Ultrasonik Park Sensörü

Başlatan Yusuf usta, 21 Mayıs 2012, 23:32:14

Yusuf usta

ekteki dosyayı olduğu gibi indirin. çizimler, kitapçık hazırlama dökümanı, ne istersen içinde. armut piş ağzıma düş olayı. teşekküre gerek yok, bir porsiyon adana ısmarlayın arkadaşlarınıza yeter

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

veli dayı

Yusuf usta öncelikle paylaşım için teşekkürler.Devrenin çalışması hakkında biraz bilgi alabilirmiyiz.

anladığım kadarıyla ilk iki taransistör yükseltme yapıyor.sonrasında diyotla doğrultulup simittiringer entegrenin ayaklarına uygulanıyor.buzerin olduğu bölümdeki yer ses frekans osilatörü olarak çalışıyor.fakat mikrofonun biri anfiyle yükseltilirken diğeri niye yükseltilmemiş tam olarak nasıl çalışıyor pek anlayamadım.

Yusuf usta

Arkadaşlar şemaya iyi bakın lütfen. orada iki adet ultrasonik kapsül var mikrofon değil.  piyasada 5 liraya da var 10 liraya da var bunlardan kalitesine göre.

birisi vericidir TX diye yazar. birisi RX yani alıcıdır. devrede zaten bir ultrasonik frekansı üreten 4093 var. ama burada dikkat ederseniz bizim ayrıca bir buzer\'imiz var. buzer ne zaman ses verecek? bu frekans verici tarafından yayılacak, bir engele çarpıp geri dönecek, geri döneni RX alıp bir transistörle yükseltecek. bu yükseltilen sinyali dengeyi bozmak ve dengesi bozulan osilatör sisteminin bu farkı bize buzer\'a yolladığı voltajla göstermesinde kullanıyoruz.

devreyi yaptım ben denedim. fakat şu kadarını söyleyeyim 15-20 cm engeli algılıyor ve ötüyor. kullandığım ultrasonic sensörler dandikti ama ucuza kaçtım biraz. çifti 5 liraydı. tanesi 10 liraya da var, bana uymadı. ne de olsa kullanacak değildim öyle bir denemeydi.

ama devre başarılı ve güzel yani. ben biraz uğraşıp geliştirebileceğinizi de düşünüyorum. ayrıca devre için indirdiğiniz dosyalar içinde açıklaması da uzunca var. incelemenizi tavsiye ederim.

Yusuf usta

içerikten seçme açıklamaları bağlantı sorunu nedeni ile indirme yapamayanlar için alıntılıyorum.

2.2. Devrenin Prensibi

Devre 4093 entegresi ile üretilen 40 Khz sesi ultrasonik ses yayan sensörle yayarak, yine ultrasonik sese karşı duyarlı alıcısıyla bu yayılan sesin çarptığı cisimlerden dönen kısmını algılayıp değerlendirmek prensibi üzerine kuruldu.

3.3montaj ayrıntıları

malzemeleri takarken alıcı ve verici ultrasonik transduserleri ters takmamak gerekiyor.

Diyotları ters takmamak gerekiyor.
Şemada olmayan zener diyot 6,2 volt ve 470 ohm direnci ben ekledim. Çünkü 9volt pille çalıştıracağımız ve hatta araçlarda 12 v akü kullanarak çalışacak bu cihazda voltajın bir şekilde 6,2 volta inmesi gerekiyordu. Daha fazla voltaj devremize zarar verecektir.

BÖLÜM 4  DEVRENİN ÇALIŞMA ESASLARI

devrede bulunan tx sensörüne q2 transistöründe oluşturulan R/C rezonansıyla 40 Khz ses sinyali verilir. Bu ses sinyalinin bir cisme çarpıp geri dönen kısmını algılayan RX sensörüdür. Bu alınan ses sinyalleri, q1 transistörü ile ön yükseltilir. 4093 entegresinin 12 ve 13 numaralı ayaklarına bu sinyal uygulanır. 4093 bir nand kapı entegresidir ve içinde 4 adet çift girişi olan tersleyici vardır. Kapının lojik durumunu değiştirme hassasiyeti vr2 trimpotu ile ayarlanmaktadır.

Burada bir döngü vardır. Q2 tetikleme alıp topraklandıkça verici sensörü de negatif ve pozitif enerji arasında yük durumunda kalmaktadır. Böylece hem verici hem de alıcı sensör çalışmasında birbiriyle etkileşim söz konusudur.

Öneriler

devreye kullanmadığımız bir röle çıkışı koyduk. Bu çıkış çok amaçlı olup, geri giden bir araba çapmak üzere iken dursun diye röle kontağı mesela bujilerin enerjisini kesecek şekilde bağlanıp bir tür motor freni sağlanabilir.
Veya bu çıkışlara bir aracın arka farları bağlanıp aydınlatma sağlayarak manevrayı kolay hale getirebilir.

Eğer bu bir araca bağlanacaksa sensörlerin rüzgar ve sudan korunması için önlem almak önerilir.

veli dayı

detaylı ve mükemmel anlatımıznız için teşekkür ederim.ben tx ve rx yazılarına dikkat etmemişim.kusura kalmayın.yalnız bir şeyi belirtmekte yarar görüyorum entegrenin simith tringer çalışmasıyla kastettiğim hani belli bir voltaj seviyesinden sonra lojik durumlarını anlık değiştiriyorlar ya (liner değiller) onu kastederek yazdım.kapı entegresi olmasından yana bir itirazım yok.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

kartalizm

ben bu devreyi yaptım fakat buzzer dan az ses geliyordu.daha büyük bir buzzer kullanarak daha iyi ses geldi.devre sorunsuz çalışmaktadır.

Mikail

ben bu devreyi yaptım ama c4 kondansatörünü koymayı unuttum , devreye enerji verdim led yandı buzzerden ses geldi ama bunlar sürekli olarak çalışıyo acaba o c4 kondansatöründen mi kaynaklanıyo ?

Yusuf usta

Mikail kardeşim yanlış anlama ama, o kondansatörü bağlayıp denemek burada sormaktan daha mı zordu?
RX sensörü tamamen devre dışı bırakmış oluyorsun onu kullanmamakla. kuplaj amaçlı bir kondansatör ve staratejik noktada...

sen üzerine sakın alınma, hazır burada konuyu açmışken diğer arkadaşlara da bir sitemde bulunayım, birilerine \"arkadaşım resimde gördüğün ve çizimlerine kadar verilmiş bu devre yaptığımız ve sonuç aldığımız bir devredir, çalıştıramadınızsa mutlaka bir hata yaptınız, yol kopukluğu, ters malzeme vs olabilir bakın iyice\" dediğimizde cevap hazır, \"yok kopukluk filan baktık herşey düz takılı\"... yani neden olabilir sorusuna verdiğimiz cevap birebir örnekleniyor... ben bunları saydıysam sen de bunlara baktıysan ne yapabilirim? demek ki başka yerlere de bakacaksın neden çalışmadığını çözmek için biraz çaba sarfedeceksin...

heyecanınızı anlıyoruz ama, bize de onlarca mail geliyor veya soru geliyor, hepsine \"sanki devreniz yanımızdaymış da görüyormuşuz gibi\" cevap veremeyiz ki?

umarım birileri \"hadi oradan, iyi ki birşey biliyorsunuz, havaya bak\" demez... :) sevgiler...

Mikail

yusuf usta sende haklısın , ben c4 kondansatörünü bağladım ama gene aynı okuldaki hocalara gösterdim , hocaların verdiği cevap standart , \' devrene iyi bak gel \' , benim merak ettiğim bu devrede led ne işe yarıyor onu söylebilirmisiniz acaba ? durmadan mı yanıyo yoksa buzzerden sen gelincemi yanıyo ?

Yusuf usta

devrede entegrenin 10 numaralı ucundan çıkan sinyal ile transistör tetikleniyor ve röle sürülüyor. dikkat edersen röle ayağına seri bağlı olan led röle ile beraber yanar. yani led yanıyorsa röle de çekili kalıyor demektir. bunun anlamı, diğer taraftan buzer de ötüyor olmalı demektir.

neden?

çünkü ultrasonic ses sinyali algılanıyor ve mesafe yakın olduğu için cihaz alarmda...

- engel yok, hep ötüyor!

o halde bu cihaz yanlış alarm veriyor, sebebini araştır.

1- tx ve rx sensör ters takılmış olabilir mi? (ayakları değil, rx yerine tx takılı olabilir mi mesela, veya iki sensör de rx veya tx olabilir mi?)
2- konsansatör değerlerinde bir hata olmadığına emin ol, bir diyot ters takılı olabilir mi emin ol,
3- entegrenin 9 nolu bacağını boşa al, ama 100k direnç yine takılı durumda olsun, ötmeyi kesiyor mu? kesiyorsa geri tarafta bir kısa devre ya da arızalı malzeme var.
4- tr karşılık kullandıysan emin ol aynı mı (ayak bağlantıları vs)
5- entegre 7 ve 14 ayaklarına bak bakalım 6volt var mı?
kısa devre olmuş bir yol, entegre ayağında çapak vs sorunun yoksa bu devrede artık bakacağın bir nokta yok demektir. satın aldığın komponentler içinde arızalı bir ürün var demektir. besleme kaynağın zayıf da değilse o devre çalışır.

kolay gelsin.

Yusuf usta

sorunun belli olunca yaz da diğer arkadaşlar da göz önünde bulundursun.

Mikail

eyüp

S.A PAYLAŞIM ÇOK GÜZEL OLMUŞ ANCAK ARES ÇİZİMİNDE ENTEGRENİN
8. AYAĞININ YANINDAKİ 10 KNIN ÜSTÜNDE 2 TANE BOŞ PED VAR ONLAR NE İÇİN
KONMUŞ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Yusuf usta

a.selam arkadaşım.
devrenin yukarıda fotoğrafı var. 8 numaralı ayak önünde bir diyot bir de kondansatör görüyorum fiziken. şemaya bakınca da kondansatör bağlı görünüyor. ares çizimde bunların dışında bir şey mi bağlanmış? çünkü yukarıdaki fotoğraf sizin de baktığınız ares çiziminden basılarak yapıldı.

devrede fotoğrafta da görülen iki boş delik var bahsettiğin yere yakın. onlar şemada da \"test link\" olarak gösterilmiş. yani kısa devre edilerek devre test ediliyor -ki o uçları normalde kullanmıyoruz. Büyük ihtimalle onlardan bahsediyorsun.

eyüp

EVET ONLAR TEŞEKÜR EDERİM YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN

eyüp

S.A BEN DEVREYİ YAPTIMDA BİR KAÇ SORUM OLCAKTI
DEVREYE + - Yİ RÖLE YAZAN YERDENMİ VERİYORUZ?
RX TX SENSÖRLERİNİN KUTUPLARI VARMI?
1N4048 DİYOTLARININ YERLERİNDE DEVRE ŞEMASINDA 1N914 VE 1N60 VAR BİR SIKINTI OLURMU
YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Yusuf usta

Devrede kullanılan diyotlarla devre çalışıyor, şemadaki numaraların yerine uyuyor olduğundan sorun yok. Röle yazan yere röle bağlanır. Ares çizimi açar bakarsanız voltaj verilecek uçlar ayrıdır, yeri bellidir.

eyüp

Ben devreyi kurdum.led sürekli yanıyor buzzerdan ses gelmiyor buzzer 12vluk ayaklarına gelen voltaj 3v 3.5 v gibi gerilim geliyor
+ kutbu aresden anladığım kadar 1n4007 diyotun katotundan - yi anotundan verdim elemanların yönlerine baktım ares çizimindeki gibi buzzera bktım çalışıyor sensörlerin sağlamlık testini bilmiyorum biliyorsanız söylerseniz sevinirim.sensör ve buzzer devreye sığmadı iletken telle çektim. Bu sorun neden kaynaklanır

Yusuf usta

Fotoğrafların çözünürlüğü yüksek, karşılaştır. mutlaka yanlış birşey yapmışsındır. Devre çiziminde kısadevre kalmış bir yer, yanlış karşılık malzeme, ters takılan bir diyot transistör vs olabilir. Daha önceden sorulan sorularda da aynı soruya cevaplarım var bakın değerlendirin...

sensörlerin devreye sığmaması soru işareti. Çünkü sensörlerin farklı ebatta olanları da var mı bilmiyorum. Resimdeki tipte tx rx sensörler baskı devredeki yerlerine oturuyorlar gayet denk geliyorlar. Sendekiler farklıysa bilemem. Buzzer için tamam, onun değişik ebatları var, sığmazsa uzatırsın kabloyla sorun olmaz. Fakat sensör için birşey diyemem. Değişik özellikte sensörler oluyor mu bir araştırmak lazım.

sensörlerin yerini ters takmadın değil mi, tx yerine rx olanı taktıysan çalışmamış olabilir...

eyüp

yardımcı olduğunuz için teşekürler

muratttka123

birebir yaptığım halde neden çalışmıyor anlayamadım

Yusuf usta

yaptığın devrenin baskıdevre alt ve üst resimlerini koy bakalım. elemanlar görünebilir çözünürlükte olsun.

sadomate

devreyı yapabılen varsa calısır durumdakı halının resım ve vıdeosunu gonderebılırmı acaba . ben yaptım devreyı fakat led ve buzzer sureklı yanıo ve ötüyo trımpotla oynadıgım zaman.  . sensor devrede olsun yada olmasın sureklı bu sekılde calısıo . bu arada benım ıcın cok onemlı bu devre .çunkı bıtırme tezı olarak park sensorlerını aldım . ilgilenırsenız cok sevınırım arkadaslar

Yusuf usta

yapılmış ve çalışır halde resim var zaten, ama video yok. eğer yakın zamanda yapan varsa bir video görüntüsü kıyağı yaparsa size faydalı olur. devrenizin alt ve üst resimlerini paylaşın bakalım isterseniz.

azooo44

Arkadaşlar devre şemasında görünen D5  yani gıg diyot yazıyor ben onu bulamadım. devrenin yapılmışındada normal diyot görüyorum. bu diyotun değeri nedir. onun yerine hangi degerdeki diyotu taksam çalışır. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Adnancoskun

D5 diyodu role üzerinde oluşan zıt EMK içindir...
1N4148 olmak üzere 1N4001 veya benzeri herşey takabilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

muratttka123

devreyi yeniden kurdum ve devrede buzzer sürekli ses veriyor  ve trimpotların değerlerini değiştirirken belli bir ayardan sonra nedense ters gerilimle çalışıyor nedenini söyleyebilirmisiniz biliyorsanız ?

elif20

iki gündür bu devreyle ugrasıyorum çalışmadı :(( ne yapacağımı bilmiyorum şimdi.kontrol ediyorum skntı görünmüyor.entegre de voltaj görülüyor ama led de yok

yolgezer

Alıntı yapılan: elif20 - 17 Aralık 2014, 16:37:26iki gündür bu devreyle ugrasıyorum çalışmadı :(( ne yapacağımı bilmiyorum şimdi.kontrol ediyorum skntı görünmüyor.entegre de voltaj görülüyor ama led de yok
entegre sahte olabilir. isterseniz devreninfotosunu gonderin bakalim?

AKMertdinc

gig nedir açıklayabilirmisiniz. nerden sipariş verebilirim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: AKMertdinc - 26 Şubat 2016, 19:57:59gig nedir açıklayabilirmisiniz. nerden sipariş verebilirim

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Mayıs 2014, 18:20:21D5 diyodu role üzerinde oluşan zıt EMK içindir...
1N4148 olmak üzere 1N4001 veya benzeri herşey takabilirsiniz.

AKMertdinc

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 26 Şubat 2016, 23:58:36
çok teşekkür ederim gig yerine 1N4001 kullandım. fakat buzzer sürekli çalışıyor ve tx, rx sensörleri çalışmıyor. .012uF yerine .015uF kullandım. .012uF bulamadım. bundan kaynaklanıyo olabilirmi? okuduğum yorumlara göre bir çok kişi bu sorunla karşılaşmış. devreyi defalarca kontrol ettim ama sorunu bulamadım.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: AKMertdinc - 08 Mart 2016, 15:00:01çok teşekkür ederim gig yerine 1N4001 kullandım. fakat buzzer sürekli çalışıyor ve tx, rx sensörleri çalışmıyor. .012uF yerine .015uF kullandım. .012uF bulamadım. bundan kaynaklanıyo olabilirmi? okuduğum yorumlara göre bir çok kişi bu sorunla karşılaşmış. devreyi defalarca kontrol ettim ama sorunu bulamadım.
daha önceden yapan kişilere devrenizin alt ve üst resimlerini atın bakalım bir montaj hatanız var mı dedim. ve bu konuda sıkıntı yaşayanlara yazdığım cevapları okuyup bakın bakalım sizin de işinize yarıyor mu yaramıyor mu dedim... eh işte,  bencillik edip kendi uğraşıp çözene kadar dediklerimi yapsaydı bu kişiler, ne hata bulduklarını yazıp veya resimlerini atsaydılar,  burada bu soruyu sormanız gerekmeyecekti. Tabii onlara bencil derken, ben de aynısını yapardım üşengeçlikten. Ufaktan bir kontrol yapın, öncekilere yazdığım ihtimalleri okuyup uygulayın, olmadı resim atın buraya bakalım. devre karma karışık bir devre değil. illa ki bir hata yapıyorsunuz.

hata yapıyorsunuz derken, bu hata sizin değil çin'li amcaların hatası da olabilir... sattıkları ürünler bazen emaneten pizza kulesi gibi ayakta durdukları için oluyor bu durumlar...

öncekilere yazdıklarımı uygulayın siz, bir resim atın olmadı, ben ilgileneceğim mutlaka.
kolay gelsin.

figo50

entegrenin 7 ve 14 bacakları arasında ki gerilim 0,795 volt çıkıyor nedeni ne olabilir?

Yusuf usta

1- besleme kaynağınız pil ise zayıflamıştır, yük binince voltaj sıfırlanıyor
2- zener diyot kullanmışsanız ters bağlı olabilir
3- 470 ohm direnç yerine yanlış değerde daha yüksek bir di,renç bağlamış olabilirsiniz
4- voltaj hattı üzernde göremediğiniz birbirine değen yol veya lehim var, kısa devre yapıyor
5- voltaj hattı üzerinde bir kopuk var.

çözüm:
470 ohm gerisinden voltaj ölç. normal değilse pilini değiştir. normal ise direncin diğer tarafından voltaj ölç. normal değilse, bir kısa devre var onu bul. normal ise ölçmeye devam et voltajın kesildiği andan itibaren bir kısadevre ara.

not: Entegre dahil, ters takılmış bir eleman var mı kontrol et.

figo50

teşekkür ederim bilgiler için. Devreyi yeni yaptığım zaman da buzzer dan çok az ses çıkıyor. ayrıca led de yanmıyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın