Picle akım gerilim vs verileri alıp delphide göstermek

Başlatan yalisim, 16 Eylül 2009, 17:36:03

yalisim

arkadaşlar  ben şebekeye bağlayacağım bir motorun akım gerilim güç vs verilerini okuyup seri ıo kart yardımıyla pc de yazacağım delphi arayüzünde göstermek istiyorum.. bu konuyu proje almayı düşünüyorum..ama picli ampermetre voltmetre devrelerini kafamda tasarlayamadım.. bu konuda fikri olan arkdşlar ne der acaba.. devreleri bulabilir miyim..

hakancha

valla kardes ben bitirme tezi olarak senin projene benzer bir proje vermiştim
ancak biz sistemin sadece gerilimini ve frekansını okumuştuk
akımın okunması biraz farklı biliyorsun..

yalisim

valla aldım..araştırdım biraz da.. yapacağımı ümit ediyorum.. sende gerilim okuma ile ilgili devre var mı..

hakancha

var  kardes  getiririm sana 2 gün sonra ama bizim kullandığımız gerilim okuma basit bir sistemdi
16f877 de zaten analog giris olduğu için 220V u düsürdük adaptörle girişten direk okuduk..
ama işte pic in yazlım programı ve bunun 7 segment led displayda gösterimi biraz zordu
ama sen zaten pc ye aktaracan fazla sorun yaşamazsın sanırım. benimde pc ye aktarım konusunda sıkıntım vardı hatta bizim tezin başlangıçtaki şekli seninki gibi pc ye aktarmaktı bilgileri ve c ++ ta yazılan bir animasyonu canlandırmaktı ama led displeyde göstermek bile bizi baya zorladı :))))
yaptığında görmek isterim projenin sonucunu...

yalisim

senin mailini ekledim..konu hakkında konuşuruz ..biraz kaynak buldum.. kendimde uğraşıp bişeyler katacam inş. foruma da katkımmız olsun.. bi link vereyim.. belki başka faydalanan da olur..

http://www.rentron.com/serial.htm

hakancha

kardeş senin proje zaten verdiğin link te varmış zaten..
ve tamda araığım şey var verdiğin linkte çok sağol...
sen sadece bir kaç şey daha ekleyecen..
bende tezi getirdim ama projeyi koyacaktim koyamadım resmini...

karayell

arkadaşlar ben güç kaynağı devresi arıyorum 250 watt lık 15 volt luk trafo için trafodan çekilen akım ortalama 5 amper lacak. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim......

gokhangok865

akimi okumak ta gerilimi okumak kadar kolaydir.gerilim bolucu kullanarak ufak bir gelrimi direncin uzerinden okursunuz.daha sonra denetleyicide de bu okunan gerilim degerini direnc degerine bolersiniz ve o direncin uzerindeki akimi bulursunuz.bundan sonrasi basit.sisteminizdeki toplam akim dusum oranini biliyorsunz.buldugunuz degerle orani carpar ve sonuca gidersiniz(transformatorun gerilim dusum orani gibi dusunun)

yalisim

eyvallah arkadaşlar.. uzun süredir giremiyorum.. çoğu şeyini hallettim projenin..akım ölçme de dahil.. bi arayüz kaldı en zor kısım.. :D

econtroller

gokhangok865:

dediğiniz gibi gerilim bölme kullanırız. direnç sabit değilde değişkense akımı nasıl okuyabiliriz böyle bir uygulama ile uğraşıyorum da. yani seri bir direnç atarız üzerindeki gerilim düşümünden hesaplarız. yada nasıl ölçebiliriz?

econtroller

arkadaşlar  ben şebekeye bağlayacağım bir motorun akım gerilim güç vs verilerini okuyup seri ıo kart yardımıyla pc de yazacağım delphi arayüzünde göstermek istiyorum.. bu konuyu proje almayı düşünüyorum..ama picli ampermetre voltmetre devrelerini kafamda tasarlayamadım.. bu konuda fikri olan arkdşlar ne der acaba.. devreleri bulabilir miyim?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın