kondansatör ile led yakma yardım?

Başlatan aegeanxtr, 16 Haziran 2012, 21:13:38

aegeanxtr

Arkadaşlar 4 adet ledi seri bağlayıp 12 volt ile yakıyorum, voltajı kestiğimde 2 adet paralel bağlı 16 volt toplam 4400 mf kondansatör sayesinde ledler kısa bir süre yanık kalıp yavaş yavaş sönüyor. Buraya kadar herşey güzel. Fakat kondansatörler tamamen boşken voltajı ilk verdiğimde temas noktasında ufak bir kıvılcım ve punta kaynağı gibi küçük bir yapışma oluyor. Ledleri araba da kullancağım için kıvılcım olayı tehlikeli bu durum için ne önerirsiniz ilk temas anındaki kıvılcımı nasıl engelleyebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

yazici67

Devreye seri bir akım sınırlayıcı direnç ( 100 Ohm olabilir ) ve bir diyot ( 1N4001 vs.vs. farketmez ) bağlayabilirsin...

aegeanxtr

diyot denedim olmadı direnç denemedim birde direnç bağlayıp öyle deneyim. Teşekkürler.

yazici67

Diyotu doğru yönde bağladıysanız ark yapmaması gerekir.Tabii diyot delinmemişse... Ayrıca diyot ve direnci ayrı ayrı denemeyin seri olarak devreye bağlayın...
Not: \"Diyot denedim olmadı\" derken Ledler mi yanmadı yoksa ark mı yaptı?

aegeanxtr

diyodu seri ve paralel bağlayıp denedim ledler yandı fakat yine ark yaptı.

yazici67

Diyodu nereye seri bağladınız? Bağlantı aşağıdaki gibiyse ve diyot sağlamsa ark yapmaz

aegeanxtr

yazici67

Bu şekilde ark yapması imkansız gib birşey :-/ Bir daha deneyin :)

aegeanxtr

aegeanxtr

Ledleri beyaz olarak arabanın kapı kollarının altına görünmeyecek şekilde yerleştireceğim. Kapıyı açınca ledler yanacak kapatınca belirli bir süre yanıp yavaşça sönecek gece güzel bir görüntü olacağını düşünüyorum :) Aslında kapıyı kapatınca 10 saniye yanık kalıp 5 saniye içinde yavaşça sönse daha güzel olacak ama en basit yolu bu galiba.

yazici67

O zaman led sayısını 3\'e düşürüp zener le yapabilirsiniz.İsterseniz onun da devresini çizebilirim...

aegeanxtr

yazici67

Yalnız kondansatörü biraz büyütmek gerekir ben devreyi 6.8 volt 1w zener ve 6800uF kondansatörle çizdim.

Adnancoskun

anahtarın uçları arasına 470nF bir kondansatörü seri bağla... hepsi bukadar..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aegeanxtr

Adnancoskun

aegeanxtr

Adnancoskun

evet resimdeki zener değil, her cam gibi duran diyot zener değildir :D

aegeanxtr

Peki zeneri nasıl ayırt edebilirim? ve kaç volt olduğunu nasıl anlayabilirim?

Adnancoskun

öncelikle datasheet diye üretici firmanın yayınladığı veriler var. Ona bakmak lazım... eğer elinizde bir zener var ve onun değerinin ne olduğunu bilemiyorsanız, o zaman basit olarak zenere seri bir direnç bağlarsınız 4,5 kohm gibi bir değer, sonra gerilimi verip zener üzerindeki gerilimi ölçersiniz..

Adnancoskun

aegeanxtr

Zahmet oluyo ama bişey daha sorucam. Şimdi 1 tane üzerine bzx55c yazan diyot buldum netten baktığımda zener olduğu yazıyor. şimdi bunun katot ucuna 4.7 kohm direnci seri bağladım direncin ucunu 12v artıya zenerin anot ucunu 12v eksiye bağlayıp zenerin üstündeki gerilimi multimetrenin dc voltaj ölçme kademesinde ölçmem gerekir değil mi? ve kaç volt gösterirse zenerin çalışma voltajı o mudur?

Adnancoskun

aynen öyle   
+ dan 4,7 kohm ile zenerin katoduna bağla, - ucuda zenerin anoduna bağla. multimetre ile zenerin iki ucu arasındaki gerilimi ölç. eğer 12 volt verdiğin halde 12 volt görüyorsan bu zener 12 volt dan daha yüksek bir değerdir, o zaman da giriş gerilimini yavaş yavaş artır. ve zenerin üzerindeki gerilimi ölç, bir noktada sabit kalır, işte orası zenerin gerilim değeridir.

aegeanxtr

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın