\'in kısaltılmış hali, yani Türkçesi işlemsel kuvvetlendirici,
opampların 2 girişi ve bir çıkışı olur, çeşitli maçlarla devreler oluşturulabilir.
1- toplayıcı
2- fark alıcı
3- integral alıcı
4- türev alıcı... vs

sana lazım olan kısmını söyleyeyim
şimdi bu iki girişin birisine sabit bir gerilim uyguluyorsun bu değeri sen belirliyorsun (buna referans gerilimi diyelim) ve 2. girişine ise senin ölçmek istediğin gerilim geliyor. opamp bu ikisini topluyor veya çıkarıyor, devreyi sen seçiyorsun. sonra bu opamp girişteki değerleri topluyor veya çıkarıyor ve çıkışa veriyor,

şimdi diyelim ki sen toplayıcı bir devre yaptın ve 1. girişe - 5 volt referans verdin, öteki girişe + 5 volt gelirse ikisini topluyor -5+5=0 çıkış sıfır, gerilim 7 volt olsun o zaman ne oluyor -5+7=2 volt ve led yanıyor..
en basit anlayım bu..

Egeadiguzel

Yusuf usta

ege bunu çok basit şöyle halledersin. hangi voltaj değerlerinde lamba yansın istiyorsan o voltajlarda zener al. mesela 5-10-15-20 diyelim. yani 4 adet 5 volt ya da 4.7v zener alıyorsun. seri bağlıyorsun. bir ucu artıya verdin diğeri boş kaldı mı? evet öyle oldu. bir ucu artıya bağlı zener zincirimiz öyle duruyor...

ilk zener 5 voltu aşınca iletir. bağla bir led hemen. 330r direnç koy lede. ledlerin birer ayağı da şasede haliyle. artıyı zenerden alıyorlar. diğer zener 10 voltu aşınca iletecek. diğer lede 680R direnç koy bağla. üçüncü 15 ve yukarısında iletime geçer. bağla onun ledini de mesela 1,2K direnç koy.böyle ce son zenere kadar devam et 4 led koy. zenerin bir ucu boşta mı halen peki? hayır. dördüncü ledi boştaki uca bağlamış olmalısın.

bu kadar basit 4 zenerle işi çözdük... denedin mi usta diye sorarsan elbette denedim.

hatta bildiğin vumetre devresi ile bu işi yapan da var. ama benim yol pratik... kimseye söyleme meslek sırrı aramızda kalsın. :)))
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: Egeadiguzel - 29 Haziran 2012, 18:38:06Hocam zahmet olcak amma, şu op-ampın çalışma sistemini anlatır mısın?
Merhaba
Buyrun benim data şitlerden derlediğim bir çalışmam vardı paylaşayım.
KU

Egeadiguzel

Verilen cevaplar için teşekkürler. eve gidince incelicem.

yusufustanın yolu çok mantıklı ve kolay. ters bağlıcam dimi zeneri?
usta bu arada özel mesaja cevap atarmısın :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Egeadiguzel - 30 Haziran 2012, 15:17:54usta bu arada özel mesaja cevap atarmısın :)

eğer bana diyorsan ben senin mesajına cevap yazdım. projen nedir bir yaz bakalım hele dedim. maşallah benim özel mesajlarla ilgilenmesi için özel adam tutmam lazım bu arada :) forumda başlıklara yazın bence, ne de olsa cevaplıyoruz böylece gözden kaçmaz. hem de başkasının da işine yarar.

kolay gelsin tekrar....
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın