pıc 16f877 ve pwm çıkış sorunu

Başlatan densiz_15, 03 Haziran 2012, 21:53:33

densiz_15

Merhaba arkadaşlar.

PIC16F877 ile pwm duty cycle değerleri ile çıkış voltajını alabiliyorum. Fakat çıkışta akım değeri çok düşük çıkıyor. Çıkışta 20ma akım değeri olması gerekiyor.  Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Yusuf usta

akımı uygun bir transistör veya mosfetle yükseltebilirsiniz. mesela bir IRFZ44\'ün bir numaralı ayağına gerekirse optokuplor kullanarak giriş yapın, orta ayağına +5/12 ne ise voltajınız verin. üçüncü ayakla şase arasında yeterince amperli bir frekansınız olur. ama bunu bir adet BC548 beyzine girerek de yapabilirsiniz frekans bandınız ve amper değeriniz düşükse...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

densiz_15

cevabınız için teşekkür ederim. akım değeri yok denecek kadar küçük. elektronik konusunda daha yeniyim. bahsettiğiniz transistörle nasıl yapabilirim şekil olarak açıklayabilirmisiniz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: densiz_15 - 04 Haziran 2012, 08:09:58cevabınız için teşekkür ederim. akım değeri yok denecek kadar küçük. elektronik konusunda daha yeniyim. bahsettiğiniz transistörle nasıl yapabilirim şekil olarak açıklayabilirmisiniz.

çıkışta elde ettiğiniz frekans bandınızı, frekansın genlik (V) değerini ve akım miktarını yazarsanız ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

densiz_15

Yusuf usta

densiz_15

göndermiş olduğunuz devreyi kendi devreme ekledim fakat akım miktarında değişiklik olmadı.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: densiz_15 - 04 Haziran 2012, 18:08:16göndermiş olduğunuz devreyi kendi devreme ekledim fakat akım miktarında değişiklik olmadı.

bunun iki sebebi olur, gelen tetikleme miktarı transistörü tetiklemeye yetmiyor, ya da besleme akımınız buna müsade etmeyecek kadar düşük.

çünkü transistör tetiklendiği anda akım değeri direkt olarak ana besleme kaynağınızla alakalıdır. gelen sinyalin 5volt olması gerekmiyor mu her türlü durumda diye de bir soru ben sorayım. benim bildiğim pic\'in çıkış portunda her türlü ya 5 volt olur ya da olmaz. tabi ben yazılım ve pic konusunda çok bilgili değilim, eğer öyle birşey varsa da kullandığınız transistör çıkışına bir tane daha ekleyin derim. ilk transistörün emitör ucunu diğerinin beyzine direkt girin böylece kazancı yükseleceği için tetiklemeye gücü yetmediği için ise bu akım düşüklüğü çözmüş olursunuz.

yazici67

PWM kare dalga AC gerilim olduğu için çıkışına bir filtre koyarak Mosfet\'i sürebilirsiniz.
Birde PWM çıkışıyla darlington bağlantılı iki transistörü anahtarlarsanız kazanç artacağından akımda artar.
Bu çıkışla MOSFET sürebilirsiniz.Ayrıca transistör beslemeleri ile PIC beslemesini ayrı tutmaya çalışın.Besleme gerilimi yük binince çökeceğinden PIC resetlenebilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın