115/220 volt inverter

Başlatan kdr042, 02 Haziran 2012, 10:54:29

kdr042

iyi günler 320volt sakinleri elimde bir adet jeneratör bulunmakta amerikan yapımı oldugu için etiketyinde

115 volt
9,5 ampers
1100 waat 

özellikleri var bu özelliklerde bir 220 invertör yapmak istiyorum elinde olan arkadaslar paylasırsa yada bu aletyi nasıl 220 ye ceviririm fikri olan söylerse sevinirim  şimdiden tesekkür :)

dhan000

en basit haliyle  115volt girişli 220volt çıkışlı 1100watt gücünde bir trafo kullanarak çevirebilirsiniz...

kdr042

Yusuf usta

trafodan başka bir yöntemi yok. çünkü diğer yöntemlerin hepsinde trafo zaten var.

tek başına trafo iş görüyorken kalabalık devre yapmak mantıklı değildir. bir trafocuya gidin sardırın. 200 lira verirsiniz en çok. güçlü bir 220V olur.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

dhan000

trafo en yalın ve basit halidir... bunun dışında 115v acyi dogrultup smps devreler ile 310vdcye çevirip daha sonrada bu 310vdc yi dc-ac inverterler ile 220vac ye çevirebilirsiniz ama bu biraz karmaşık bir iş olur ve çıkışın sinus olması için spwm inverter kullanmak gerekir...yoksa çıkış kare dalga veya sinus benzeşimli olurki her alet bu çıkış sinyaliyle çalışmayabilir veya sorunlu çalışabilir...

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mehmet254

Adnan hocam ben 300-400 wat lık inverterler yaptım,fakat aynı devre üzerinden aküyü şarj edemiyorum,trafolar çok büyük yerine troid nasıl kullanılır,ayrıca röle ilavelerini nerelerde kullanmalıyımki tam otomatik kendi çalışsın,teşekkür ederim.

Adnancoskun

hangi devereyi uyguladın paylaşabilirmisin, onun üzerinde konuşalım, sistem kendi şarj etsin istiyorsak çıkışa bir role koyuyoruz, role elektrik varken enerjileniyor ve trafonun çıkışını şebekeye bağlıyor, elektrik kesildiği zaman role bırakıyor ve inverter devreye giriyor, çift kontak role işimizi görür.
Ama bu UPS değildir, unutmayın.

mehmet254

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 29 Haziran 2012, 09:50:17hangi devereyi uyguladın paylaşabilirmisin, onun üzerinde konuşalım, sistem kendi şarj etsin istiyorsak çıkışa bir role koyuyoruz, role elektrik varken enerjileniyor ve trafonun çıkışını şebekeye bağlıyor, elektrik kesildiği zaman role bırakıyor ve inverter devreye giriyor, çift kontak role işimizi görür.
Ama bu UPS değildir, unutmayın.
http://www.researchcell.com/wp-content/uploads/2009/06/ups-inverter-circuit.jpg     ewet hocam bunu yaptım ,çalışıyor. tam otomatik yapmalıyım,hem şebekeden,olmazsa akümden çalışmalı,fan uygulaması iyi olur.trafo sarmasını sizden ögrendim,süper sarıyorum,sarım cetveli bile yaptım.bobinajcılar bile şaşırdı,kısaca otomat devresinde yardımcı olmanızı bekliyorum.saygılarımla,

Adnancoskun

ben sana şemayı çizip buraya ilave edeyim, ama yarına anca, :D

Adnancoskun

şemayı çizdim ama küçük bir eksiği kaldı, akşama tamamlar gönderirirm,

mehmet254

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Temmuz 2012, 12:34:36şemayı çizdim ama küçük bir eksiği kaldı, akşama tamamlar gönderirirm,
adnan hocam 320 volttaki sinüs inverterlere baktım,inceledim,5 entegreden başlıyor,çok  kalabalık,50 ye yakın direnç diyot grupları var,çok teşkilatlı,sizce 600 watt sinüs inverter,daha pratik mümkün ise,ama sonuçda sinüs inverteri yapmalıyım.her iki forumdada geziniyorum,ciddi durumumu farkettirdim sanırım.yapmak ve başarmak istiyorum.

Adnancoskun

mehmet kusura bakma ne olur, birkaç gündür çok yoğundum, şemayı ilave ediyorum.
şimdi çizdiğimiz devrenin açıklamasını yapacak olursak
 220 volt giriş ve 12 volt çıkış bir trafo aldık, ondan çıkan gerilimi doğrultup roleyi besledik, yeşil renkte çizdiğim hat 220 voltu invertere vermek için kullandık, burada dikkat edilmesi gereken nokta şu,
rolenin normalde kapalı kontağını inverterin beslemesi (+12V) için kullandık, çünkü eletrik yokken role enerjisiz ve kapalı kontaktan geçen eleketrik enerjisi inverteri besleyecek ve inverter çalışacak. rolenin normalde açık olan diğer taraf kontağı da 220 volt\'u inverter çıkışına vermek için kullandık. elektrik gelince role çekecek ve inverterin enerjisini kesip 220 volt\'u inverter çıkış prizine verecek, bu şekli ile biraz ups\'e benzedi, yani elektrik kesilince inverter devrede, elektrik gelince inverter devreden çıkıyor doğrudan şebekeden besleniyor.
Gelelim şarj olayına, inverterde kullandığın transistörler aynı zamanda bir diyot karakteristiği göstereceği için akün transistörler üzerinden şarj olur, ancak şarj bitince keser mi? hayır kesmez... eğer kesmesini istiyorsan akü için ayrı bir şarj devresi yapmalısın...
Anlaşılmayan bir yer olursa görüşelim kolay gelsin.

mehmet254

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Temmuz 2012, 12:16:47mehmet kusura bakma ne olur, birkaç gündür çok yoğundum, şemayı ilave ediyorum.
şimdi çizdiğimiz devrenin açıklamasını yapacak olursak
 220 volt giriş ve 12 volt çıkış bir trafo aldık, ondan çıkan gerilimi doğrultup roleyi besledik, yeşil renkte çizdiğim hat 220 voltu invertere vermek için kullandık, burada dikkat edilmesi gereken nokta şu,
rolenin normalde kapalı kontağını inverterin beslemesi (+12V) için kullandık, çünkü eletrik yokken role enerjisiz ve kapalı kontaktan geçen eleketrik enerjisi inverteri besleyecek ve inverter çalışacak. rolenin normalde açık olan diğer taraf kontağı da 220 volt\'u inverter çıkışına vermek için kullandık. elektrik gelince role çekecek ve inverterin enerjisini kesip 220 volt\'u inverter çıkış prizine verecek, bu şekli ile biraz ups\'e benzedi, yani elektrik kesilince inverter devrede, elektrik gelince inverter devreden çıkıyor doğrudan şebekeden besleniyor.
Gelelim şarj olayına, inverterde kullandığın transistörler aynı zamanda bir diyot karakteristiği göstereceği için akün transistörler üzerinden şarj olur, ancak şarj bitince keser mi? hayır kesmez... eğer kesmesini istiyorsan akü için ayrı bir şarj devresi yapmalısın...
Anlaşılmayan bir yer olursa görüşelim kolay gelsin.
[/quote Adnan hocam şema güzel anlaşılıyor,teşekkür ederim,yalnız elektrik gelince röle çekecek ve inverter çıkışına primere 220 volt gelecek,direk bağlantı olacak,yani trafoya  gelmesi normalmidir.İnverterde kullandığın transistörler üzerinden şarj olur denilmiş,bu olablirmi.?Yani 220 volt primerden geçip,sekonderden çıkıp,benim tip35c  ler üzerinden  rahatlıkla aküm beslenirmi diyorsunuz.rölem ve trafom  köprü diyotlarım hazır birazdan deneyeceğim.

mehmet254

adnan hocam yukarıdaki cevabı okuyunca olumlu veya olumsuz  bildirirmisiniz.

Adnancoskun

evet aynen akün şarj olur, yalnız transistörleri epeyce büyük soğutucuya bağlamalısın..

mehmet254

Evet adnan hocam inverter çalıştı,sorun yok,tv.pc. ve 3 lambam çalışıyor.tabii uydu yükselticilerde çalışıyor.trafom400 watt çivarında olması iyi oldu.yalnızca mini buzdolabım tek çalışabiliyor.Dün akşam biten aküyü dolduruyor.14 saat oldu dolmak üzere, destekleriniz için teşekkür ederim.şimdi sizin bahsettiğiniz 12vdc-300vdc çevirip,osilatör ile 230 ac çıkışı alma devreme hemen başlarsak iyi olur,boş kalmayayım.teşekkür ediyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın