hazır kumandaya pic bağlama

Başlatan chezque, 25 Mayıs 2012, 23:31:42

chezque

arkadaşlar elimde oyuncak araba var uzaktan kumandalı. ben bu arabayı bilgisayar üzerinden kontrol etmek istiyorum. c#ta arayüzüm hazır. ancak kumanda üzerinden asıl bir bağlantı yapmam gerektiğini çözemedim. kumandanın iç yapısı şu şekilde;

seri porttan gelen komutu max232 üzerinden pice aktarıp, picin belirlediğim bacaklarını da kumandadaki yön tuşlarının artı kısımlarına bağlarsam hallolur mu?

Yusuf usta

aşağıda yazdığım sebeplerden dolayı Pic\'in bağlantısını direkt yapmayın...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

kumandadaki tuşlarla bir uca dikkat ettinse zaten eksi voltaj veriliyor. bunun anlamı şudur, hangi butonu şase ile kısadevre edersen o buton aktif oluyor.

Bu yaptığın devreyi bazı arkadaşlar da geçen yıl yaptılar. ben yazılım kısmından anlamam, onu zaten sizler yaparsınız sanıyorum, yalnız butonlara basma işini bir transistörle yapmanızı tavsiye ederim, biz çünkü öyle yaptık ancak netice aldık. öbür türlü pic\'e zarar verebilirsin.

pic\'in dediğin gibi ilgili portlarını butona enerji verecek şekilde ilişkilendir. yani lojik 1 (+5 v çıksın.) bu gelen beş voltu da bir BC transistör üzerinden butonu tetiklemeye kullan. bu bağlantıyı da şöyle yap, BC transistörün emiter ucunu - voltaja bağla. kumandanın eksi voltajı ile devrenin eksi voltajını ilişkilendir. çünkü birisi 5 volt ile kumanda ise 9 V ile çalışıyor ve sanırım beslemeleri ayrı. eğer aynı besleme ile kullanıyorsan şaseleri zaten bir olacağından sorun yok.

BC transistörün kollektörünü butonun şase olmayan ucuna ver.
transistörün orta ayağı beyzdir buraya da pic\'den gelen voltajı 1K direnç üzerinden ver.

sorunsuz çalışacaktır.

kolay gelsin.

chezque

kumanda 3 volt ile çalışıyor. devre dediğin kısım hangisi anlayamadım orayı. max232-pic kısmını diyorsan orasıda 5volt istiyor tabi. beslemeler ayrı olacak bu durumda.

Yusuf usta

evet üstat farketmiyor neticede voltajlar farklı olduğu için beslemen farklı olacak, şaseleri birleştir. devre dediğim evet max ve pic olan taraf.

yalnız benim monte ettiğim kumanda ile aynı o resimdeki, emin misin 3 volt olduğundan. çünkü pili takınca tek tarafta yay görünüyor arkada yay ve başka bağlantı yok. o nedenle 9 volt pil yatakları genelde o şekil olur diye tahmin ettim.

bir de, eğer öyle ise, bu 9 v pile bir 7805 bağlayıp devre voltajına ikinci bir kaynak harcama diyecektim.

gerçi farketmez kumandaya pil kullanıp devrenin beslemesini bilgisayardan da portdan da alırsın... ama kumanda 3 volt ise onu da PCden besleyebilirsin. 3 volt için basit bir regüle yapılabilir. ayrıca voltajı PC üzerine takacağın bir usb kablodan alırsan, her usb port 5V 500mA destekler. bu sırada yapacağın kısa devrelerin PCye zarar vereceğini de göz önüne almalısın.

Yusuf usta

chezque

hocam çektim fotoğrafını da;

chezque

yok harici güç kaynağı koyarım sorun olmaz o. benim korkum kumandaya zarar vermek aslında suan :) dediğin şekilde yarın transistörleri alıp deneyeym. inşallah bir sıkıntı olmadan hallederim. tez sunumundan sonra da projenin tüm halini burada paylaşırım :) özellikle ses tanıma sistemi biraz kasvetliydi. o çok zamanımı aldı. rf haberleşmenin bu kadar zor olabileceğini düşünemedim. sona bıraktım. simdide stres yaptım. son 1 hafta artık cünkü.

Yusuf usta

evet kumanda 3v...
 dediğin gibi 2 pil koyarsın çalıştırırsın sorun olmaz. ama devrenin eksi kablosundan kumandanın eksi kablosuna bir bağlantı kurman gerekiyor bunu unutma. eksiler bir değilken, tek bir kablo hükmetmez çünkü.

başarılar...

chezque

picten +5 volt yollayacağım buraya  da gördüğün üzere 3 voltta çalışıyor. 5 volt zarar verir mi kumandaya?

Yusuf usta

hayır zarar vermez. gelen 5 V zaten 1k üzerinden sadece tr tetiklemek için kullanılıyor. tr şasesi kumandanın ve dolayısı ile birleştirdiğin için devrenin de şasesine gidiyor. ve neticede butona her halükarda -V veriliyor. diyelim ki tr yandı, bir şekilde kısa devre oldu, kumandaya birşey olmaz çünkü en fazla şase verilmiş oluyor, zaten şase butonla direkt veriliyor, yani butona basmış oluyorsun en çok... pic tarafına da şase giderse !k üzerinden gitmiş oluyor, hiç bir etkisi olmaz. her şekilde güvenle kullanıp entegreni korumuş olursun.

chezque

gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır sana hocam. bugün sıfırdan rf haberleşmeyi sağlamaya uğraşmaktan hiç bişey yemedim. ne stresli bir olaydır bu. bu şekilde hallolur inşallah sıkıntı cıkarmadan. tekrar tekrar cok teşekkür ederim.

Yusuf usta

rica ederim, ne demek, takılırsan yaz yazılımla alakası olmayan direkt elektronikle alakalı her türlü konuda elimden geldiğince yardımcı olurum.

chezque

yazılım konusunda sıkıntım yok. c dilini kullanıyorum her yerde o yüzden az çok tecrübe edindim de bu devre konusunda pek deneyimli değilim. okulda yaptırılanlar 4 yıldır basit devrelerden ibaret olduğu için harika mühendisler çıkıyor. işte birazda aklı başında genç olamayınca sonunda böyle sıkıntı, stres oluyor.

bir aksilik umarım çıkmaz ama çıkarsa sorarım. teşekkürler tekrar tekrar. üzerimde o kadar büyük bir yük gibi geliyor ki şu tez işi :)

iyi akşamlar ve tekrar teşekkürler :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın