mono amfiyi stereoya çevirme

Başlatan emir28, 11 Haziran 2012, 12:25:31

emir28

arkadaşlar köyümüzün camisinde bulunan amfinin çıkışlarını arttırmamız gerekiyor. bunun için de çıkışı mono dan stereo ya çevirmemiz gerekiyor. çıkış olarak tek çıkışı var bunu arrtırmak için paralel almam lazım. mono da sıkıntı olabileceği kanısındayım. bu devre onun için lazım. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

yazici67

Mono\'dan Stereo yapmak hiçbir şeyi değiştirmez :).Yükseltici (anfi) stereo ise iki girişede aynı mono sinyali verebilirsiniz.Zaten stereo sinyalin esas amacı 3B ses elde edebilmek yani yön duygusu katabilmek.
Mono jakın ses çıkışını stereo jakın L ve R kablolarına direkt bağlayın...

Adnancoskun

yazınız benim açımdan yetri kadar anlaşılır değil, ancak benim anladığımı belirteyim öncelikle,
sizin anfi mono çıkışlı ve tek hoparlör bağlıyorsunuz, çıkışı stereo nasıl yapılır? yapılmaz sadece çıkışa paralel hoparlörler bağlayabilirsiniz. bu ise stereo yapmaz sadece hoparlör sayısını artırmış olur, eğer sizin camii nizin farklı yerlerine hoparlörler koymanız gerekiyorsa, o zaman hoparlörleri koyarsınız ama hoparlörleriniz trafolu hoparlör olmalı, ve ayrıca anfinizin de hat trafosu olmalı empedans uygunlaştırıcılı, eğer anfinizin önden ve arkadan çekilmiş resimlerini ilave ederseniz ve kaçtane hoparlör bağlayacağınızı yazarsanız çözüm üretmek kolay..

giriş sayısını (mikrofon girişi) artırmayı kastetmediniz sanırım....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

yazici67

@Adnancoskun bir sorum olacak mono hatta iki hoparlör paralel bağlanırsa devre çok mu fazla yüklenir? Yani anfi çıkışlarına zarar verir mi? Ya da kaç Watt bir seviyeden sonra sorun çıkartır ?

asma

Ben biraz cevaplamaya çalışayım.
Esas olan amfiye uygun empedansta hoparör(yük) bağlamaktır.
Kullanılan amfi ve mevcut(veya ilave edilecek) hoparlör hakkında bilgi verilmemiş.(veya gerek duyulmamış)
Camilerde çok rastlanılan trafolu çıkışı olan amp. ve trafo eklenmiş basınçlı hoparlörlerdir.
Bu sisteme aynı yöntemle ilave yapılabilir; fazla yüklenme, seri-paralel bağlantı hesabı gibi sıkıntılar olmaz.
Eğer amp. çıkışı 4 ohm ise ve 16 ohmluk basınçlı hoparlörden 2tane varsa 2 tane daha paralel bağlarsanız, ses artar (teoride 4 kat) amp. ısısı artar (çalışabileceği değerlerde) kısaca sorun çıkmaz.
Daha fazla yüklenirseniz olabilecekler:
Fazla ısıdan çıkış transistörleri bozulur. (giderken yanında birkaç hoparlörde götürürler)
Bunu önlemek için kullanılan, sigorta, aşırı akım koruma, DC koruma, termal koruma gibi sistemlere iş düşer. Bunlar yeterli olduğu sürece kalıcı hasar yerine düşen kaliteyle karşılaşılır.

Kolay gelsin.

emir28

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 11 Haziran 2012, 16:36:43yazınız benim açımdan yetri kadar anlaşılır değil, ancak benim anladığımı belirteyim öncelikle,
sizin anfi mono çıkışlı ve tek hoparlör bağlıyorsunuz, çıkışı stereo nasıl yapılır? yapılmaz sadece çıkışa paralel hoparlörler bağlayabilirsiniz. bu ise stereo yapmaz sadece hoparlör sayısını artırmış olur, eğer sizin camii nizin farklı yerlerine hoparlörler koymanız gerekiyorsa, o zaman hoparlörleri koyarsınız ama hoparlörleriniz trafolu hoparlör olmalı, ve ayrıca anfinizin de hat trafosu olmalı empedans uygunlaştırıcılı, eğer anfinizin önden ve arkadan çekilmiş resimlerini ilave ederseniz ve kaçtane hoparlör bağlayacağınızı yazarsanız çözüm üretmek kolay..

giriş sayısını (mikrofon girişi) artırmayı kastetmediniz sanırım....

kardeşim doğru anlamışsın en kısa zamanda resim çekip koyacağım
aslında bizim sadece ihtiyaç duyduğumuz şey caminin mevcut anfisini kullanarak çıkış hoparlörlerinin sayısını  arttırarak sesi daha fazla yaymak.en kısa zamanda resmi koyacağım

Adnancoskun

Tamam şimdi oldu,
sen anfinin marka modelini yaz, yada önden ve arkadan resimlerini net olarak çek, gerisi kolay

Adnancoskun

Yazici67 kardeş, evet hangi anfi olursa olsun çıkış empedansına uygun olmayan empedansta hoparlör bağlamak hatadır.
şöyleki, eğer düşük empedans da hoparlör bağlarsan anfinin çıkışından fazla akım çekeceği için ısınır ve yanar, eger yüksek empedans da hoparlör bağlarsan o zamanda verim düşer, istediğin gücü alamazsın, eğer bir anfiye birden fazla hoparlör bağlanmak istenirse , o zaman hoparlörler seri ve paralel bağlayarak uygun empedansa getirilir, eğer hoparlör sayısı çok fazla olacaksa ve bu iş anons sistemi içinse hat trafosu olan bir anfi seçilir ve hoparlörlere de uygun  hat trafosu bağlanarak uygun empedans elde edilir.
Bu açıklama sade ve anlaşılır olsun diye kısa tuttum.. Daha detay da verebilirim.

yazici67

emir28

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Haziran 2012, 14:05:35Tamam şimdi oldu,
sen anfinin marka modelini yaz, yada önden ve arkadan resimlerini net olarak çek, gerisi kolay

resim bu kardeşim arkadan resmi arkadaş çekmeyi unutmuş fakat arkasında sadece hoparlor için tırnaklar var (kıstırmalı tırnak)

Adnancoskun

birader arkadan çekilmiş resim yok mu? esas arka resim lazım...

Yusuf usta

bunu komple değiştirin, bir hayır yapın camiye adam gibi bir anfi alın bence. Biliyorum bu anfiyi bununla uğraşmayın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Adnancoskun

Kardeş birkaç sorum olacak ,
1- camii nin iç alananı nekadar? hacim önemli,,, en.boy=alan değeri lazım,
2- kaç hoaprlör kullanmayı düşünüyorsunuz,
3- hoparlörleri nerelere koymayı planlıyorsunuz?
4- anfinin içinde hat trafosu yoksa hat trafosu koymalısınız.. eğer trafo koyma imkanınız yoksa bana gönderin  ücretsiz olarak ben trafoyu koyup size geri göndereyim..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın