Dimmerin bağlantısını nasıl yapmalıydım ?

Başlatan Egeadiguzel, 14 Mayıs 2012, 20:31:39

Egeadiguzel

http://www.emreelektronik.com.tr/market/images/product/product_image_30_29.jpg

arkadaşlar merhaba ben bu ürünü aldım lehimini yaptım klemens çıkışından duya bağladım duy 4 girişliydi öbür 2 çıkıştanda prize bağladım bunların hepsi seri bağlandı yani en son prize taktım ve buuuum transistör patlamış evin şalteri attı ve devre öldü. sorum bu devre neden patladı ve neyi yanlış yaptım bu dimmerin bağlantısını nasıl yapmalıydım cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Muzoo42

Bu fotodan pek anlaşılmıyor ama , anladıgım kadarıyla prize bağladım diyorsun...priz AC kaynak...Bu Almış Oldugun Devre DC Kaynak...AC-DC Dönüştürmen Lazım Diye Düşünüyorum....
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

ibrahim626

büyük ihtimalle yanlış bağlamıs olmalısın , pakette seması cıkmadımı ? yada daha yakından çekilmiş fotoğrafı eklersen anlasılır.

Egeadiguzel

ibrahim626

Klemens resimlerini eklermisiniz ? peki triyakı doğru bağladınızdan yada lehimleme esnasında uclarda herhangi bir kısa devre olmadığına eminmisiniz ?

Egeadiguzel

LEHİMLEMEYLE İLGİLİ BİR SORUN OLACAĞINI SANMIYORUM BÜYÜK İHTİMAL BAĞLANTIDA

ibrahim626

Gerilimin bi ucunu lambaya diğer nötr\'ü ise devreye lambanın diğer ucunu ise devre girişine bağlaman gerekli resimlerde gördüğüm kadarıyla sen direk lambaya 220 V uygulamıssın onu da devreye paralel bağlamıssın , ayrıca bu devreler bildigim kadarıyla genelde akkor flamanlı ampullerde kullanılıyor , tasarruflu lambayıda ayarlar ama sen lamba devre bağlantısını yanlıs yapmıssın ,

Egeadiguzel

hocam benim fazla bilgim yokta yanlış anlamada bi şey anlamadım anlattığından

ibrahim626

yani su sekilde bağla :
1_) fişin kablosundan kontrol kalemi ile faz ve nötr\'ü bul
2-) fazı ampulun bi klemensine , nötr\'ü ise devreye bağla şemadaki kondansatörün alt ucuna
3-) ampulun 2.ucundan ise bi kablo ile devreye bağla (semada potun üst ucu olan yer lambanın simgesi olan yere)ve gerilim ver.

asma

Bir de ben tarif edeyim.  :)
Mesela lambaya seri anahtar bağlantısını düşünelim.
Prize takacağımız fişin iki kablosu var (F ve N) , lambayı taktığımız duyun iki ucu var (L1 ve L2) , anahtarın iki ucu var (A1 ve A2)
F------L1(X)L2------A1(/)A2------N
Anahtar yerine dimmerin iki bağlantısı olacak (D1 ve D2)  ;)

Ayrıca akkor flamanlı ampul kullanmanda yarar var. Ekonomik ampuller dimmerle kullanıldığında zarar görebilir. (resimdeki normal ampulse sorunyok)

Kolay gelsin.

Adnancoskun

ayrıca tasarruflu lambada dimmer işe yaramaz... aklınızda bulunsun birzamanlar epeyce uğraştım oradan biliyorum , floresant lambaların dimmerlenmesi çok kolay bir iş değil, ben sonuçta hallettim dimmere paralel kondansatör bağlayarak halletmiştim. bu arada senin yaptığın devrenin alttan ve üstten yakın plan resmini ilave et, bu devre kesinlikle çalışır.... yardımcı olayım.
dimmer\'i devreye seri bağlayacaksın.   yani prizden gelen 2 ucun birini lambaya gir, lambanın diğer ucundan çık dimmere gel, dimmerin diğer ucundan çık prizin 2. ucuna bağla, yani lamba ile dimmer birbirine seri bağlı olsun.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Alıntı yapılan: Egeadiguzel - 15 Mayıs 2012, 14:21:44benim duyda 4 tane giriş vardı o ne iş?
Bu nasıl bir soru sorma biçimi?
Bir lambanın iki ucu olduğunu, duyun iki ucunun işinize yarıyacağını biliyor olmanız gerekir.
Duyda yanyana olan ikişerli bağlantılar paralel lamba kullanmak gerektiğinde kolaylık sağlar.
Ayrıca inceleyin, ölçün ve kendiniz yorumlayın. Elinizdeki duyu başka birisi mi size anlatmalı?
Nihayetinde E27 yada E40 tipinde bir duy ve aynı türden ampul takılır. 

Egeadiguzel

sorma biçimim için özür dilerim kusura bakmayın. bu işe ilgim arttı fazla bilgim yok o yüzden öğrenmek istiyorum. ne tavsiye edersiniz?

asma

Kullandığın lambanın soft mum ampul olduğunu, dimmeri doğru şekilde bağlayıp çalıştırdığını yazmanı tavsiye ederim.
Eğer yönlendirme , tavsiler sonucu senden cevap gelmezse yardım etmek isteyenler sıkılmaya başlar.

Paralel değil seri bağlamalısın yazıldığında bir değişiklik yapıp cevap yazman beklenir.
Seri paralel nedir bilmiyorsan yine, ama açıkça sorarak cevap yazmalısın.
Ekonomik ampul (CFL) den ve normal (Edison) ampulden tekrarlanarak bahsediliyor. Bir cevap vermen beklenir.

Ayrıca forumda kimse özür veya teşekkürle mutlu olmaz. Şöyle yapınca oldu, çalıştı, yazmanız yeterlidir.  ;)
Sonuca ulaşamadıysanızda cevap bekleriz. 
Kolay gelsin.

Egeadiguzel

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın