Radyo konusunda yardım lütfen...

Başlatan ilkererginer, 07 Haziran 2012, 13:09:48

ilkererginer

arkadaşlar herkese selamlar öncelikle... 1965 model chevrolet marka otomobilimin orjinal radyosu am bandlı.. ben bu radyonun içini boşaltarak fm kiti denilen kartlardan kullanmak suretiyle fm dinlemek istiyorum.. ancak ne elektronik konusunda ne de bu fm kitleri konusunda hiçbir bilgim yok.. bu konuda yardım ve tavsiyelerinizi rica ediyorum... saygılar..

Adnancoskun

bence o modeldeki bir radyonun içini boşatmayın, o yıla ait radyo bulmak (antikadır şimdi o) alın birtane radyo takın gitsin. Yazık olur radyoya..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ilkererginer

içini boşaltmaktan kastım şu, evimde arabamın parçaları için hazırladığım bir vitrinim var.. radyonun içini zarar vermeden çıkarıp o vitrinde muhafaza edeceğim.. teşekkür ederim tavsiyeniz için dediğiniz gibi bulunmuyor artık bu radyolardan..

Adnancoskun

Arabada kullanmayı düşünüyorsanız özel bir alıcı yapmak gerek, çünkü araç radyolarının duyarlılığı yüksektir. Yoksa piyasada FM kit olarak hazır satılıyor, çok basit alıp 4 tane kablo lehimleyeceksiniz.

ilkererginer

k-10 adında sony cxa1238s çipli bir kit aldım fakat bunda ses çıkışı yok sanırım.. ayriyetten birde ses çıkış kartı mı almalıyım acaba ? veya ikisi bir arada olanı yok mudur ?

Adnancoskun

evet basit olarak TDA2002 veya benzer bir entegre ile rahat dinleyebileceğiniz bir anfi yapabilirsiniz, eğer araç içerisinde dinleyecekseniz daha güçlü entegreler var, onalrı da tavsiye ederim, hatta isterseniz baskı devre ve şemasını çizebilirim, yada yapılmış örnekler var onlar üzerinden de konuşabiliriz.

ilkererginer

inanın çok sevinirim.. hazır birşeyler bulmak çok daha mantıklı elektronikten anlamayan benim seviyemde biri için.. sadece hoparlör ve aküden gelen 12v +- bağlayabilecek bilgim var zira..

ilkererginer

radyonun birkaç resmini de ekleyeyim hatta bilgilendirme amaçlı..

Adnancoskun

ya gözüm kardeşim, o radyo resmen tarih kokuyor, gel etme, sen onu dağıtma, yerine hurda bir radyo bulup ona devre yapığ yerleştirelim... yazık olur radyoya, bu devirde öyle kanal ayarı hareketli nüveli radyolar falan yok artık...
birde msn yazarsan sana baskıdevresi ile birlikte sadece 4 kablo bağlayacak bir devre göndereyim, hatta birtane yapılısını göndereyim ücretsiz.

ilkererginer

Adnan bey çok teşekkür ederim çok makbule geçer inanın.. Kimse anlamıyor malesef bu radyolardan.. hatta birkaç elektonikçi arkadaşım hayatlarında ilk defa böyle bir radyo gördüklerini bile söylediler.. bu çok karamsarlaştırdı beni ancak siz tekrar umut verdiniz.. çok sağolun..

ibrahim626

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın