Ayarlı Güç Kaynağı

Başlatan Muzoo42, 28 Mayıs 2012, 16:39:19

Muzoo42

Merhaba arkadaşlar...size sorum şu olacak...ayarlı güç kaynagı yapmayı düşünüyorum.... acaba 5 volt için 7805 12 volt için 7812 gibi ayrı ayrı entegre mi kullanmam lazım. yoksa ayarlı bir entegre varmı ? tek entegre ile...birde ac-dc çevirmek için hangi devre elemanını kullanayım ?
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

ustam LM317 derim şaşma. bu alet arızalanınca girişi olduğu gibi dışarı da vermiyor oldukça güvenli.
bunun bir şeması olacaktı dün onu konuştuk bir başlıkta oraya bakarsınız.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ApoAtes

Aradığın şey bu mudur ? Köprü Diyot\'u bulamadım proteus\'da afedersiniz bu yüzden 4 adet 1N4001 kullanarak yaptım.  :-[

Muzoo42

Bu Verdiginiz devrede çıkış gerilimini nasıl ayarlıyoruz... diyelim ki 5-12-18 volt alacaz...onu ne ile saglayacaz ?

Muzoo42

ApoAtes

Alıntı yapılan: Muzoo42 - 29 Mayıs 2012, 09:07:49Bu Verdiginiz devrede çıkış gerilimini nasıl ayarlıyoruz... diyelim ki 5-12-18 volt alacaz...onu ne ile saglayacaz ?
Orada kullanmış olduğumuz potansiyometrenin amacı zaten çıkış gerilimini ayarlamaktır.

Muzoo42

Daha dijital yani daha güvenilir bir sistem yokmu...benim bildiğim potansiyometre analog...benim istedigim olay tam 5 volt olsun +-0.1 volt...potansiyometre yerine başka bir eleman varsa olur :D

ApoAtes

Bu konuda pek bilgim yok :) Arkadaşlar yardım edecektir ama :)

Muzoo42

Yusuf usta

ustam potans olması tolerans anlamına gelmez. bu entegre ayarlandığı voltajı her türlü korur. çok hassastır. Eğer ben potansla uğraşmam dersen o da basit, kaç ayrı voltaj istiyorsan o sayıda kademesi olan bir komitatör alıyorsun. her kademeye o voltajı çıkaran direnci takıp sabitliyorsun. bu kadar hepsi.

ben 6.2V gereken çok hassas bir devre için kullanıyorum. giren voltaj 10 ile 34V arasında saniyede 3 kez değişiyor. ama benim çıkışımdaki voltaj sıfır toleransla hiç değişmeden, çektiği akım 500mA ile 1.16A arası değişen vericiyi çalıştırıyor.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın