IR Kontrol Devresinde Bir Kaç Değişiklik Yapmak ?

Başlatan kodmaster, 03 Şubat 2012, 21:43:59

kodmaster

merhaba arkadaşlar elektronik konusunda fazla iyi sayılmam ve takıldığım bir konu oldu bunu sizinle paylaşmak istedim yardımlarınızı bekliyorum...

daha önceleri bulduğum uzaktan kumanda ile ışık kontrol devresinin üzerinde bir kaç değişiklik yapmak istiyorum devre şeması aşağıdaki gibidir..

bu devreye bir buzzer eklemek istiyorum yani kumandaya her basıldığında biipp sesinin gelmesini istiyorum ama nasıl yapcağımı bilmiyorum derveyi denedim çalışıyor sadece tek sorunum buzzer eklemek yani klima gibi olacak kumandaya her basıldığında bipp sesi gelecek ne olur arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

yazici67

Hazır olarak satın alacağınız buzzer ı direkt olarak LED2\'nin önündeki direnç ile toprak arasına bağlayın.Kolay gelsin...

asma

Alıntı yapılan: yazici67 - 04 Şubat 2012, 01:24:26Hazır olarak satın alacağınız buzzer ı direkt olarak LED2\'nin önündeki direnç ile toprak arasına bağlayın.Kolay gelsin...
İstenilen ve devre incelendiğinde bu yöntemin röle aktif olduğu sürece ses çıkaracağı ve kapatma sinyaliyle susacağı unutulmamalıdır.
İstenilen kumandaya her basışta yani açma veya kapama için kısa süreli bip sesi.

Örneğin her yerde bulabileceğiniz 555 li bir ikaz sesi osilatörünü kurup 4 numaralı pinini (+5Volta değil)4017 nin 14 numaralı pinine bağlarsanız (iki entegrede aynı votajla çalışmalı) kumanda butonuna her bastığınızda bastığınız süre kadar bip sesi duyarsınız.
Uzun veya kısa basmanın bip sinyalini uzatmasını istemiyorsanız, kırmızıdan yeşil lede geçişte iki kısa bip, tersinde uzun tek bip gibi fonksyonlar istiyorsanız devre biraz büyür.  ;)
Kolay gelsin.

yazici67

@asma biraz acele incelemeden cevap yazmışım doğru devre açıkken sürekli ses verir dediğim şekilde.Seninde dediğin gibi 555 ile tek pals üreten basit bir devre yapılabilir.

kodmaster

Alıntı yapılan: yazici67 - 04 Şubat 2012, 01:24:26Hazır olarak satın alacağınız buzzer ı direkt olarak LED2\'nin önündeki direnç ile toprak arasına bağlayın.Kolay gelsin...

bu şekilde bağlandığında buzzer devamlı çalışıyor yani devamlı olarak ses çıkarıyor benim istediğim kumandaya her basıldığında bir seferlik bipp sesini duymak ????

kodmaster

555 li önerinizi birazdaha açarmısınız yani tam olarak nasıl olacak ?? :-[

kodmaster

arkadaşlar yukarıdaki devrede aynı yere birtane daha bc558 eklesem beyz ucu yine alıcının 3. bacağına bağlansa ve emiter - collektör uçlarına aşağıdaki devrenin buton olan uçlarını bağlasam  led yerinede buzzer eklesem nasıl olur ??

yazici67

@kodmaster ekteki gibi yaparsan daha keskin bir açılıp kapanma elde edersin senin yaptığın gibide çalışır ama buzzer azalarak öter.Ektekini de bir dene...

ogoculu

burada prensip IR alıcının yeterli mhz değerde(tahmini 35khz) frekansla ışık alıp 4017 entegresinin clock ucuna 1 clock palsi vermesidir. 4017 entegresinin Q0 çıkışı kullanılmış diğer uçları reset ucuna verilmiş. yani 4017 her clockta Q0 çıkışını durumunu değiştiriyor. burada IR alıcının sürdüğü transistörün(T1) kollektörü ve enteğrenin 14. CLK pininin birleştiği noktaya bir transistör bağlayabilirsin. buradaki konum Ir alıcı sürüldüğü zaman yani transistör sürüldüğü zaman yaklaşık  +5v normalde ise 0v dur. buraya bir NPN (mesela bc237-bc548 vs.) transistör bağlayabilirsin. yada direk alıcının çıkışına bir PNP (mesela bc 558) bağlayabilirsin. bağlayaccağın transistörlerin beyz uçlarına bir direnç eklemeyi unutma ayrıca transistörlerin polarizasyonlaruna dikkat etmen gerekir.

Sonuç olarak burada IR alıcı sadece kumandanın tuşlarına bastıkça çalışacaktır. bu ucu baz alarak isteğin eklemeyi yapabilirsin. fakat aldığın buzzerin direk voltaj verildiğinde öttüğünden emin ol. piyasadaki bazı buzzerleri çalıştırmak için 1-2 khz lik frekans vermek gerekmektedir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın