Inverter Trafo

Başlatan rakaryaxxx, 14 Mayıs 2012, 11:38:29

rakaryaxxx

Merhabalar Arkadaşlar, mezuniyet projesi olarak ultrasonic anemometre yapıyorum ancak devredeki trafoyla ilgili bir sıkıntım var. Hangi trafoyu kullanmalıyım (Inverter trafo mesela??) ve nasıl temin edebileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Devrenin trafoyu içeren kısmının resmini ekledim 5 V yüksüz 100 V a çıkarılacak.
https://elektronikprojeler.com/imgs/uploads/1337066212.png

Adnancoskun

trafo yüksüz değeri değil önemli olan yük altındaki değeridir. örneğin kaç watt lık bir trafo olacak ve çalışma frekansı kaç hertz ir... bu önemli, bu değerleri verebilirseniz işin hesap kısmı halledilir, bu arada trafonun primerinde mosfetlere seri bağlı dirençler 12 ohm olanların watt güç değeri nedir? onagöre trafo gücü yaklaşık hesap edilebilir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

rakaryaxxx

Trafonun yük altındaki değeri, devreden anladığım kadarıyla sağ en uçtaki ultrasonik sensörlerin çalışma voltajı yani 20 Volt olmalı.Devredeki işlemci 68HC11 40kHz üretiyor ayrıca sensörlerin çalışma frekansı da 40kHz. ancak bu trafo kaç wattlık bir trafo olucak ona nasıl karar vericem?? böyle bir trafoyu kendim mi sarmalıyım yoksa temin edebilir miyim? mosfetlere seri bağlı 12 ohm ların gücü 2Watt.

Adnancoskun

o trafoyu kendiniz sarmalısınız, yani hazırını bulamazsınız, bulsanızda işinize yaramaz, çünkü size girişi 5 volt çıkışı 20 volt olan 40 Khz de çalışacak bir trafo lazım.
birde bir üst yazıda trafonun çıkışı 100 volt olacak demişsiniz şimdi 20 volt diyorsunuz bunu anlamadım.
sonuç giriş gerilimi 5 volt çıkış gerilimi 20 volt gücü 4 watt ise onagöre bir hesap yapılabilir. ama çıkış gerilim değerini netleştirmek lazım...

mehmet254

ADNAN ÇOŞKUN hocam  yazılarını okudum.bu siteye üye oldum.sağlıcakla kalın.

Adnancoskun

Adnancoskun

rakaryaxx kardeş, çıkış gerilimini netleştirdinse trafo hesabı yada sarımında yardımcı olayım

rakaryaxxx

Adnan hocam çıkış gerilimi 20Volt olucak çünkü eklediğim devredeki sensörlerin çalışma voltajı 20V.Devreye ait biraz bilgi var orda seconderin yüksüzken 100V olucağı yazıyor ama siz de asıl önemli olanın yük altındaki değeri demiştiniz. Çıkış geriliminin 20V olacağı konusunda netim şuan. Yani elimizde primer voltajı 5V çıkış gerilimi 20V frekans 40Khz ve benden istediğiniz diğer bir bilgi olan 12 ohm ların güçleri yani 2şer Watt biliniyor. Daha önce başka bir projede tek fazlı lineer bir motor sargısı yapmıştım ancak böyle bir elektronik devredeki sarımı konusunda pek fikrim yok malesef:(
 ilginize çok teşekkür ederim.

Adnancoskun

devrenin kaynağını verebilirmisiniz, orada IRFLZ14 mosfetlerin datası yok. IRLZ14 var o da 10 amper 60 volt
eğer IRLZ14 ise 4-5 watt bir trafo saralım.

rakaryaxxx

IRFZ14 diye bir mosfet vardı sadece o da sizin dediğiniz gibi 10 amper 60 voltluk hatta satın aldığımız sitenin adresini ekliyim IRFZ14 ün diğer bilgileride mevcut.
IRFZ14 :  http://tr.farnell.com/vishay-formerly-i-r/irfz14pbf/mosfet-n-60v-10a-to-220/dp/8650152?Ntt=8650152
Devrenin tümünü rar dosyası olarak sığmıyor receiver devresini de ekliyorum.

rakaryaxxx

Adnan hocam, bu trafonun nasıl sarılması konusunda yardımını bekliyorum..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın