SHT11 ile ısı nem göstergesi

Başlatan Yusuf usta, 25 Mayıs 2012, 00:08:24

Yusuf usta

bu devrenin hazırı 150 liraya filan satılıyor zaten. çizimleri dosyaları ve sairesi ek dosyada mevcut. ben yaptım. hex kodunu beş altı kez yükledim hata verdi en son ne olduysa yüklendi ve devre sorunsuz çalıştı. bazen hex yüklerken benim program kartı tuhaflaşıyor demek ki. gerçi aynı devreden sonra yine yaptım çalıştırdım, ama hex yüklerken sorun yine yaşadım mı tam hatırlamıyorum. siz de sorun yaşarsanız bir kaç kez deneyin.

sht 11 sensörü pahalı arkadaşlar. kalan kısım birşey değil. ben sensörü 45 liraya buldum çok geldi. kadıköyden baktım 30 liraya buldum en son. sanırım yine o civardadır. ama bu devreye değer derim ben.

PIC16F628                                               
C4=100NF
2X16 LCD DISPLAY OUTPUT             
4MHZ KRİSTAL
R1=R2=10 k                
POT=10K
SHT11 nem ve sıcaklık SENSÖRü            
7805 ENTEGRE
C1=0.01 Uf, C2=C3=22Pf                           
DİYOT=1N4001

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

tesla501

eline  emeğine sağlık yusuf usta  çok güzel devre   ama  bahsettiğin sht  11 sensörü çok pahalı acaba bunun yerine başka bir  sensör kullanılabilri mi ? mesela DS18B20 gibi ...

Egeadiguzel

Şuncacık şeyin fiyatına bak ya. Sonra efendim gençler neden böyle :D

Yusuf usta

bu sensörün pahalı olma nedeni sanıyorum nem algılama olayından dolayı. nem çok hassas bir olay. alkol analizi yapan basit bir sensör bile 20*25 lira ise bu sensör için çok normal.

hep ucuz devreler yapmayın, arada bir konforlu devreler de yapın.

bu devre için değer.

ve kötü haber bu sensör yerine kullanabileceğiniz daha ucuza başka bir sensör yok malesef.

veli dayı

Yusuf abi devre için teşekkürler güzel paylaşım olmuş.aslında bir de açık  pic basic kodları olacaktıki kafamıza göre modifiye edebilirdik mesela nem şu seviyeye düşünce buhar makinasını aç yada sıcaklık şu değere çıkarsa vantilatörü aç gibi.ama böylede güzel elinize sağlık

erg123

Yusuf abi sağolasın da SHT11 için şuan maksimum satış fiyatı 10 tl dir 2 sene önceden de bu kadar pahalı olmaması lazım. Bizim türkler hepten aldı başını gidiyorlar ya

Yusuf usta

erg123

ustam kusuruma bakma oha ya ben türkiye bakmıyorum çinden alıyorum okul için arduino ve dht11 sht11 lm35 sensörlerinden aldım kullandım çinde ucuz ya türkiye aldı başını gidiyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın