devrede kondansatörler ve dirençler yerleştirilmesi hangi yöntemle yapılıyor

Başlatan harekir1, 24 Haziran 2012, 11:20:34

harekir1

arkadaşlar devredeki kındansatörlerin yerleştirilmesi hesaplanması dirençler falan bunu açıklayacak birici veya açıklaya yazı örnekleri önerecek kişilerin yardımı bekliyorum devrenin hagi mantıkla yapıldığını anlamaya çalışıyorum daha yeniyim şimdiden teşekkürler

kudretuzuner

Merhaba
Komplike devre tasarımını modüller halinde yapmanızı öneririm.Mesela isis devrenizi çizdiniz çalıştığını gördünüz ama güvenmeyiniz.Bu çalışmayı brotoboarda uygulamanız gerekir.Burada da çalıştı ise sistemi bir kaçgün devamlı test ediniz.Kritik yerlerdeki voltaj ölçümlerini yapınız.entegre voltaj giriş ayağı ile şase arasına 100nf koyunuz.Direnç değerleri zaten matematiksel hesaplarla bulunur.Ama standart olmuş değerler de vardır ben bc338 transistörünün beyzinde 1k direnç ile pulldown direnç olarak da 10k kullanırım.Tabii bu 5-10v arası çalışmalar içindir.Özetle yapacağınız projeyi kısımlara ayırarak tasarlayınız.(besleme katı-sinyal giriş-sinyal işleme-sonuç .....vs)elektronik mühendisliğini okuyan arkadaşlar zaten bilir ve hesaplarını da yapabilirler ama amatörler için önereceğim birçok parametreler var örneğin sinyal girişleri
besleme devresine , spark (kıvılcım)üreten elemanlara yakın olmamalıdır.Isınan elemanlar(voltaj regülatörleri,güç transistörleri....vs mutlaka uygun soğutucu ile soğutulmalıdır)Çok tasarım ve de çok prototip yapmak tecrübeyi de beraberinde getirir.Kolay gelsin.
KU

harekir1

tamam işte 100 nf 1 k falan bu terimleri hangi hesaba göre yerleştiriyoruz ben bunu öğrenmeye çalışıyorum

kudretuzuner

Merhaba
Eğitim durumunuzu bilmediğim için nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum.Şöyle bir açıklama yapayım devre tasarımı başlı başına bir hesap ve kitap işidir.Nerede kaç volt olmalı nereden kaç amper veya miliamper akmalı,hangi elemanlar birbirine yakın olmalı veya olmamalı gibi bilgiler gerekir.En basitinden OHM kanunları ve kirşof kanunları size yol gösterir

http://www.google.com.tr/#hl=tr&sclient=psy-ab&q=ohm+kanunu&oq=ohm&aq=1&aqi=g4&aql=&gs_l=hp.1.1.0l4.0.0.1.375.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0.lA_HsoVgsiE&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=c6ad4f570e8f264e&biw=1011&bih=559

http://www.google.com.tr/#hl=tr&gs_nf=1&pq=ohm%20kanunu&cp=5&gs_id=r&xhr=t&q=kir%C5%9Fof+kanunu&pf=p&sclient=psy-ab&oq=kir%C5%9Fo+kanunu&aq=0l&aqi=g-l4&aql=&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=c6ad4f570e8f264e&biw=1011&bih=559
KU

harekir1

ben daha yeni başladım sayılır bana internet üzerinden megep in eğitim modüllerinin linkini koyarmısın ve bunlar yeterince iyi bilgilendirirmi?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın