Ekran Kartı Sorunu - Ekran Gelmiyor - Kondansatör Sorunu

Başlatan lazzkoo, 02 Şubat 2012, 18:01:15

lazzkoo

Merhaba arkadaşlar.2.5 sene önce pc aldım.ekran kartım da ati radeon hd 4600 serisi vga girişi olmayanlardan yani 4600 serisi de olmayabilir unuttum bayağıdır kullanamıyorum çünkü...5-6 ay önce ekran gitti pc açılıyo ama ekran yok..sonra bende anakartın vga çıkışına bağladım şimdi intel chipsetle idare ediyoruz..fakat 1 ay önce tekrar takiyim bi deniyim dedim 2 gün çalıştı şaşırdım ama 3. gün yine gelmedi ekran..Sorun ekran kartında mı slotta mı bunu çözemedim..Yadımcı olursanız sevinirim yada böyle bi durumla karşılaşanlar varsa yazsın lütfen..:(

lazzkoo

Alıntı yapılan: lazzkoo - 02 Şubat 2012, 18:01:15Merhaba arkadaşlar.2.5 sene önce pc aldım.ekran kartım da ati radeon hd 4600 serisi vga girişi olmayanlardan yani 4600 serisi de olmayabilir unuttum bayağıdır kullanamıyorum çünkü...5-6 ay önce ekran gitti pc açılıyo ama ekran yok..sonra bende anakartın vga çıkışına bağladım şimdi intel chipsetle idare ediyoruz..fakat 1 ay önce tekrar takiyim bi deniyim dedim 2 gün çalıştı şaşırdım ama 3. gün yine gelmedi ekran..Sorun ekran kartında mı slotta mı bunu çözemedim..Yadımcı olursanız sevinirim yada böyle bi durumla karşılaşanlar varsa yazsın lütfen..:(

Yani şöyle soriyim ekran kartı üzerindeki kondansatörlerde mi sorun olabilir acaba diyorum sonuçta elektronik devre olduğu için bi yaziyim dedim..

lazzkoo

Forumu tam gezmedim ama görüntü sistemleri bölümü varmış..yeni gördüm..bu sorunuma cevap aramak için doğru yere yazmamışım sanırım.Kolay gelsin herkese.

mehmet.kartal.1999

Bilgisayarcıda çalışırken böyle bir problem olunca işlemcinin yanındaki kondasatörü değiştiriyorduk çalışıyordu :)
sen yinede bilgisayarcıya götür, o kondansatörler üretilmiyor bilgisayarcılar eski ana kartlardan söküp takıyorlar.

lazzkoo

Ama kondansatörlerde sorun yok gibi görünüyor..Yani şişme falan yok dümdüz tepeleri :) Ama yinede bi götüriyim baktıriyim en iyisi

Yusuf usta

yani anlamak güç sizi... başka bir ekran kartıyla denesenize. veya kartınızı başka makinede deneyin olmadı. bilgisayarcıya gidin tamam memleket ekonomisine can gelsin ama, madem burada buna yardım aradınız ben de yazayım dedim.

ha, derseniz usta sen söyle nedir bu iş? eğer o ekran kartını başka makinede denedin ve görüntü vermiyorsa, yani sorun kartta ise, üzerindeki ram ve işlemci soğutma eksikliğinden aşırı ısınıp ayaklarını bırakabiliyor. bu durumda bir BGA makinesi ile ısıtıp yerine oturmasını sağlıyoruz işlem çözülüyor. ama bu işlemden sonra o kart asla güvenilir hale gelmez bunu diyeyim... yine tekrar eder.

yukarıda birisi kondansatörlerin üretilmediğinden, eski bordlardan değişildiğinden bahsetmiş... yok öyle birşey... bu tamamen üşengeçlik ve cimrilikten... her tür kondansatör var piyasada. entegre filan olsa tamam... bu basit bir ürün. her çeşidi var. alacağı yer uzaksa adamın uğraşmaz orası ayrı.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

megamehmet

Önce kartınızın tam ortasındaki çipine bastırarak veya biraz kastırarak bu durumdayken makineyi açmanızdır. Genelde birkaç deneme sonra açıldığında göreceksiniz. Bu durumda aynen Yusuf Usta\'nın dediği gibi ekran kartı üzerindeki Vga çipinin BGA Rework istasyonuna girmesi gerekir. Bu iş eğer siz yapmıyorsanız o kadar da ucuz değildir. 80 ile 100 lira arası para isterler. Kartınızın o kadar etmediğini söyleyeyim. Bu durumda ne yapılır? Genelde bir ısı havyası ve biraz da flux pasta ile hafifçe ısıtarak toz ve pasta karışımı bir lehim ile işi Allah\'a havale ederek olay çözülebilir. Ama genelde geçici bir çözümdür. Bunu yaptıktan sonra kesinlikle önerim soğutmayı daha iyi duruma getirmenizdir. Bga istasyonu ile temizlenerek ayakları yeniden yapılan bir entegre bile bir süre sonra aynı arızayı veriyor. Elden çıkartmak gerekir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın