Uzaktan Kumandalı Araba Yapımı[Acil Yardım]

Başlatan ApoAtes, 10 Mayıs 2012, 18:54:02

ApoAtes

Merhaba arkadaşlar, uzaktan kumandalı araba\'nın hızını daha fazla arttırmak için küçük motoru çıkartıp büyük motoru taktım, ki motorun hızı artmadı sanırım devre üzerindeki diğer malzemelerden dolayı olmadı :) Saat 21:00 gibi devrenin üst ve alt görünümünü çekip siteye yollayacağım. Devreyi kontrol ederek ne değişmeli veya değişmemeli bilgilendirirseniz sevinirim.
Yada nasıl hızlandırabilirim bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

yazici67

Motora ek olarak beslemenin de güçlendirilmesi gerek.Eğer motorun hız kontrolü yoksa transistörle ayrı bir kaynaktan beslenebilir.

Muzoo42

Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

ApoAtes

Alıntı yapılan: yazici67 - 10 Mayıs 2012, 20:30:58Motora ek olarak beslemenin de güçlendirilmesi gerek.Eğer motorun hız kontrolü yoksa transistörle ayrı bir kaynaktan beslenebilir.
Alıntı yapılan: Muzoo42 - 10 Mayıs 2012, 20:35:02Bjt(BC547) Kullanarak Ek Besleme Yapabilirsin... ;)
İkinizide çok teşekkür ederim ama 10.sınıf öğrencisiyim :) BC547 transistör vs. biliyorum herşeyi ama tam olarak nereye bağlamam gerekiyor :S yani ek\'i nereye bağlamalıyım :S

Bu arada fotoğrafı çekip koyamadım afedersiniz :(

yazici67

yazici67

Şu şekilde bir bağlantı kullanabilirsin :

Burada Vcc yeni daha yüksek olan beslemen olacak. On/Off yazan da normal motor çıkışın olacak...

Muzoo42

ApoAtes

Alıntı yapılan: Muzoo42 - 25 Mayıs 2012, 21:35:30@yazici67 foto açılmıyor
yazici67 \'nin gönderdiği foto açılıyor bende de bu şekilde birşey yapamıyorum ben ayrıntılı yardım gerekiyor :(

Muzoo42

Bu devre üzerinde değişiklik yapamazsın bence :D kartın üstünde yer kalmamış ve oldukça karmaşık gibi gözüküyor...ek besleme işini mi yapamadın sen ?

ApoAtes

Alıntı yapılan: Muzoo42 - 25 Mayıs 2012, 21:47:39Bu devre üzerinde değişiklik yapamazsın bence :D kartın üstünde yer kalmamış ve oldukça karmaşık gibi gözüküyor...ek besleme işini mi yapamadın sen ?
Aynen öyle ek beslemeyi nasıl nereye yapacağımı bilmiyorum :S

Yusuf usta

bu araba üzerindeki motoru çıkarıp başka motor koyamazsın bir sürü dişli var nasıl değişiyorsun motoru. artı, bu arabanın fabrikadan üzerinde konulu motordan daha hızlı tur sayılı motor mu var elinde, sanmıyorum...

beslemeyi yükseltmek de mantıklı değil. 9 volt beslemen varken hızını beğenmiyorsan 12 voltu ne ile vereceksin? hemen bitecek bir pille mi? akü koysan nereye sığacak?

12 v çok fark ettirmez hem. bence sen o hızı beğenerek bu işi çöz... nasıl kısa oldu ama değil mi bu çözüm :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 25 Mayıs 2012, 22:25:22bu araba üzerindeki motoru çıkarıp başka motor koyamazsın bir sürü dişli var nasıl değişiyorsun motoru. artı, bu arabanın fabrikadan üzerinde konulu motordan daha hızlı tur sayılı motor mu var elinde, sanmıyorum...

beslemeyi yükseltmek de mantıklı değil. 9 volt beslemen varken hızını beğenmiyorsan 12 voltu ne ile vereceksin? hemen bitecek bir pille mi? akü koysan nereye sığacak?

12 v çok fark ettirmez hem. bence sen o hızı beğenerek bu işi çöz... nasıl kısa oldu ama değil mi bu çözüm :)
Hızlı bir kumandalı araba yapabilmem için bir devre çizebilir yada verebilirmisin peki bana ?

Yusuf usta

dostum boşuna uğraşıyorsun, mantıkla çözelim bu işi gel ne dersin?

hızı tur sayısından başka ne artırır, düşün bakalım?

hah, bulduk işte... tekerlek çapı büyürse hız da artar... kendine özgü bir araba kaportası yap, yekerleklerin ön yüzeyine çapı daha büyük bir plaka kes yapıştır.

çap büyüdü peki, ne düştü?
taşıma kapasitesi düştü...

bunun çözümü nedir?

keseceğin yuvarlak plakalar zaten ince olduğundan yere temas eden yüzey azaldı, otomatikman yük kapasiten de aynı kaldı...

çözümlerin en iyisi en kolay olanıdır. ;)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 25 Mayıs 2012, 22:34:00dostum boşuna uğraşıyorsun, mantıkla çözelim bu işi gel ne dersin?

hızı tur sayısından başka ne artırır, düşün bakalım?

hah, bulduk işte... tekerlek çapı büyürse hız da artar... kendine özgü bir araba kaportası yap, yekerleklerin ön yüzeyine çapı daha büyük bir plaka kes yapıştır.

çap büyüdü peki, ne düştü?
taşıma kapasitesi düştü...

bunun çözümü nedir?

keseceğin yuvarlak plakalar zaten ince olduğundan yere temas eden yüzey azaldı, otomatikman yük kapasiten de aynı kaldı...

çözümlerin en iyisi en kolay olanıdır. ;)

Sağolun bilgi için.

metehan09

admin bu resimdeki arabanın kumandası mevcut mu sende ... Lütfen acil lazım ..

ApoAtes

veli dayı

senin arabanın kumanda devresi var sa açık şemayı bir yolla onun üzerinde değişiklikler yaparız.yada istersen hazır atx ve arx modullerden ve işlemcilerden oluşan kumanda devresi tasarlarız onu kullanırsın.uyar mı

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın