Samsung 32" lcd tv inverter sorunu

Başlatan santralist, 28 Mayıs 2012, 17:31:28

santralist

Merhaba arkadaşlar

Elimde samsung 32\" Le32a330j1 model lcd tv var.Görüntü yok ses var.Cihazın garantisi bitmiş durumda.
Cihazı açtığımda inverter kart üzerindeki 3 adet kondansatörün akmış olduğunu farkettim ve aynı değeriyle değiştirdim ama sonuç aynı. Ekrana ışık tuttuğumda görüntü hissediliyor. Profesyonel değilim ama elektronik bilgim var biraz, kendim tamir etmek istiyorum.Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

Adnancoskun

değiştiğin elektrolitik kondansatörlerin üzerinde kaç volt var? 12 volt, +5 volt ve -12 volty var mı? yüksek voltaj inverter,n 12 volt gerilimi gitmiyordur.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

santralist

35v 220 microfarad 105 C   kondansatörler birebir aynı değerlerde..

Yusuf usta

ELİNDEKİ CİHAZ DA DAHİL bu tür inverter gibi görünen arızaların temel sebebi floresan lambanın bitik olmasıdır. bir tek lambada sorun dahi olsa diğerleri yanmaz.

çözüm:
1- inverterden emin olmak
2- lambalardan ise değişmek ya da altrnatif çözüm üretmek

1- invereter\'a gelen kabloları ölç. 24 V gör. ve amperli bir 24 olduğundan emin olmak için bir 24 v DC lamba ile dene.

sonra ekranda görüntü var iken tetikleme (BL veya on-off yazar) kablosuna 3V ila 5V arası bir sinyal geldiğinden emin ol.

sonra floresanları tak.

her floresanı tek tek çıkarıp her birinin yerine soketten çıkardıkça  hariçten bir floresan lamba tak. tek lamba bozuksa ve o tek lambayı yakalarsan yanar hepsi. sonra ister o lambayı değiştir. istersen yerine ince ufak bir floresan tak içinde dursun cihazın.

2- uğraşmak istemiyorsan 2 ampül girişi olan 2 tane inverter satın al. üniversal olanlardan bağla gitsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: santralist - 28 Mayıs 2012, 18:36:3635v 220 microfarad 105 C   kondansatörler birebir aynı değerlerde..
kondansatörün uçları arasındaki gerilim\'i ölçtünüz mü? kaç volt, inverterin beslemesi geliyormu?
kondansatörlerin uçları arasındaki gerilim değeri varsa ve doğru değerde ise, resimde pek belli olmuyor ama SMD sigortalar vardır, beyaz renkte olabilir, onların sağlamlığını kontrol et.

santralist

merhaba yardımlarınız için teşekkürler;

Güç kartından invertere gelen kablodan 24,3 V ölçtüm. Sonra BL ve on-off uçlarından siz 3-5 V arası demişsiniz ama ben bu uçlardan 1,789 V ölçtüm. Daha sonra konnektörü invertere taktığımda kondansatör uçlarında (hepsinde) 24,3 V gördüm. Son olarak florasanlara giden kablolardan 380-440 VAC olduğunu ölçtüm.
Hatta daha ileri giderek paneli söktüm komple. Florasanlara ulaştım.Florasanların hepsinin kök kısmında nokta şeklinden biraz daha büyük  kararmalar var. Harici florasanlarım olmadığı için Yusuf Usta sizin son söylediğiniz değişimi test edemedim.
Ayrıca inverter üzerindeki 2 adet beyaz renkteki sigortaların sağlamlığını kontrol ettim.Sorun yok onlarda da.
Bu durumda geriye florasanları değiştirmek kalıyor sanırım.Bakmam gereken başka yer varmı acaba.teşekkürler

Yusuf usta

Alıntı yapılan: santralist - 28 Mayıs 2012, 21:57:12merhaba yardımlarınız için teşekkürler;
........................

Florasanlara ulaştım.Florasanların hepsinin kök kısmında nokta şeklinden biraz daha büyük  kararmalar var. Harici florasanlarım olmadığı için Yusuf Usta sizin son söylediğiniz değişimi test edemedim.
Ayrıca inverter üzerindeki 2 adet beyaz renkteki sigortaların sağlamlığını kontrol ettim.Sorun yok onlarda da.
Bu durumda geriye florasanları değiştirmek kalıyor sanırım.Bakmam gereken başka yer varmı acaba.teşekkürler

Evet ustam görülen teşhis doğrudur, Floresanlar gitmiş.

Yalnız size bir ip ucu vereyim, o U tipi floresanlar pek çok markada var. ve işin güzel tarafı daha floresanları yeni bir çok ekran kırılıyor ve servislerde değiştiriliyor. kalan kırık ekran floresanları da sizlere kolaylık sağlayacak ucuzlukta o servislerden bulunabilir. ben bile bir tane saklıyorum ne olur ne olmaz diye.

ekran kaç inç ise söyleyerek tamircilere ve servislere sorun.

santralist

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 28 Mayıs 2012, 22:57:14Evet ustam görülen teşhis doğrudur, Floresanlar gitmiş.

Yalnız size bir ip ucu vereyim, o U tipi floresanlar pek çok markada var. ve işin güzel tarafı daha floresanları yeni bir çok ekran kırılıyor ve servislerde değiştiriliyor. kalan kırık ekran floresanları da sizlere kolaylık sağlayacak ucuzlukta o servislerden bulunabilir. ben bile bir tane saklıyorum ne olur ne olmaz diye.

ekran kaç inç ise söyleyerek tamircilere ve servislere sorun.

Yusuf usta çok teşekkür ederim. bu florasanlar markaya göre değişiklik gösteriyor mu ? benim tv 82 ekran, 82 ekran için u tipi florasan şeklinde temin edebilir miyiz ? Tavsiyeniz üzere öncelikle servisleri araştıracağım. Sıfırını Karaköy piyasasından ya da başka nerden temin ederim acaba ?

Yusuf usta

bu lambaların sıfırını okmeydanı PERPA\'da bir satan vardı ama kartını kaybettim. netten bir bakarsın. karaköyde ya da kadıköyde sanmıyorum bulacağını. zamanında bakanlar bulamadı bana da çok soran oldu.

çünkü 17\" olsa 22\" filan olsa bulunur da, o ebatta lambayı ancak servisinden eski ekran arkasından sökerek bulabilirsin. eski ekranın da kırılmış olanı makbul. çünkü kullanılmadan ömrü dolmadan kırıldıysa ampülü sağlamdır. yoksa zaten  ampül hatası veren bir eski ekran aynı sonuca çıkar.

en kötü ihtimal harici inverter takmakla çözerin sorunu. neden dersen, harici inverter o kadar hassas değil. bozuk ampülü de bir yere kadar yakıyor korumaya geçmeden. ama 24V dayanma sorunu var, hariçten bağlananlar sanıyorum 12-20V arası dayanıyor. iki inverter seri bağlamakla filan uğraşacaksın, diğer kablolar filan ayrıca...  uzun iş yani... sen servislerden bulmaya bak. ekran boyutunu ve U şeklinde diye belirtirsen standart hepsi marka sorun değil.

kolay gelsin.

santralist

Yusuf usta

santralist

Merhaba Yusuf Usta
Floresan buldum bir tamirciden ekran darbeli. komple ekranı aldım 50 tl ye. değişimi yaptım.
Sonuç malesef aynı.yine görünmeyen karıncalar.
İnverter mi sorunlu acaba, ama çıkış voltajları var inverter çıkışnda anlamdım. Öneriniz var mı ?

Yusuf usta

İnverter çıkışlarından 380-440AC voltaj ölçtüğünüzü yazmıştınız. o voltaj şu an yok mu?

Adnancoskun

lambaları taktıktan sonra (lambalar devredeyken) inverterin giriş ve çıkış gerilimlerinde bir değişiklik oluyor mu?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın