zaman ayarlı devre

Başlatan saban_1996, 08 Mart 2012, 21:50:56

saban_1996

Merhaba arkadaşlar benim bir sorum olacaktı :
 Ben 12 volttan aldıgım elektrigi bir tuşa basıp elimi cektigim de 12 volt\'u 1 dakika boyunca veya daha az zamanla devrenin ucuna bagladıgım herhangi 12 voltla calışan bir lamba vb. yakacak bir DEVRE [/i][/i]varmıdır ? varsa paylaşırsanız sevinirim ...

veli dayı

555 entegresiyle yapabilirsin.aynı merdiven otomatikleri gibi çalışacak demi? şayet öyleyse talking electronic 555 diye arat.555 le yapılmış bir sürü uygulama var.onların arasında bulabilirsin hatta zaman hesaplama formülleri de mevcut ayrıca pic devrelerle de yapılabilir.bir araştır.hiç işin içinden çıkmazsan söyle yardımcı olayım.ama yarın(cuma günü) kolay gelsin.

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

saban_1996

saban_1996

Evet Veli kardeş merdiven otomatigi gibi calışma mantıgı fakat ben bu devrenin butonunu arabanın kapısına baglayacagım yani arabanın kapısı örtülü durdugu için buton araba kapısı acılıp kapandıgı zaman birdahaki acılmaya kadar basılı kalacak o sorun olmaz degilmi yani sürekli basılı kalsa bile devredeki butona 1 kez basılmış gibi olur öyle degil mi ?
   555 entegresini araştırdım evet bir çok devre var onunla ilgili zaman hesaplaması da var ama kafam karıştı biraz ...

veli dayı

ekte gönderdiğim devreyi yap potansiyemetre 1 megaohmluk bu potansiyemetreyle ile istediğin süreyi deneme yanılma yaparak ayarla diyelim ki süreyi 10 dakikaya ayarladın bu ondakika boyunca butona istediğin kadar bas ledin konumunda bir değişiklik olmaz yada basılı tut farketmez.10 dakika yanık kalır nezaman süre bitti ozaman söner.ha sürekli basılı tutarsan süre sonlandıktan sonra  %99 bir değişme olmaması lazım ama denemek lazım emindeğilim.devredeki kondansatörün ve pota  bağlı olan 10 klık direncin değerlerini büyülterek daha fazla zaman gecikmesi sağlayabilirsin.
sen benim bağladığım led yerine 1 klık bir direnç tak ucuna transistörün beyzini tak ve roleyi sür.ledi simülasyonda devreyi simüle edebilesin diye koydum.normalda lede dirençte atmak lazım.neyse olayın özüne bak sen boşver.

kolay gelsin

saban_1996

veli kardeş teşekkür ederim bu çizim için fakat 60sn ayarlayabilirmiyiz ?
 bunu pcb şeklinde nasıl yaparız bakır plakete nasıl aktarırız bu çizimi ? ben fazla anlamıyorum biraz yardımcı olursan ...

veli dayı

süre=1,1*R*C     Formülünü kullanacan .R ohm cinsinden C farad cinsinden olacak süre saniye olarak çıkar  bizim devredeki kondansatörümüz 1000 mikrofaraddı.
c=1000 mikro farad bunu c=0,001 farad eder.devremizdeki R değeri de potansiyemetreyle ona seri bağlı 10k lık direncin toplamıdır.
süre =60 saniye C=0,001 farad o zaman R değeri ne olmalıdır.formülde bilinenleri yerine koyup bilinmeyeni yalnız bırakırsan sonucu bulursun.

bu kadar bilgiden sonra gerisi sana kalmış.
bir de ben pcb işiyle pek uğraşmadım.devrelerimi hep tellerle yapıyorum.çok sağlam bir devre yapacağım zaman ise delikli perlingan kullanıyorum.
başarılar.

saban_1996

tmm veli kardeş tekrar herşey için  teşekkürler ...

veli dayı

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın