Farklı bir çiçek sulama sistemi yardıma ihtiyacım var.

Başlatan yargicim, 24 Haziran 2012, 22:40:07

yargicim

Öncelikle herkese selamlar uzun süredir üzerinde çalıştığım ama henüz istediğim seviyeye getiremediğim bir çalışmam için sizlerden yardım istiyorum bu çalışma sayın mucit23(Fehat Yol) ve diğer ustalarımınkinden biraz farklı onların çalışmalarını indirip inceledim fakat içinden çıkamadım.
Onlar günlük yada haftalık programlıyorlar. Benim istediğim saniye ve dakikayı gireceğim devre sürekli aynısını tekrarlıyacak. yani ben ekrana açık kalma ve kapalı kalma sürelerini gireceğim ve başla diyeceğim program sürekli aynı şeyi yapacak taki ben dur diyene kadar.
 Ben bunu önceleri süreleri belirleyip pic in içine yazıyordum ve bu şekilde yapıyordum. Bu şekilde olunca süreleri değiştirmek için her defasında pici çıkartıp proramı değiştirmek (açık ve kapalı kalma sürelerini) gerekiyor. Ama ekleyeceğim bil ekran ve birkaç tuşla bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.
 Not : devre Sayın Ferhat Yol ustadan alıntıdır.

yargicim

Diğer yaptığım programın asm kodunu ekleyecektim fakat bu yapacağımla hiç alakası kalmadığı için ekleme gereği duymadım isterseniz ekleyeyim bi yardımı olacaksa.

yargicim

yine merhaba Sayın Ferhat Yol ustamın programını biraz inceledim ve işime yarayacağını düşündüğüm bir kısmını aldım şimdi projem için devamında ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz.

DEFINE OSC 4
@ DEVICE pic16F876
@ DEVICE pic16F876, WDT_ON
@ DEVICE pic16F876, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F876, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F876, XT_OSC
TRISA=%00010111
TRISB=%00000000
TRISC=%00000111
PORTA=0
PORTB=0
PORTC=0
DEFINE LCD_DREG      PORTB   
DEFINE LCD_DBIT      4      
DEFINE LCD_RSREG   PORTB   
DEFINE LCD_RSBIT   2   
DEFINE LCD_EREG      PORTB   
DEFINE LCD_EBIT      3      
DEFINE LCD_BITS      4   
DEFINE LCD_LINES   2
ADCON1 = 7
ON INTERRUPT GoTo KESME 
OPTION_REG=%10000101      
INTCON=%10100000        
TMR0=0
    X       VAR     WORD
    E       VAR     BYTE
    AY      var     byte
    YIL     var     byte
    SN      VAR     BYTE
    DAK     VAR     BYTE
    SAAT    VAR     BYTE
    GUN     VAR     BYTE
    MEM     VAR     BYTE
    ONLAR   VAR     BYTE
    BIRLER  VAR     BYTE
    SAYAC   VAR     BYTE
    SAAT1   VAR     BYTE
    DAK1    VAR     BYTE
    DUR     VAR     BYTE
    HAFTA   VAR     BYTE
    SAYI    VAR     BYTE
    SYC     VAR     BYTE
    AYR     VAR     BYTE
    ZYM     VAR     BYTE
    ZMN     VAR     BYTE
    SNY     VAR     BYTE
    SNS     VAR     BYTE
    RYM     VAR     BIT
    RAM     VAR     BIT
    GRS     VAR     BIT
    POZ     VAR     BIT
    PTESI   VAR     BIT
    SALI    VAR     BIT
    CARS    VAR     BIT
    PERS    VAR     BIT
    CUMA    VAR     BIT
    CTESI   VAR     BIT
    PAZAR   VAR     BIT

MENU        VAR     PORTA.0
    YUKARI      VAR     PORTA.1
    ASAGI       VAR     PORTA.2
    SET         VAR     PORTA.4
    RTC_RST     var     PORTC.0
    RTC_CLK     var     PORTC.1
    RTC_DTA     var     PORTC.2

SYMBOL ROLE=PORTA.3
    SYMBOL BUZER=PORTA.5
    SYMBOL LED=PORTB.1

PAUSE 300
    HIGH LED   
    LCDOUT $FE,$40,0,1,2,18,10,4,0,0     \'LCD 0. KARAKTER HAFIZASI ONAY İŞARETİ
    LCDOUT $FE,$48,0,17,10,4,10,17,0,0   \'LCD 1. KARAKTER HAFIZASI ÇARPI İŞARETİ
    LCDOUT $FE,$50,16,8,4,2,4,8,16,0     \'LCD 2. KARAKTER HAFIZASI YÖN İŞARETİ
    LCDOUT $FE,$58,14,17,16,16,17,14,4,0 \'LCD 3. KARAKTER HAFIZASI Ç HARFİ
    LCDOUT $FE,$60,4,0,14,4,4,4,14,0     \'LCD 4. KARAKTER HAFIZASI İ HARFİ
    LCDOUT $FE,$68,10,0,14,17,17,17,14,0 \'LCD 5. KARAKTER HAFIZASI Ö HARFİ
    LCDOUT $FE,$70,14,0,15,16,19,17,15,0 \'LCD 6. KARAKTER HAFIZASI Ğ HARFİ
    LCDOUT $FE,$78,10,0,17,17,17,17,14,0 \'LCD 7. KARAKTER HAFIZASI Ü HARFİ
GIRIS:
    LCDOUT $FE,1,\" OTOMAT\",4,\"K \",3,4,3,\"EK \"
    LCDOUT $FE,$C0,\"    SULAYICI    \"
    PAUSE 1500
    LCDOUT $FE,1,\"    TASARIM    \"
    LCDOUT $FE,$C0,\"   FERHAT YOL   \"
    PAUSE 1500
    LCDOUT $FE,1
ZMN=0:SNY=0
GOSUB BIPBIP

END

yargicim

lütfen yardım edin yoksa kafayı yicem ben bununla yeni birşeler buldum fakat bunu nasıl modifikasyon edeceğimi bulamıyorum

Mucit23

Merhabalar
Konuyu yeni gördüm. Açıkçası işten dolayı pek vakit bulamıyorum ama eğer basit bir işlem ise gerekli düzeltmeyi yapabilirim.

Tam olarak nasıl çalışması isteniyor. Ayrıntılı olarak anlatabilirseniz iyi olur.

yargicim

Öncelikle ilginizden dolayı müteşekkirim. Çok teşekkür ederim.
     Bir program içerisinde iki adet sayıcı olacak ikisininde sürelerini lcd ekranda görerek girebileceğim. Sayıcılar arka arkaya sayacak Birinci sayıcı süresi kadar çıkış aktif ikinci sayıcı kadar aynı çıkış pasif olacak. Yani bir role 1. sayıcı süresi kadar çekili kalıp 2. sayıcı süresi kadar bırakılı kalacak. Yanlız ben dur demedikçe durmayacaklar. Yani sürekli olarak sayacaklar.Taki süreler değiştirilene kadar.
   Nette aşağıdaki devreyi buldum bir de c kodları var ama onlarımda lcd.c kodlarını çözmeye çalışıyorum ama maalesef hiç bir sonuca ulaşamadım.
  Yapacağınız yardımlarla bu programın üstesinden geleceğimi düşünüyorum.

Mucit23

Anladığım kadarıyla 1 adet çalışma süresi 1 adette kapanış süresi olacak. Saat ve dakika olarak ayarlanacak ikiside.

Diyelim çekili kalma süresi 2saat15 dakika, bırakma süresi ise 3 saat 25 dakika. Tamam bunda sıkıntı yok sürekli olarak 2 saat 15 dakika çekili kalıp 3 saat 25 dakika röle bırakacak. Sonra tekrar röle çekecek ve 2 saat 15 dakika boyunca çekili kalacak. Bu döngü sürekli tekrarlanacak.  Ozaman ana çalışmada bir adet start bir adette stop butonu olması lazım. Start dediğin zaman döngü başlıyacak, Stop dediğin zaman döngü tamamen duracak. Bununda olması lazım.
Eğer acil değilse hafta sonu bu dediklerini yapacağım. bu aralar çok yoğunum.

yargicim

Öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.
Evet istediğim tam anlamıyla bu şekilde ancak saniye de olması gerekiyor, eğer sizi yormayacaksa. Çünki tahminen açık kalma süresi şimdiki çalışmamda 10 saniye civarında tabi bu sabit değil bazen bu süreyi değiştirmem gerekecek.
Kapalı kalma süresi de 20 dakika civarında falan yine buda zamanla değişecek.

Mucit23

Tamam saniyeyide eklerim.

Hangi amaçla kullanacaksınız bu sistemi? Tam olarak neyi kontrol edecek acaba

yargicim

tarlada sisleme diye bir sistem kullanıyorum bu sistem bitkiyi 5 sn suluyor ve yaklaşık 10 dk bekliyor. Bu şekilde zaman aralıkları ayarlanarak bitkiler ne tamamen kuru kalıyor nede çok yaş.Bu sistemi çlıştırmak istiyorum.

Mucit23

Merhaba

Yoğunluktan dolayı unutmuşum. Hafta sonu birşeyler yapmıştım.
Programı düzenledim. Bir incele istersen

Bu şekilde sulama ayarlarında ilk başta sulamanın açık olup olmadığı kontrol edilir. Daha sonra çalışma süresini saat dakika ve saniye cinsinden girmen gerekir. Ardından durma süresini yine saat dakika ve saniye cinsinden girmen gerekir. Sonra menüden çıktığında sulama işlemi başlar. Ayarladığın süre kadar çalışır, Ayarladığın süre kadar durur. Bu şekilde sürekli devam eder. Taki sulama ayarları menüsünde sulamayı kapatana kadar.

Fazla özenemedim açıkçası ama işini mutlaka görür. Ufak tefek hatalar çıkabilir. Bundan sonra hataları gördükçe düzenleriz.

Dosyalar aşağıdadır.

yargicim

Öncelikle bana ve projeme vermiş olduğun değerden dolayı teşekkür ederim. Bu programı hangi dilde yazdığını soracaktım ve hemen devreyi deneyip sonucu size bildireceğim.

yargicim

Merhaba syn Mucit23 kusura bakma uzun süredir şehir dışında olduğum için devreyle uğraşma fırsatım olmadı ama nihayet dün akşam bitirdim ve harika oldu tam istediğim gibi çalışıyor. Ellerine sağlık.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın