Termokupl termostat devresi için yazılım lazım.

Başlatan aegeanxtr, 09 Şubat 2012, 20:18:51

aegeanxtr

Selam arkadaşlar Linkteki devre için kod yazabilecek var mı acaba? internette bu amaçla kullanılabilecek başka devre bulamadım türünün paylaşılmış tek örneği gibi. Fakat paylaşan kişi yazılımı paylaşmamış parayla satıyor. hex dosyası için 50 açık kodlar için 80 euro istiyor.

http://www.epraktikum.iz.rs/projekti/termopar01/termopar01.php

cagdasbay

Demişken, my-64 ün termokuplunu bozdum bi şekilde. my-64 kaç dereceye kadar sıcaklık ölçebiliyo? Havya ucu, ütü gibi şeylerin sıcaklığını ölçerken bozuldu. Daha doğrusu saçmalamaya başladı anlamadığım şekilde. Termokupl takılı değilken misal 22 derece gösteriyo. Termokuplu takınca 8-10 derece fln gösteriyo. Isıtıyorum, daha da düşüyo :) Yapabilceğim bişey var mıdır? Sorun elektronik midir? Var mı böyle bi sorun yaşayan?

yazici67

@cagdasbay termokupl olarak ne kullanılmışsa aynısı ile değiştir sıcaklık arttıkça gösterge azalıyorsa termokupl yanmıştır.

pwm.c

internette max6675 ile yapılmış birsürü devre var ve ayrıca proteusun \"VSM for PIC18\" samples devreleri içinde de böyle bir uygulama bulunuyor.
dosyaları buraya ekliyorum.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

aegeanxtr

Cevap için teşekkürler fakat bu devrede role ile sıcaklık kontrolü yapamıyoruz.

pwm.c

anlıyorum. peki yapacağınız devrenin displeyli olması şart mı? lcd ile yapılsa olur mu?

aegeanxtr

Alıntı yapılan: pwm.c - 10 Şubat 2012, 14:33:25anlıyorum. peki yapacağınız devrenin displeyli olması şart mı? lcd ile yapılsa olur mu?

Display olması şart değil LCD olsa da olur sıcaklığı göstersin yeter.

cagdasbay

Termokupl kullanmanızın sebebi yüksek sıcaklıklarda kontrol sağlayacak olmanız mı?
Kontrol elektronik olmak zorunda mı? Ütü yada elektrikli ısıtıcı termostatı iş görmez mi?

Bir de, sıcaklık ayarlı havyalarda termokupl kullanılıyo olabilir, ki başka ne kullanılabilir bilmiyorum, termokupl kullanılıyorsa eğer, bi ayarlı havya devresini yapıp, havya yerine 24 volt röle koyup kontrolu sağlayabilirsiniz.

pwm.c

Alıntı yapılan: cagdasbay - 10 Şubat 2012, 21:58:58Termokupl kullanmanızın sebebi yüksek sıcaklıklarda kontrol sağlayacak olmanız mı?
Kontrol elektronik olmak zorunda mı? Ütü yada elektrikli ısıtıcı termostatı iş görmez mi?

Bir de, sıcaklık ayarlı havyalarda termokupl kullanılıyo olabilir, ki başka ne kullanılabilir bilmiyorum, termokupl kullanılıyorsa eğer, bi ayarlı havya devresini yapıp, havya yerine 24 volt röle koyup kontrolu sağlayabilirsiniz.
bildiğim kadarıyla fabrikalardada kullanılıyor. örneğin tutkal ısıtıcılarında sıcaklığı termokopulle ölçüp kontrol ediyorlar.

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 10 Şubat 2012, 21:24:35Display olması şart değil LCD olsa da olur sıcaklığı göstersin yeter.
iyi ozaman. elimde lcd ile yapılmış ölçüm devresi var. biraz uğraşayım bakalım buna sıcaklık kontrolüde ekleyebilirsem size gönderirim.
ısı ayarlamayı ne ile nasıl yapılacağı hakkında ayrıntı verebilirseniz bizim için daha iyi olur. ayrıca başka özelliklerde gerekiyormu? örneğin ayarladığın değerin hafızada saklanması gibi.

aegeanxtr

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. ısı ayarlaması buton ile yapılsa iyi olur forumda böyle bir devre var ama malesef 100 dereceye kadar ölçüm yapıyor ( https://320volt.com/pic16f88-ds18b20-multi-termostat-devresi-yeni-ozellikler ) bu devreyi hobi amaçlı yaptım ama işime yaramıyor. ayarladığım değerin hafızada saklanması gerekir.

cagdasbay

Verilen devredeki sıcaklık sensörünün yerine direk olarak termokupl kullanılsa, yada termokupl çıkışı opampla güçlendirilip uygulansa ve kalibre edilse? Olabilir mi acaba? Devrenin 100derecede sınırlı kalması, kullanılan d218b20 nin sınırından olsa gerek.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: cagdasbay - 10 Şubat 2012, 23:15:53Verilen devredeki sıcaklık sensörünün yerine direk olarak termokupl kullanılsa, yada termokupl çıkışı opampla güçlendirilip uygulansa ve kalibre edilse? Olabilir mi acaba? Devrenin 100derecede sınırlı kalması, kullanılan d218b20 nin sınırından olsa gerek.
Devrede direkt olarak termokupl kullanamıyoruz malesef. opampla güçlendirme konusunda internette sağlıklı sonuçlar alınamadığını okudum çok karışık ve yorucu bir iş okduğunu söylüyorlar. bu işin max6675 entegresi var max6675 kullansak bile yazılımda ve devrede birsürü değişiklik yapmak gerekli bence yeni devre tasarlamak daha mantıklı. devrenin 100 derecede sınırlı kalması ds18b20 nin ölçüm aralığından kaynaklı.

pwm.c

max6675 termostad devresini sonunda bitirdim. umarım işini görür.

https://pwmccs.wordpress.com/2012/08/21/pic16f876a-max6675-lcd-termokupl-termostat/

elimde max6675 olmadığı için devreyi gerçekte deneyemedim ama proteusta güzel çalışıyor. yazılımda gözümden kaçan mantık hataları olabilir. bunları tesbit edersem hemen düzeltirim. şuanda iyi gibi.
max6675 entegresini bluemaviden temin edebilirsin. PIC ise 16F876A olmasına dikkat et.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: pwm.c - 11 Şubat 2012, 06:29:10
max6675 termostad devresini sonunda bitirdim. umarım işini görür.
tüm dosyalar burada.
http://dl.dropbox.com/u/59120073/max6675termostad.zip

elimde max6675 olmadığı için devreyi gerçekte deneyemedim ama proteusta güzel çalışıyor. yazılımda gözümden kaçan mantık hataları olabilir. bunları tesbit edersem hemen düzeltirim. şuanda iyi gibi.
max6675 entegresini bluemaviden temin edebilirsin. PIC ise 16F876A olmasına dikkat et.

İlginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Proteusta ısı ayarlanan set değerinini geçtiğinde role kapamıyor aynı şekilde altına indiğinde role açmıyor. ayrıca bu devreyi led display ile yapma şansımız yokmu?

pwm.c

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 13 Şubat 2012, 04:11:23Proteusta ısı ayarlanan set değerinini geçtiğinde role kapamıyor aynı şekilde altına indiğinde role açmıyor.
Devreyi ilk çalıştırmada eeprom hafızası boş ise senden değerleri girmeni ister. sırayla set ve reset ayarını yapıyorsunuz. set değeri max sıcaklık, reset değeri ise min sıcaklık. bu ayarlar eeprom hafızada saklanır.
okunan sıcaklık set değerinin üzerine çıkarsa röle enerjiyi keser ve tekrar aktif olması için senin ayarladığın reset değerine düşmesi gerekir. bu değer en fazla set sayısının 1 derece altı olur.
bütün bunları bir örnekle açıklayım.
şimdi set değerini 300 ayarlayalım daha sonra reset değerini ayarlamamızı ister. bunuda 250 ayarlayıp kaydedelim.
sıcaklık 300 ve üzerine çıkınca röle kesilir. nezamana kadar sıcaklığın 250 ve altına düşmesi durumuna kadar.
proteusta röle çalışmamayabilir ama gerçekte kesin çalışır. bunu test etmek için lojik prob ekledim. bu \"1\" gösteriyorsa röle aktiftir, \"0\" ise pasif anlamına gelir.

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 13 Şubat 2012, 04:11:23ayrıca bu devreyi led display ile yapma şansımız yokmu?

yukarıdaki yazılarımı okuduysan sana bu soruyu sormuştum ve şu yanıtı vermişin:

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 10 Şubat 2012, 21:24:35Display olması şart değil LCD olsa da olur sıcaklığı göstersin yeter.

displey şart deseydin öyle hazırlardım şimdiden sonra bunu istemen olmaz. yazılımı baştan sona kadar değiştirmem gerekecek. bana göre gereği yok. devre bu hali ile daha kolay ve daha kullanışlı oldu.

aegeanxtr

Set değerinin altında ve üstünde lojik prob hep 0 gösteriyor herhangi bir değişiklik olmuyor kullandığım isis versiyonu 7.7 Sp2 ondan olabilir mi acaba? Led display konusunda haklısınız baştan söylemem gerekirdi elinizde hazır devre olduğu için sizi fazla uğraştırmak istemedim.

pwm.c

bende 7.9 sp1 yüklü. bunu tüm 7 versiyonlarına uyumlu kaydetmiştim. 7.7sp2 yüklü bilgisayardada denedim sorun yok. olmassa devreyi yeniden çiz.
bu verdiğim devre hazır değildi. baştan sona kendim çizdim. sadece yazılımdaki sensör okuma ve hesaplama kısmını hazır kopyaladım ama bu sadece gösterge biçimindeydi. termostad olabilmesi için epeyce ilave yaptım.
şimdi displey göstergesi olması için bütün bunları silip yeniden kodlar yazmam gerekiyor. lcd sürmesi daha kolaydı. karakterleri direk gösterebiliyoruz ama displey öyle değil. bunun için sürekli tarama yapmak gerekiyor. baştan söyleseydin buna uğraşırdım ama geçti artık.

aegeanxtr

Valla kardeşim ne diyeyim bu kadar ilgilenip uğraştın ya eksik olma emeğine sağlık çok teşekkür ederim. Bide kendim çizip öyle deneyim bakalım. bu devreden 2 tane yapıcam el yapımı üstten infrared ampulle ısıtmalı alttan seramik reziztansla ısıtmalı bga rework cihazı yapıyorum devreleri ısıları kontrol etmek için kullanıcam. ısıları okuyabilme açısından led display daha iyi olacaktı ve biraz daha havalı duracaktı :) ama olsun böyle yapıcam artık. Tekrar emeğine sağlık.

pwm.c

Devre simülasyonda normal çalışıyor ama gerçekte ne sorunlar çıkarır onu bilemeyiz. termokopul cinsi farklılık gösterebilir. max6675 elimde olmadığı için deneyemedim. spariş versem gelmesi birkaç gün sürer. birde pahalı bir malzeme. kendim kullanacak olsam alırdım ama 1023 derece bana yetersiz gelir :) hiç yoktan 2000 dereceyi gösterseydi daha iyi olurdu.

bundan 2 adet yapacağını sonradan söylemen iyi olmadı. 2 ayrı sensörü tek PIC ile okuyup ayrı ayrı kontrol edebilirdik. şimdi ise fazladan masraf olacak.
displey eklemeyi boş bir vaktim olursa belki yapabilirim ama nekadar zaman alır onu bilemem. yinede çok ümitlenme. bunu yazana kadar çok yoruldum. yenisini yazmak fazladan zahmet demektir. bence lcd heryönden daha iyi. displeyin tek avantajı uzaktan görünebilir olması başkada faydası yok, tavsiye etmem.

pwm.c

madem displayde ısrar ediyorsun ozaman buyur  ;)

https://pwmccs.wordpress.com/2012/08/21/pic16f876a-max6675-display-termokupl-termostat/

tekrar söyleyim ki, gerçekte nasıl çalışır onu bilemem. devreyi test etme imkanım şuanda yok. önceki yazdıklarımda durumu belirttim.

aegeanxtr

Dostum sana ne kadar teşekkür etsem az emeğine sağlık. display İsis simulasyonu bende çalışmıyor aşırı işlemci yüklenmesi diye hata veriyo sende çalışıyosa devreyi proteusta çizip yapıcam herşey hazır bitek devreler kaldı :)

pwm.c

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 14 Şubat 2012, 19:23:25Dostum sana ne kadar teşekkür etsem az emeğine sağlık. display İsis simulasyonu bende çalışmıyor aşırı işlemci yüklenmesi diye hata veriyo sende çalışıyosa devreyi proteusta çizip yapıcam herşey hazır bitek devreler kaldı :)
bende teşekkür ederim.
proteus denemesi için. TEST.dsn isimli dosyayı açıp çalıştırabilirsin. dier TERMOSTAT7SEG.dsn dosyası ise çizim amacıyla hazırlandı ve pc üzerinden kasma yapabiliyor.

aegeanxtr

Dostum isis simulasyonunu kendim çizip denedim iyi performanslı bir Pc de denedim olmadı bir türlü çalışmadı simulasyonu başlatınca displayler 8888 gösteriyo ayar butonuna bastığım an displayler sapıtıyo bi sorun var ama anlamadım. Bu da benim çizdiğim.

pwm.c

sanırım senin proteus sorunlu olabilir yada başka bir durum var.simülasyon için TEST isimli dosyayı açıp dene.
güçlü bir bilgisayarda bende test ettim. reset ayarlamada ekranda biraz kırpma vardı onu düzelttim. bunun dışında başka sorun bulamadım.
güncel dosya burada:
https://yadi.sk/d/YVDfMeZz35bqNx

yazici67

Bir öneri olsun isiste displaylerdeki sorunları gidermek için displayleri süren transistörlerin çıkışına(veya girişine) 220R gibi bir direnç takmak yeterli.Gerçek devrede koymanıza gerek yok.Sadece simülasyonda daha doğru çalışmasını sağlar.Kolay gelsin.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: pwm.c - 14 Şubat 2012, 23:20:14sanırım senin proteus sorunlu olabilir yada başka bir durum var.simülasyon için TEST isimli dosyayı açıp dene.
güçlü bir bilgisayarda bende test ettim. reset ayarlamada ekranda biraz kırpma vardı onu düzelttim. bunun dışında başka sorun bulamadım.
güncel dosya burada:
http://dl.dropbox.com/u/59120073/max6675display.zip

Dostum Bu son verdiğin sorunsuz çalışıyor emeğine sağlık çok teşekkürler. set ayarlama da ve ısıyı arttırıp azaltırken displayler göz kırpıyor ama sorun değil sanırım gerçek devre de olmaz olsa da sorun değil :) Şimdi bunu Ares te çizmek var bu konularda çok iyi değilim ama uğraşıcam artık :) Bu arada nerde oturuyosun dostum yakınlardaysan seninle tanışmak isterim gelip bi çayımı kahvemi içersin :)

pwm.c

sonunda çalıştırabildiğine sevindim.
şimdi devreyi denemek kalıyor. aslında bunu kişiye özel değilde herkes için yaptım diyebilirim. internet üzerinde max6675 ile yapılmış termostad devresi kolay bulunmuyor. bu konuyu araçtıranlar için bulunmaz bir örnek olur diye düşündüm.
eğer gerçektede sorunsuz çalışırsa bu projeyi 320volt blog sayfasında yayınlamak istiyorum. baskının çizilmesi ve gerekli testlerden geçmesi lazım. ondan sonra verebiliriz bu halde olmaz. birilerini zarara sokmayalım.
belki eklenmesi gereken bazı özelliklerde olabilir. örneğin sensör hatası ve kalibre gibi özellikler.  bu iki özellik için sensörden gelen bilgiyi analiz etmem gerekiyor ama bu veri hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. entegrenin datasheetinde verilen değerler pek açıklayıcı gelmedi bana. bu konuda daha ayrıntılı bilgiler toplayabilirsem sistemi birazdaha geliştirebiliriz.

şimdi senin dikkat etmen gereken bazı hususlar var. pice program yükleme, baskı çıkarma ve uygun sensör seçimi. umarım bunların üstesinden gelebilirsin çünkü sana yapabileceğim yardım sadece bilgi ve kaynaktan ibaret olacaktır.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: pwm.c - 15 Şubat 2012, 00:36:41sonunda çalıştırabildiğine sevindim.
şimdi devreyi denemek kalıyor. aslında bunu kişiye özel değilde herkes için yaptım diyebilirim. internet üzerinde max6675 ile yapılmış termostad devresi kolay bulunmuyor. bu konuyu araçtıranlar için bulunmaz bir örnek olur diye düşündüm.
eğer gerçektede sorunsuz çalışırsa bu projeyi 320volt blog sayfasında yayınlamak istiyorum. baskının çizilmesi ve gerekli testlerden geçmesi lazım. ondan sonra verebiliriz bu halde olmaz. birilerini zarara sokmayalım.
belki eklenmesi gereken bazı özelliklerde olabilir. örneğin sensör hatası ve kalibre gibi özellikler.  bu iki özellik için sensörden gelen bilgiyi analiz etmem gerekiyor ama bu veri hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. entegrenin datasheetinde verilen değerler pek açıklayıcı gelmedi bana. bu konuda daha ayrıntılı bilgiler toplayabilirsem sistemi birazdaha geliştirebiliriz.

şimdi senin dikkat etmen gereken bazı hususlar var. pice program yükleme, baskı çıkarma ve uygun sensör seçimi. umarım bunların üstesinden gelebilirsin çünkü sana yapabileceğim yardım sadece bilgi ve kaynaktan ibaret olacaktır.

Haklısın dostum zaten amacımız paylaşım birşeyler yapalım herkes faydalansın. Bu konuda Rusları takdir ediyorum adamlar yaptığı herşeyi paylaşıyolar. İsmini vermek istemediğim bi site var adamlar üye almıyorlar siteye sanki yaptıkları devlet sırrı. Zaten ben El yapımı bga rework cihazını yaptıktan sonra komple paylaşıcam.  Dediğin gibi internette max6675 ile yapılmış Termostat devresi bulunmuyor ben 1 tane buldum sırbistan sitesinde adam yazılımı paylaşmamış yazılım için 50 euro istiyor. Pic e program yükleme ve devreyi basma benim için hiç sıkıntı olmaz ütü ile çok ince yolları çok düzgün çıkartabiliyorum. sensör olarak K tipi NiCr-Ni termokupl kullanıcam. Tekrar yardımların için çok teşekkür ederim.

ketancı53

lcd ekranlı devreyı 100.25 şeklınde  hassas yapmanız mumkunmu .led dıspleyli devreyıde 100.1 şeklinde yapmanız mumkunse çok teşekkur ederiz.Ayrıca bu devreyı paylaştığınız için sıze mınnettarız.allah zıhın açıklığı versın.

mustafasamur

mrb nazmi bey acaba yaptığınız devrenin programında max6675 ile nasıl okuma yaptığınızı açıklayabilirmisiniz.
ben programlamada pbp kullanıyorum ama sizin yazdığınız programı biraz açıklayabilirseniz sevinirim çünkü devreyi yapacam ve yazılan programı anlamak istiyorum  elimde max6675 var termokupl da hazır teşekkürler

pwm.c

Alıntı yapılan: mustafasamur - 10 Temmuz 2012, 15:00:32merhaba nazmi bey acaba yaptığınız devrenin programında max6675 ile nasıl okuma yaptığınızı açıklayabilirmisiniz.
ben programlamada pbp kullanıyorum ama sizin yazdığınız programı biraz açıklayabilirseniz sevinirim çünkü devreyi yapacam ve yazılan programı anlamak istiyorum  elimde max6675 var termokupl da hazır teşekkürler
programı proton basic ile yazmıştım. zaten açıklamalarda belirttim.
sensör 2 aşamada işleniyor. 1-okuma 2-hesap
okuma yapılmadan önce sensörün pin tanımlamaları yapılır:
Symbol SO = PORTC.7
Symbol CS = PORTC.5
Symbol SCK = PORTC.6
okuma işlemi ise SHIn komutuyla yapılır.
Low CS
SHIn SO,SCK,0,[X\\16] 
High CS
bunun pbp karşılığı ise ShiftIn komutudur.

Hesaplama işlemide şu komutlarla yapılıyor:
X=((X>>2)/4)-24değeri ekrana aktarmak ve işlemek için hemen ardından şu hesaplama ekleniyor:
HN1=Dig X,2
HN2=Dig X,1
HN3=Dig X,0
X=((HN1*100)+(HN2*10)+(HN3))
burada sıcaklık değerini küsüratlardan kurtarmış oluyoruz.

max6675 hakkında daha ayrıntılı bilgiyi datashet inceleyerek öğrenebilirsiniz. ayrıca internette pbp ile yapılmış örnekler mevcut.

mustafasamur

mustafasamur

nazmi bey acaba şu hesaplama işini detaylı anlatabilirmisiniz mesela neden x/16  ,sonra X=((X>>2)/4)-240
neden iki basamak sağa kaydırılıyor sonra 4 ebölünüyor ve  240 çıkarılıyor bu entegreden okunan değer hesaplamadan önce tam olarak ne? örnekle açıklayabilirmisiniz  açıklarsanız çok sevinirim teşekkürler.

pwm.c

entegrenin datasheetinde gerekli bilgiler verilmiş. 16 bitlik seri çıkış verisi ekte verdiğim tabloda gösterilmiş. buradaki 3. ve 14. bitler arası okunan sıcaklık değerini verir ve 12 bitlik ADC sonucudur.
yaptığımız işlemlerde, 16 bitlik veriden 12 bitlik sonucu ayırıp bunu sıcaklığa dönüştürüyoruz ve küsüratlarını da ayırmış oluyoruz. bu işlemleri daha değişik yöntemlerle de yapabiliriz. biraz matematik bilgisi gerektiren bir durum.

mustafasamur

peki şöle bişey yapabilirmisiniz sadece sensör okuma ve hesaplama kısmını pic pasıc pro da yazabilirmisiniz
ben çevirmeye uğraştım fakat bi türlü olmadı siz den ricam okuma ve hasaplamasını yazıp bir değişkene aktarmanız sonra programı kendime göre düzenlicem.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın