lm7812 ısı sorunu

Başlatan cann, 13 Mart 2012, 22:44:15

cann

30 voltu lm7812 ile 12 volta düşürüp 0,1 amper lik fanı çalıştırıyorum, hemen ısınıyor, soğutucu takmak istemiyorum. girişe direnç eklesem faydası olurmu?
Teşekkürler

veli dayı

direnç de ısınır.ısıdan böyle kurtulamazsın.voltajı kademeli düşürmeyi deneyebilirsin.örnek önce 24 volta düşür sonra 18 sonrada 12 volda düşürebilirsin.lm7824,lm7818,lm7812 kullanmak gibi.

yada lm 317 gibi daha güçlü entegrelere bakabilirsin. fakat benim anlamadığım niye soğutucu kullanmak istemiyorsun ki.
dolambaçlı yollara ne gerek var.

mft

bırak ısınsın yangın çıkarmaz veya kendisi yanmaz biraz verim düşer sadece 0,1 a neki

cann

teşekkürler,
o yansa sorun yok, çalıştırdığı fan durursa , esas devre ne olur bilemem :)

yazici67

Isınma normal datasheet te 1.5A lık için maksimum 27 volt çalışma voltajı verilmiş. Yani gerilimi en fazla 20-25 volta düşürüp sonra regüle ederseniz sorun kalmaz.

cann

Teşekkürler Yazici. Girişe direnç koymam mı daha iyi olur, yoksa lm18 mi ekleyeyim.

hawke

kademeli olarak  gerilimi düşür derim veli dayının dediği gibi 7824>7818>7812 gibi
30 kupona alınmadı bu vatan

cann

teşekkürler 7818 kullanyım, yeterli olabilir , yetmezse çift kademe yapayım

yazici67

LM7818 maksimum 33volt için kullanılabilir diyor datasheet. Yani LM7824 kullanmanızı öneririm.ML7824 maksimum 39 volta dayanıyor...

asma

Merhaba
Sanki iş yokuşa sürülüyor gibi geldi. ;)
Kayıp güç: Vgiriş-Vçıkış x yük akımı kadardır. Bu da 1,8W yapar. Tecrübe olarak 1W tan yukarısı için to220 kılıflara soğutucu bağlamayı öneririm. (bu kolay yol)
İkinci yöntem ısıyı bölmek olabilir. Girişe direnç bağlamakta kademeli voltajda aynı işe yarar. 1,8W kayıp güce karşılık oluşan ısı ikiye üçe bölünerek azaltılabilir. Bence abartılı ama en sağlamı 7824-7818-7812 şeklinde bağlantıdır. Çünkü her birine 0,6W düşer (eşit dağılır) ve yük akımından etkilenmez.
Direnç ise sabit yükte sade bir çözümdür ve yeterli gelir. 100ohm direnç kullanırsanız 1W lık kayıp dirençte oluşur. 7812 soğutucusuz el yakmıyacak kadar ısınır. (direnci 3W~5W kullanmak iyi olur)
Ayrıca lineer regülatör yerine smps kullanmakta çözüm olabilir.
Son olarak 7812 için 30volt giriş gerilimi sorun oluşturmaz. to220 serisi için aşılmaması gereken güç kaybı Pd:15W öngörüldüğü için 1A de kullanılacağı varsayılarak çıkış geriliminin 15V fazlası aşılmamalı denir.  ;) Aslında 35V olan max. giriş gerilimi çekilen akıma göre düşer. (yalnız 7824 için max. giriş gerilimi daha yüksektir)

Metal bir gövdeye vidalanabilir, küçük bir soğutucu takılabilirken soğutucu kullanmadan çözüme ulaşmak hem lafı hem işi uzatmıyor mu?
Kolay gelsin.

cann

yer sorunu olduğundan 7812 yi dik değil yatay monte tmeliyim o yüzden soğutucu ters tarafta kalıyor,
ben 18 e indireceğim. 12 volt onda harcanıp ısınsın. 7812 18 voltla çalışacağından rahat olur, beslediği entegre davranışı sağlıklı olur her durum da.

her kese çok teşekkürler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın